Visací zámek oslavuje 40 rokov

Česká punková legenda Visací zámek tento rok oslavuje 40 rokov existencie. Rok osláv zahájila v júni odhalením prvého pomníka a mimoriadnym koncertom v Prahe na Strahove. Záznam vystúpenia teraz vychádza na 2CD pod názvom Made in Strahov.

Koncert, ktorým Visací zámek otvoril rok osláv 40 rokov v punku, bol situovaný do areálu vysokoškolských internátov a skupina sa tak vrátila na miesto, kde začala jej štyri dekády trvajúca cesta v nezmenenej zostave. V priebehu večera odohrala pätica VZ1 Jan Hony Haubert, VZ2 Michal Pixa, VZ3 Vladimír Savec Šťástka, VZ4 Ivan Rut a VZ5 Jiří Pátek všetky legendárne songy. Keď som si vypočul záznam narodeninového koncertu, došlo mi, že sme vytvorili nový žáner, punkovú estrádu. Takže sme radšej nič nestrihali, show budú poslucháči počuť v plnom znení, hodnotí výsledné dielo spevák a dvorný textár Jan Hony Haubert.

Titulná fotografia na albume zachytáva prvý punkový pomník. Tento monument navrhol a spracoval známy kontroverzný výtvarník David Černý a má pripomínať známy kiosk, ktorému sa hovorilo Stánek U Johna Debila a spieva sa o ňom v prvej piesni prvého albumu skupiny.

Visací zámek je legendárna punková kapela, ktorú založili spolužiaci zo stavebnej fakulty ČVUT v Prahe v roku 1982. Ako jedna z mála skupín pôsobí v rovnakej zostave do dnešného dňa. Svoj prvý koncert odohrali 7. decembra 1982. Hlas kapely sa rýchlo šíril. Prvý singel nahrali až v roku 1988.