Vianoce budú Exaltatio

Po úspešnom vianočnom albume Nativitas prichádza Dagmar PeckováJaroslavom Krčkom a jeho súborom Musica Bohemica s ďalšou sviatočnou nahrávkou, ktorá opäť dostala latinský názov – Exaltatio. Slovo, ktoré v bežnej latinčine znamená vzrušenie či povznesenú náladu, nesie v kresťanskej teológii hlbší význam: vyvýšenie. Album Exaltatio vydal Supraphon na CD i digitálne.

Česká mezzosopranistka Dagmar Pecková sa rozhodla nahrať ďalší vianočný album, na ktorom sa dôverne blízky tón českých Vianoc stretáva s koledami a piesňami európskych národov. Jaroslav Krček sprevádza českú hudobnú scénu takmer 60 rokov. To je neuveriteľné číslo. Špeciálne oba jeho projekty, Chorea Bohemica i Musica Bohemica, sú veľmi úzko späté s Vianocami. A to bol vždy môj sen! Keď sa povie Vianoce, a keď si predstavím zvuk Vianoc, je to práve Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. Preto som chcela, aby moje vianočné albumy mali túto podobu. Tú jedinečnú charakteristiku typického vianočného zvuku, opisuje Dagmar Pecková svoju radosť z možnosti spolupracovať s legendárnym hudobníkom, skladateľom a dirigentom Jaroslavom Krčkom a jeho presláveným súborom Musica Bohemica.

Spoločne znovu siahli i do barokových kancionálov, v ktorých sa ľudová zbožnosť stretáva so vznešenou slávnostnou náladou. Nechýba ani omnoho rozvernejší a poetický tón ľudových kolied. Jaroslav Krček je opäť podpísaný pod štýlovými úpravami, ktorých nezameniteľný rukopis máme všetci spojený so súborom Musica Bohemica. Je však tiež autorom niekoľkých barokom inšpirovaných skladieb; tvorba, oslavujúca nádherný čas Vianoc, sa rozhodne nekončí 18. storočím. Dagmar Pecková obsah albumu upresňuje: Na Exaltatiu sa objavujú okrem ďalších krásnych vianočných spevov, či už európskych alebo českých a moravských, i pôvodné skladby principála súboru Musica Bohemica, hudobného génia Jaroslava Krčka. Nádherné Mariánske spevy zložené v ľudovom alebo v barokovom duchu. Rada by som tiež vyzdvihla predslov pána profesora Tomáša Halíka v booklete, kde osvetľuje zámer a tému pojmu Exaltatio. A v neposlednom rade sa tu objavuje i nový sľubný sólista, ktorý stojí na samotnom začiatku kariéry. Tenorista Vincenc Ignác Novotný. Svojím jasným hlasom a prejavom dodáva do farebnej škály našej nahrávky lúč svojho mladého neopočúvaného prejavu.

Práve vo vianočnom čase k sebe majú ľudia bližšie než inokedy, a bolo to tak celé storočia. Charakteristická nálada na albume Exaltatio spája piesne francúzske, nemecké, anglické i poľské.