Vydavateľstvo Opus a skupina Tublatanka pokračujú postupne vo vydávaní reedícií jej prvých albumov. Po debute Tublatanka sa na pultoch hudobných obchodov už objavuje ich druhá a tretia štúdiovka. Legendárna rocková skupina vydala svoj druhý štúdiový album Skúsime to cez vesmír v roku 1987.
Tento album sme znova nahrávali len v osemstopovom štúdiu v centre Bratislavy, tak ako aj prvý. Chceli sme nahrávať v Pezinku, kde bolo dvadsaťštyristopové štúdio, ale vedenie Opusu rozhodlo inak, že veď Tublatanka sú len traja. Ale jediná vec, čo ma potešila, v tom malom štúdiu bol zvukovo lepší klavír a ja som mal pripravenú pieseň Dnes, v ktorej som si želal dobrý zvuk piána. Vytiahli sme ho zašitý zo zadnej časti a odkryli plachtu. Prišiel aj človek, ktorý ho skoro dve hodiny ladil a tak bol pripravený na nahrávanie. Tešil som sa, že v piesni Dnes zaznel na nahrávke perfektný zvuk klavíra, spomína Maťo Ďurinda na nahrávanie druhého albumu.
Skupina sa týmto albumom definitívne presadila na profesionálnej scéne a v klasickej zostave (Ďurinda – Horváth – Černý) priniesla kolekciu desiatich výrazných rockových piesní autorov Martina Ďurindu a Martina Sarvaša, spomedzi ktorých vyčnievajú megahity Skúsime to cez vesmír a Dnes.
Ako úplne poslednú sme na album nahrávali titulnú pieseň Skúsime to cez vesmír, kde som chcel vytvoriť v závere piesne zvuk pristávajúcej rakety. Na to som použil pákové vibráto na mojej gitare. Prehnane silno som ťahal hore dole páku vibráta oproti spružinám umiestneným na spodu gitary. Darilo sa mi robiť zvuk pristávania rakety aj výbuchy pomyselného motora a na úplnom konci piesne som páku vibráta zatlačil tak hlboko dole, že sa mi zlomila. Z réžie mi kričali, že výbuchy sú dobré a máme to hotové. A mne odľahlo, keďže moja gitara už bola nepoužitelná, vysvetľuje líder Tublatanky zvuk v titulnej piesni a dodáva ešte jednu pikošku z nahrávania piesne Vo veľkej škole dní: Prizval som si kamarátov aj spevákov z bratislavských rockových skupín osemdesiatych rokov, aby posledný refrén piesne zaznel ako dav spevákov, a tak sme vyše dvadsiati odspievali text My čo nemáme žiadne výhody, len pár naivných veľkých očí. To spojenie hlasov dodalo skladbe väčšiu silu, z čoho sme sa všetci nesmierne tešili.
Album Skúsime to cez vesmír vychádza po 36 rokoch v obnovenej vinylovej reedícii a jeho pôvodný obal je doplnený o texty piesní, ako aj dobové fotografie.
Nasledujúci štúdiový album legendárnych rockerov zo skupiny Tublatanka, Žeravé znamenie osudu, vyšiel v roku 1988, teda krátko po druhom albume. V energickej piesni Žeravé znamenie osudu bubeník Ďuro Černý na svojich nových bubnoch prvýkrát použil dva kopáky, čo bolo v tej dobe veľmi tvrdé a výnimočné bubnovanie, naši fanúšikovia si tú pieseň obľúbili ako najrockovejšiu z celého albumu, hovorí Maťo Ďurinda o titulnej piesni tretieho albumu a pridáva zážitok z fotenia: Obal Žeravé znamenie osudu sme fotili v kováčskej dielni v Dunajskej Lužnej pri Bratislave, kde sme nad ohňom kuli a žeravili kovové logo Tublatanka. V dielni sme sa obliekli do slovenských krojov, bolo nám tam poriadne dusno a horúco pri silnom ohni, ale presne tú atmosféru sme potrebovali dostať na obal.
Klasická zostava, klasickí autori a nové veľké hity, najmä Pravda víťazí a Láska, drž ma nad hladinou, ktoré sa postupne stali slovenskými rockovými evergreenmi. Zaujímavosťou je, že pieseň Rock do civilu zložil Maťo Ďurinda na ošetrovni v kasárňach v českom meste Klatovy, kde slúžil na základnej vojenskej službe ako lapiduch po skončení vysokej školy.
Mal som k piesni len kúsok textu refrénu a ten som spieval vojakom – Nemôžem vydržať bez milej už ani chvíľu, nemôžem vydržať rok do civilu.. .pieseň vojakov veľmi chytila, lebo všetkým chýbali frajerky, ktoré na nich čakali doma, a tak som už vedel, že pieseň je vhodná aj na album, pridáva Martin Ďurinda ďalšiu historku.
Album skupina nahrávala v nových štúdiách vydavateľstva Opus na Mlynských Nivách, čo sa pozitívne podpísalo na jeho výbornom a nekompromisnom zvuku. Aj album Žeravé znamenie osudu vychádza v obnovenej vinylovej reedícii a jeho pôvodný obal je taktiež doplnený o texty piesní, ako aj dobové fotografie.