Tublatanka sa vracia uprostred chaosu

Legenda československej rockovej scény, skupina Tublatanka, vydala netrpezlivo očakávanú novinku Uprostred chaosu, na ktorej prináša 15 nových originálnych piesní. Kapela nahrala album v dlhoročnej zostave Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser. Album je nabitý energickými melodickými piesňami, v typickom rockovom štýle skupiny. Tublatanka zároveň predstavila nový singel, Dobrí priatelia, pieseň, podľa ktorej nazvala blížiace sa turné k štyridsiatemu výročiu kapely.

Pieseň Uprostred chaosu, podľa ktorej je album nazvaný, je reakciou na chaos súčasnej doby, v ktorej sa naša spoločnosť, ale aj svet nachádza. Na albume nechýbajú ani dve rockové balady, viacero dynamických rockových skladieb aj ďalší Šlabikár – čiže pieseň, ktorá vždy odzrkadľuje obdobia vývoja kapely od vzniku skupiny v roku 1982 až po rok 2023. Mám veľkú radosť že sme priniesli fanúšikom Tublatanky nový radový album po vyše desiatich rokoch a ďakujem im za ich trpezlivosť. Počas tohto dlhého obdobia sme sa obhliadli späť a vydali dva výberové albumy najlepších piesní, o ktoré nás žiadalo naše vydavateľstvo a odohrali stovky koncertov. Ale cítili sme, že je najvyšší čas urobiť nový album, vypočuť fanúšikov a splniť ich želanie, opisuje aktuálny život Tublatanky jej líder, Maťo Ďurinda.

Nový album vznikal dva roky a postupne sa nahrával v troch štúdiách. Na dvanástom hudobnom počine Tublatanky sa producentsky podieľal Maťo Ďurinda. Zvuk a mix albumu má na konte zvukový majster a gitarista Jimi Cimbala. Okrem svojich skladieb Maťo Ďurinda na albume autorsky spolupracoval s manželkou Mirkou, ktorá sa hudbe a skladaniu piesní venuje od detstva. Ďalšie dve piesne, baladu a rockovú vypaľovačku, zložil basgitarista Juraj Topor. Líder kapely Maťo Ďurinda na piesňach spolupracoval aj s dlhoročným spolupracovníkom skupiny, textárom Martinom Sarvašom, ktorého texty spieva Tublatanka od prvej debutovej LP platne z roku 1985 až do dnes. Dnes už kultový album, ktorý sa radí medzi zásadné nahrávky slovenskej hudby, vyjde v rámci osláv kapely, začiatkom leta, po takmer štyridsiatich rokoch, opäť na vinylovej platni, s remastrovaným zvukom. Martin Sarvaš je tiež autorom textu k aktuálnemu singlu Dobrí priatelia.

Keď som skladbu Dobrí priatelia zložil, cítil som, že je silne melodická a môže si ju každý zaspievať a zahrať. Keď sa kamaráti spolu stretnú, tak si pri piesni Dobrí priatelia môžu zaspomínať na spoločné príbehy, staré lásky, na časy dobré aj zlé. A zdvihnúť pohár na oslavu priateľstva. Pieseň Dobrí priatelia by mohla spájať ľudí v dnešnej rozdelenej slovenskej spoločnosti, konštatuje Maťo Ďurinda.

TUBLATANKA TOUR 2023:
16.03. Levice
01.04. Banská Bystrica
14.04. Dolný Kubín
21.04. Topoľčany
22.04. Pezinok
28.04. Košice
29.04. Prešov
12.05. Bardejov
19.05. Púchov
25.05. Bratislava
02.06. Trnava
03.06. Martin