Adam Ďurica dokazuje Tridsiatkou svoju hudobnú dospelosť

Adam Ďurica (Autor foto: Michala Rusaňuková / Zdroj foto: Universal Music)

Keby aj existovali ankety s kategóriou Skokan roka, Adam Ďurica by sa ním stať nemohol, pretože na hudobnej scéne je už viac než jednu dekádu. Keby však existovala kategória Umelecký posun roka, bol by jednoznačne najväčším ašpirantom na toto ocenenie. Jeho horúca novinka, album 30, je totiž jasným dôkazom spevákovej premeny z chlapca, ktorého baví hrať sa hraním v muža, ktorý miluje to, čo robí.

Hoci postupne servírované single JazeroHolubička mnohé naznačovali, celý album je prekvapením. Hoci na ňom Adam Ďurica pracoval postupne a systematicky, príchod nových singlov bol tak razantný, že vydanie celého kompletu je viac menej (časovým) zaskočením. Treba však hneď jedným dychom dodať, že veľmi príjemným.

Oba single celkom jasne naznačovali, že Adam Ďurica už zrejme nie je chlapcom s mandolínou a vybral sa trochu iným smerom. Ak som ho ešte pred Mandolínou označil za slovenského Lennyho Kravitza, nebol to iba chvíľkový pocit. Album 30 je jasným dôkazom toho, že to označenie nebolo prehnané. Možno nie hudobne, pretože Adam už predviedol aj rockovejšie vypaľovačky. Ale chuťou pracovať sa sebe a posúvať sa ďalej a približovať sa tak čoraz širšiemu záberu poslucháčov, tak tam to sedí.

Na prvé počutie je jasné, aj keď to neplatí na každého chlapa, že tridsiatnik Adam Ďurica naozaj dozrieva. Umelecky určite. Hlavným producentom albumu je Matej Turcer, no producentsky sa na albume výrazným spôsobom podieľal aj Adam, ktorý je aj výhradným autorom hudby.

Nahrávka prináša 12 skladieb, na ktorých Ďurica spolupracoval s renomovanými hudobníkmi, z ktorých nemožno nespomenúť Mariana Čekovského, Marcela Buntaja, Dana Šoltysa, Jerguša Oravca. Album prináša aj duet s českou speváčkou Debbi, a dovolím si podotknúť, že ide o najpresvedčivejšiu kombináciou hlasov na československej hudobnej scéne za niekoľko posledných rokov.

Okrem Vlada Krausza, ktorý pre Adama napísal väčšinu textov, sa na albume textársky podieľali aj Sima Martausová, Rasťo Kopina a v piesni Skúšaj aj nováčik BuranoWski. Text titulnej piesne si Adam napísal sám. Veľkým prínosom je aj textársky príspevok Stanislava Štepku, riaditeľa a umeleckého šéfa Radošinského naivného divadla, v skladbe Dávno si preč.

Producentsky a hudobne znie album 30 naozaj nadpriemerne. Adam Ďurica na ňom našťastie iba nenaznačuje, že sa hudobne vyvíja a posúva sa ďalej. On to robí v plnej miere a vyznieva to absolútne prirodzene.

Keď si to čo najskôr uvedomí i jeho textársky tandem, bude to úžasné. Nie, texty na Adamovej novinke nie sú zlé. Občas zaškrípe frázovanie, ale je to tak nepatrné, že si to podľa mňa málokto všimne. Ak sa však spevák posúva (a to výrazne) hudobne, možno by aj pár textov mohlo byť dospelejších.

Aby som bol správne pochopený…. Na Adamovej Tridsiatke je toľko piesní o láske v rôznej forme, že sa mi až nechce veriť, že sa nenájde odvážlivec, ktorý by pre tridsaťročného speváka nedokázal napísať aspoň jeden text, no nazvime to zo života. Vlado Krauz predsa dokázal (a nepochybne stále dokáže) napísať aj také skvosty, ako Ľudia nie sú zlí a mám dojem, že Ďurica je už vo veku a zároveň v umeleckom cítení tak ďaleko, že aj takýto výrazný popevok by mohol zaradiť do svojho repertoáru. Uveriť mu ho nebude žiaden problém.

Kým sa spevák vydá s novým albumom na turné, naplno sa sústredí na novembrové koncerty Veselo a spolu, ktoré pripravuje spoločne s kapelou Peter Bič Project a nováčikom BuranoWskim. Tie sú naplánované na 27. novembra v bratislavskom Ateliéri Babylon28. novembra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach.

Pavol Božík
75%

ZOZNAM SKLADIEB (ALBUM 30):
Jazero
Holubička
Skúšaj
Zatancuj si so mnou
30
Privádzaš ma do varu (Hendrix)
Dávno si preč
City
Okolo nás
Dom
Nič viac
Domov

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Počet skladieb: 12
Celkový čas: 45 minút