Dagmar Honyisová: Chcem byť inšpiráciou pre vykročenie do pozitívneho sveta

Soňa Bulbeck a Dagmar Honyisová, výsledkom ich spolupráce je cestopis o Novom Zélande

S populárnou slovenskou spisovateľkou Soňou Bulbeck sme na našom portáli robili rozhovor už niekoľkokrát a určite ešte aj budeme, keďže už v decembri bude na trhu voľné pokračovanie knihy Deti z fary, pod názvom Chlapec z fary, venované jej nedávno zosnulému bratovi.

Teraz sme ju však poverili trochu netradičnou úlohou – požiadali sme ju, aby sa nestala našou respondentkou, ale práve naopak, aby urobila pre nás rozhovor s Dagmar Honyisovou z České republiky, neobyčajným devčetěm z Králik v podhúří Orlických hor, ako sa môžeme dočítať na prebale knihy Zkus cestu s Dagmar. Autorka sa totižto pred nedávnom vrátila z opačného konca sveta, presnejšie z Nového Zélandu, a o svojich zážitkoch (nielen tam) sa rozhodla napísať knihu. A keďže Dagmar Honyisová nie je spisovateľka, ale sólo cestovateľka, požiadala práve Soňu Bulbeck o spoluprácu, keďže ju zaujal cestopis Tajomstvo závoja, približujúci tajomnú Saudskú Arábiu. A zo spolupráce dvoch silných osobností vznikol cestopis Zkus cestu s Dagmar.

SOŇA BULBECK (SB): Dagmarka, prečo ste sa vlastne rozhodli napísať túto knihu?
DAGMAR HONYISOVÁ (DH): Počas môjho putovania po Novom Zélande sa ma online pýtali rôzne vekové kategórie ľudí tie isté otázky ohľadom sólo cestovania, finančných nákladov, práce, pozitívneho myslenia, zdravého životného štýlu, varenia – jednoducho, mala som pocit, že to ľudí veľmi zaujíma. A tak som si povedala, že by bolo škoda sa o môj originálny životný príbeh nepodeliť so všetkými, ktorí o to stoja. Forma knihy sa mi zdala najvhodnejšia, pretože okrem tlačenej knihy v češtine je kniha dostupná aj ako eKniha a teda sa k nej môžu dostať cez internet ľudia prakticky na celom svete.

SB: V úvode sme už prezradili, že sme knihu napísali spolu, ale čitatelia zatiaľ nevedia, že ste si ju ale sama vydali a celý proces nielen finančne zabezpečili, ale tiež ho aj organizačne zastrešujete. Vedeli ste na začiatku, do čoho vlastne idete, aké to bude náročné, alebo ste si chcela iba splniť svoj sen o vydaní knihy?
DH:
Nie, naozaj som netušila do čoho idem a aký náročný je celý proces vydania knihy a až teraz, keď sme na konci, sa sama sebe čudujem, čo všetko som zvládla. Premýšľala som o knihe už niekoľko rokov späť, ale musela nastať súhra viacerých okolností, aby sa podarilo ju aj vydať. Práca na knihe bola pre mne veľmi nová a obohacujúca skúsenosť, stretla som mnoho zaujímavých ľudí, ktorí mi pomohli, aj ma posunuli ďalej. Knihou som intenzívne žila posledných šesť mesiacov a posledná etapa práce, spojená s výberom fotografií a korektúrami textu, bola mimoriadne hektická. Odletela som totiž z Nového Zélandu ešte na Bali, kde boli problémy s pripojením sa na internet, takže som to potom doháňala po svojom návrate do Českej republiky koncom septembra. Teraz dolaďujem technické náležitosti okolo predaja a propagácie knihy.

SB: Dočítajú sa čitatelia o vašich zážitkoch z Bali aj v tejto knihe?
DH: Nie, o Bali bude možno tá ďalšia, táto kniha končí mojím výletom do Hobitova (dedinka z trilógie Pán prsteňov, ktorú režisér Peter Jackson nakrúcal práve na Novom Zélande, pozn. redakcie), ale čitateľ sa môže tešiť aj na moje zážitky z Holandska, Mexika a predovšetkým zo Sardínie, kde som prežila dlhých 12 rokov môjho života a naučila sa okrem iného aj to, ako sa stať z húsenice motýľom.

SB: Kniha obsahuje aj množstvo krásnych originálnych fotografií. Môžu ich nejakým spôsobom vidieť aj ľudia, ktorí si knihu nekúpia?
DH: Originálne farebné fotografie budú dostupné všetkým, ktorí navštívia moje cestovateľské prednášky, plánované na jar 2024 po celej Českej a Slovenskej republike. Pôvodne som si myslela, že prvé prednášky by som bola schopná usporiadať už koncom novembra 2023. Potom som si ale uvedomila, že nie je kam sa ponáhľať, že sa chcem na to turné poriadne pripraviť a zvolila som pomalšie tempo. Veľmi sa teším na to, keď sa s mojimi čitateľmi uvidím osobne, podáme si ruku, budú mi klásť otázky, ja budem odpovedať a písať venovania do kníh. Teraz som navštívila ako divák niekoľko cestovateľských prednášok v Česku aj na Slovensku a zbieram tak skúsenosti, aby som si potom mohla vytvoriť svoj vlastný štýl.

SB: Keďže som sa podieľala na napísaní tejto knihy, tak viem, že kniha je viac než len cestopis, ale že sa jej prostredníctvom delíte aj o svoju životnú cestu v snahe pomôcť iným ľuďom, ktorí sa ocitli na akomsi životom rázcestí a nevedia, ako ďalej. Ako vnímate po návrate z Nového Zélandu súčasnú situáciu v Českej republike? Máte pocit, že ľudia chcú na svojich životoch niečo zmeniť, že sa zaujímajú o osobnostný rozvoj?
DH: Návrat z druhého konca sveta je vždy tak trochu šok a ja som si o to viac uvedomila, koľko negatívnej energie je teraz každý deň okolo mňa. Nie sú to len známi, priatelia alebo rodina, ale aj neznámi ľudia, ktorých náhodne stretávam. Vidieť a počuť, že 95 percent z nich sa trápi a márnia svoj jedinečný čas sťažovaním sa na svoj doterajší životný štýl, okolitých ľudí, zdravotné problémy, prácu, partnera, nie je pre mňa ľahké. Väčšina z nich by chcela nejakú zmenu, ale zároveň sa boja urobiť nejaké rozhodnutie a krok do neznáma. Dúfam, že kniha Zkus cestu s Dagmar sa svojim spôsobom stane pre mnohých z nich inšpiráciou, aby vykročili s odhodlaním do nového pozitívneho sveta.

SB: Ďakujem veľmi pekne a ostáva mi už len dúfať, že sa toto vaše želanie splní a kniha si nájde cestu k svojim čitateľom. Moja rodina a moji priatelia si ju určite nájdu pod vianočným stromčekom.

Soňa Bulbeck