Varga i Ursíny na Art Rock Line

Vyšiel už šiesty diel kultovej edície Line, ktorá šesť rokov otvára každý nový rok vo vydavateľstve Supraphon a aj tento raz prináša 150 minút skvelej československej rockovej muziky, ktorú reprezentujú i slovenské legendy Marián VargaDežo Dursíny. Tohtoročná novinka vyšla na 2CD pod názvom Art Rock Line 1971 – 1985 a nadväzuje na predchádzajúce kúsky z tejto edície – Jazz Rock Line 1971–1981 (2020), Rock Line 1970–1974 (2019), Beat (Al)Boom 1968–1970 (2018), Big Beat Line 1965–1968 (2017) a Beatline 1967–1969 (2016), ktorá v očesanej verzii vyšla dokonca na vinylovej platni.

S tým žánrom bol vždy trochu problém. Priaznivci brilantnej inštrumentácie, kompozične a textovo prepojených monotematických albumov a ich občas až monštruózneho scénického prevedenia sú početní. Proti nim však stojí skoro rovnaké množstvo vyznávačov drsnej rockovej energie, provokatérstva, strhujúcej jednoduchosti a úlohy muziky ako revolučného kontrapunktu k mainstreamu, upozorňuje editor kompilácie Karel Deniš v edičnej poznámke bookletu nového 2CD.

To však nič nemení na skutočnosti, že fascinácia artovosťou dala zahraničnej i domácej hudobnej scéne celú plejádu skutočných klenotov. Klenotov, ktoré odolali zubu času i odporcom tohto svojbytného smeru, ktorý bol okrem slova art často označovaný tiež ako progressive či progrock.

Podobne ako v zahraničí, i vo vtedajšom Československu (len s drobným oneskorením) sa množstvo muzikantov vydalo na svoje objaviteľské hudobné cesty v rokoch sedemdesiatych a na začiatku rokov osemdesiatych. Vo viacerých ohľadoch to bolo logické (hoci tunajšie podmienky i podoby boli predsa len trochu jednoduchšie), keď sa muzikanti, ktorí boli v predchádzajúcej dekáde mladistvo energicky bigbítoví, zrazu premenili na suverénnych pánov nástrojov a dospelých ľudí, riešiacich obsahom i formou zložitejšie témy. Svoj podiel tu ale samozrejme zohrala i potreba hľadania normalizačne priechodných rockových tém s inotajným obsahom.

Istú časť z vyššie spomínaného reflektujú už predchádzajúce diely zo supraphonskej Line edície. Aktuálna novinka, však tému zhŕňa s výhľadom až do polovice osemdesiatych rokov. Art rock vtedy síce už prestal byť takým fenoménom ako v predchádzajúcej dekáde, stále však zostal fascinujúcou hľadačskou cestou možnej štýlovej i hudobnej progresie. Tradične zásadná úloha rockovej Prahy bola výrazne doplnená brnenskými a bratislavskými kapelami – v moravskom prípade vychádzajúcimi z vokálnej tvorby, v tom slovenskom využívajúcimi unikátnosť talentov inštrumentalistov.

Kompilácia Art Rock Line 1971-1985 obsahuje celkom 36 zvukovo remasterovaných nahrávok starostlivo vybraných z katalógov Supraphonu, Pantonu a Opusu. Fanúšikovia tu nájdu štýlovo asi najslávnejšie artrockové zostavy, Blue Effect, Synkopy, Barnodaj/Progres a Collegium Musicum, ale žáner progresívneho rocku je poňatý i širšie. Nechýba teda gitarovo brilantná Griglákova Fermata, Petřinov Super-robot či Jandov Abraxas, zborová mimoriadnosť C&K Vocalu alebo Ursinyho či Spáleného komplexná umelecká jedinečnosť. Vydarené albumové/pódiové projekty Olympicu a Petra Nováka zase dokresľujú epochu rockovo nevľúdnu, prekonávanú kvalitnými českými textami a cenzúru menej provokujúcimi nespievanými zložkami skladieb. V booklete 2CD – ako je pri Line edícii dobrým zvykom – nechýbajú sprievodný komentár, krátke profily umelcov či pôvodné dobové obaly.