Úderka zo špice hitparád na Colours

Sean Paul

Tohtoročné Colours Of Ostrava ponúknu najsilnejší sobotný line-up vo svojej histórii. K doteraz ohláseným hviezdam, medzi ktoré sa radí superproducent James Blake, uhrančivý pesničkár Dennis Lloyd, najoriginálnejšia kapela brazílskeho Sao Paula Bixiga 70, speváčka kultového soundtracku Pána prsteňov Emilíana Torrini, či legendárni Infected Mushroom, teraz pribúdajú nové mená: švédska popová senzácia Zara Larsson, dancehallová ikona z Jamajky Sean Paul a americké duo Sofi Tukker. Silný sobotný program uzavrie predchádzajúce dni, v ktorých vystúpia kalifornskí rockeri Queens Of The Stone Age, popová hviezda Sam Smith a legendárny muzikant Lenny Kravitz. Festival ďalej ponúkne jedinečné hudobné projekty z viac ako 30 krajín, novú New York City Stage, divadelné predstavenia aj ďalší bohatý program vrátane Medzinárodného diskusného fóra Meltingpot s viac ako 250 inšpiratívnymi rečníkmi. Tohtoročný, 21. ročník Colours Of Ostrava prebehne od 17. do 20. júla v unikátnej industriálnej oblasti ostravských Dolných Vítkovíc.

Na výbere kapiel si nechávame každoročne veľmi záležať, tentoraz sa nám však podarilo vidieť viac ako 80 % vystupujúcich na vlastné oči naživo ešte pred bookingom. Verím, že aj vďaka tomu sme zostavili naozaj silný line-up, o čom svedčí 19 Grammy a 68 nominácií na toto hudobné ocenenie, ktoré majú naši interpreti na konte, hovorí k tohtoročnej dramaturgii umelecká riaditeľka festivalu Colours Of Ostrava, Zlata Holušová a pokračuje: Nesmierne nás teší aj obsadenie rečníkov na fóre Meltingpot. Hostia, ktorí prijali naše pozvanie, sú kapacitami vo svojich odboroch a zároveň inšpiratívnymi ľuďmi s cenným know-how v oblastiach, na ktoré sa tento rok zameriavame. Okrem zdravia, dlhovekosti a biohackingu, sú to vízie pre budúcnosť, rozličné pohľady na AI, ale aj na meniacu sa spoločnosť okolo nás. Novo navyše predstavíme intímnu scénu pre zdieľanie príbehov a ľudskej múdrosti – Rozprávačský stan.

Na siedmich hudobných scénach vystúpi viac ako 70 zahraničných kapiel a vyše 30 domácich mien. Okrem množstva zastúpených krajín je unikátny aj zoznam žánrov, medzi ktorými nechýba world music, rock, blues, pop, elektronika, neoklasika, punk, jazz, hip hop, soul, funk, reggae či dancehall. Baví nás objavovať zaujímavé mená naprieč rôznymi hudobnými žánrami a obzvlášť veľkú radosť máme z umelcov, ktorých uvádzame v Česku vôbec prvýkrát. Pri pohľade na aktuálny line-up je takých kapiel viac ako polovica, z hviezd sú to Sam Smith, Khruangbin, James Blake, Bat for Lashes alebo Sean Paul, vypočítava dramaturg festivalu Filip Košťálek.

Svoje pevné miesto na festivale majú aj tuzemskí umelci. Medzi doteraz ohlásenými interpretmi sú napríklad Mig 21, Lenny, D.Y.K., Tata Boys, Aneta Langerová, Bratia, Bratia Ebenovia, Emma Smetana & Jordan Haj alebo Lake Malawi.

Zdenko Hanout