Václav Neckář oslavuje dve životné jubileá

Jeden z najpopulárnejších českých spevákov Václav Neckář oslavil tento rok hneď dve výročia – 75. narodeniny a zároveň neuveriteľných 65 rokov na javisku. S darčekom pre oslávenca prichádza i vydavateľstvo Supraphon, ktorý vydalo dvojalbumovú kompiláciu takmer štyridsiatich balád Já si zabrnkám / Balady, ktorá mapuje pomalšie piesne z jeho obsiahleho repertoáru od roku 1965 až po súčasnosť. Legenda oslávi obe jubileá spoločne s fanúšikmi 26. novembra v domovskom Ústí nad Labem, kde v tamojšom Severočeskom divadle odohrá špeciálny narodeninový koncert.

Vyberať z tých viac než 500 nahrávok, ktoré som pre Supraphon nahral, a sú v jeho archíve, nebol problém. Vyberali sme ich spoločne s producentkou Supraphonu Janou Helgovou, s Milošom Skalkom a s bratom Honzom.  Problém bol však v tom, že sa ich vybralo viac a na tie dve CD by sa všetky nevošli. Musel sa teda urobiť užší výber, ktorý sme už prenechali len Milošovi, ktorý navyše zaopatril booklet albumu rozsiahlym textom, vysvetľuje Neckář genézu novinky.

Hoci si Václav Neckář vydobyl uznanie najskôr predovšetkým za energické tanečné piesne, balady sú jeho skvelou druhou tvárou. Medzi necelými štyrmi desiatkami vybraných skladieb nájdeme všetky zásadné songy od Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě až po aktuálnu novinku Andílku náš, ktorú naspieval spoločne s mladou speváčkou Denisou Dessi Veverkovou.

Popri prevzatých skladbách typu Lady Jane, Massachusetts, Suzanne alebo Chci tě líbat sa časom ukázalo, že Neckářovo spevácky krehké a hereckým talentom podporené podanie je výzvou tiež pre domácich autorov. Hudobne i textovo kvalitne, najskôr z pera Bohuslava Ondráčka, neskôr Otu Petřinu alebo brata Jana, sa zrodili ďalšie veľké hity. Bolo o čom spievať, keď často Zdeněk Rytíř, Jan Schneider, Ladislav Kantor a ďalší písali texty priamo pre tohto konkrétneho interpreta.

Návrat po vážnej chorobe bol v roku 2005 príznačne oslávený baladou Oči koní, s obrovským ohlasom sa o šesť rokov neskôr stretla pieseň Půlnoční od skupiny Umakart, autorov vekovo i štýlovo zdanlivo veľmi vzdialených. Usilovne koncertujúci Václav Neckář stále dokáže roztancovať celú koncertnú sálu, jeho pódiové verzie pomalých piesní, však majú silné kúzlo múdrej staroby, naplno prežitého života, citu pre dramatickosť i nepredstieranej nehy v kontakte s publikom. Aj preto bola k oslave 75. narodenín vybraná práve táto časť repertoáru, plná veľkých hitov i pesničiek dôležito doplňujúcich Neckářov baladický portrét.