Vidieť naživo Emeli Sandé ja ako stretnúť anjela

Bergenfest je štvordňový hudobný festival v nórskom meste Bergen, ktorý každý rok v polovici júna otvára leto (podľa štatistík je v tomto najupršanejšom meste najstabilnejšie počasie práve v júni). Každoročne sa na ňom stretávajú hviezdy svetovej hudby i domáci interpreti. Tento rok sa na dvoch pódiách pod holým nebom stretli hviezdy ako Pet Shop Boys, Ellie Goulding, Liam Gallagher, Richard Ashcrft, Passenger, Tom Odell, Tove Lo, Gabrielle, či Emeli Sandé.

Vidieť Emeli Sandé naživo je veľké lákadlo, zvlášť, keď okrem Británie koncertuje veľmi zriedkavo. Vynikajúca speváčka vstúpila na Bergenfeste počas jeho tretieho dňa a bol to jediný deň tohto ročníka, ktorý bol absolútne vypredaný. Najväčším lákadlom toho dňa bola práve Emeli Sandé, ktorá vo svojom hodinovom sete predstavila piesne zo svojich dvoch albumov Our Version Of EventsLong Live The Angels. Nadšenie publika, ktoré ju sledovalo pod menším z dvoch pódií bolo ohromujúce a skvelú atmosféru a čaro samotného nádherného mesta si pochvaľovala i samotná speváčka.

Dúfať v meste, v ktorom prší vraj 300 dní v roku, že sa na štyri dni objaví slnko, je ako veriť, že politici neklamú. Návštevníci Bergenfestu sa museli popasovať s občasným dažďom, no čuduj sa svete, na vystúpenie Emeli Sandé sa obloha naozaj rozsvietila do modra a slnko pálilo ako v lete. Anjeli tejto speváčky stáli naozaj pri nej. A ono vidieť Emeli Sandé naživo je naozaj, akoby ste stretli anjela.

Emeli je totiž výborná speváčka. Aspoň tak znie zo štúdiových albumov. Nie u každého interpreta však platí, že je to rovnaké aj pri živých vystúpeniach. Emeli je však excelentná aj v tomto smere. Na pódiu ju podporoval jeden vokalista a jedna vokalistka, ale v podstate boli na scéne do počtu. Pretože zatiaľ čo u väčšiny iných spevákov pri živých vystúpeniach práve vokalisti odvedú najdôležitejšiu prácu, Emeli dala po speváckej stránke výkon, s ktorým si vystačila úplne sama. Jej hlas je hromový a spieva naozaj výborne.

Vyskladať hodinu z hitov nie je v prípade tejto speváčky žiaden problém. Dokonca hovorené slovo obmedzila na minimum a pesničky sa bez prestávky prelínali jedna za druhou. Z debutového albumu nechýbali skladby Heaven, srdce trhajúca My Kind Of Love, Wonder (v origináli sa Emeli objavuje ako hosť interpreta menom Naughty Boy), Beneath Your Beautiful, pesnička, ktorú naspieval Labrinth, Emeli v nej hosťovala a táto spolupráca odštartovala jej kariéru, či pieseň Next To Me, ktorá skvelý koncert uzavrela. Z minuloročnej štúdiovej novinky okrem iných zaznel nádherný slaďák Breathing Underwater, či chytľavý úspešný singel Hurts.

Emeli Sandé sa v Nórsku nehrala na hviezdu. Na scénu vyšla v dobrej nálade, roztancovaná s úsmevom na tvári a starosti si nerobila ani s oblečením. Vyťahané tričko a tepláky z nej urobili obyčajného človeka, ktorý zapadol medzi tisícky divákov, ktorí jej celú hodinu nadšene aplaudovali.

Pavol Božík
90%