Vianoce 2017 (#2): Album bez zbytočného pátosu

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Neviem, nakoľko si našinec dokáže predstaviť, že by si na Vianoce pustil poľský vianočný album, ale je jeden, ktorý za to jednoznačne stojí. Poľská speváčka Kayah ešte minulý rok vydala svoju prvú vianočnú nahrávku nazvanú Kdy pada śnieg (Keď padá sneh). Prináša na nej jedenásť trackov, a hoci to slovo nemám rád, v tomto prípade ho použijem zámerne, pretože na albume je deväť regulárnych piesní, jeden špeciálny vianočný vinš a jeden bonus, ktorý si zaslúži samostatný odstavec.

Zoberme to teda pekne po poriadku. Kayah je vynikajúca poľská speváčka, ktorá prišla na scénu v druhej polovici osemdesiatych rokov. Začiatkom rokov deväťdesiatych sa preslávila spoločným albumom s Goranom Bregovićom, pričom táto kombinácia dvoch živlov spôsobila, že ich spoločný album je najpredávanejšou platňou v Poľsku po páde železnej opony. Následne sa Kayah hudobne vyvíjala smerom k čiernej muzike, experimentovala s popom a v diskografii má i niekoľko špeciálnych projektov, napríklad s orchestrom, či album židovských piesní. Vlani do zoznamu pribudol i vianočný album.

Na tom speváčka kombinuje klasické koledy s absolútne novými vianočnými piesňami, ktoré vznikli špeciálne pre tento projekt. Pri klasikách ako Cicha noc (Tichá noc) a niekoľkých ďalších sú obdivuhodné aranžmány. V takýchto prípadoch sa dá k úprave kolied pristupovať rôznymi spôsobmi, od produkcie, ktorá vyrazí dych, až po absolútny gýč. U Kayah platí na sto percent ten prvý prípad. Aranžmány sú na jednej strane moderné, no finálny výsledok je absolútne citlivý a cítiť z neho dôstojnosť ku klasickému materiálu. Kayah našla spôsob, ako osloviť všetky generácie a zaujať staršieho poslucháča, rovesníkov i generáciu najmladšiu. Ešte nikdy nikdy som nemal pri počúvaní vianočného albumu tak presvedčivý dojem, že vznikol zo srdca a nie z komerčnej potreby.

A to sa v podstate týka aj pôvodných skladieb. Pravdupovediac, tie akoby vznikali na mieru, aby presne zapadli do koncepcie nahrávky. Pri počúvaní albumu Kdy pada śnieg ani na chvíľu neprichádza pocit, že by tam niektorá z piesní nemala svoje miesto. Už na prvé počutie je zrejmé, že jedna z najúspešnejších poľských speváčok k vianočnej nahrávke pristupovala s absolútnym rešpektom, čo v prípade vianočných nahrávok nie je vždy pravidlom, skôr naopak. Kayah je jednou z najväčších poľských umelkýň (a nebavíme sa samozrejme o výške) a pokiaľ sa raz pustila do ďalšej špecifickej nahrávky vo svojom repertoári, k jej príprave pristupovala tak, ako sa na umelkyňu jej kvalít patrí.

Na záver albumu je zaradená bonusová skladba Ding Dong. Bonusová je aj preto, lebo vybočuje z radu. Je komerčnejšia, tanečnejšia, veselšia, taká, akú si pustíte, keď potrebuje vytriasť štedrovečernú hostinu. Ale pozor! Nie je to žiaden druhotriedny tanečný gýč. Hoci je to veľké vybočenie z predtým udanej cesty, je to veľmi mierny a veľmi príjemný úlet, ktorý nikoho neurazí a vďaka silnému textu, hutným zborom a chytľavému refrénu si ho ako bonus užije každý. Ale to vlastne celý album, ktorý aj vďaka charakteristickému chrapláku Kayah a jej dokonalej interpretácii dostáva skutočne netradičný, no príjemný vianočný nádych.

Zrejme nebude mnoho slovenských domácností, kde by tento album znel počas vianočnej večere, ale určite stojí za pozornosť a oplatí sa vypočuť si ho.

Pavol Božík
85
%

Tracklist albumu Kdy pada śnieg:
Cicha noc
W żłobie leży
Gdy pada śnieg
Wśród nocnej ciszy
Pusty talerzyk
Jezus Malusieńki
Przybieżeli do Betlejem
Lulejże Jezuniu
Nie było miejsca dla Ciebie
Życzenia
Ding Dong (Bonus)

Vydavateľstvo: Kayax Production
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 38 minút
Počet piesní: 11