Víťazi Rádiohláv za rok 2018 sú známi

Od januára mohli fanúšikovia domácej hudby hlasovať v 11. ročníku Radio_Head Awards. Víťazi hudobných cien Rádia_FM a Rádia Devín sú už známi.

Objavom roka sa stala mladá kapela Don’t Trust Butterflies, ktorá patrí medzi výrazné objavy programu Demovnica_FM, v ktorom Rádio_FM dáva priestor mladým hudobníkom. Debut roka 2018 nahrala Monika Midriaková, ktorá po rozpade projektu Monikino kino vystupuje pod menom Leto s Monikou. Skladbou roka sa stal Slovák rapera Veca a hlavnú cenu Album roka získala Para za nahrávku Našou krajinou.

Súčasťou Rádiohláv sú už dlhé roky aj ceny, ktoré udeľujú novinári a odborné poroty. V žánrových kategóriách si sošky Rádiohláv rozdelili Strapo, Banda, producent Subtension, Catastrofy ale aj zástupca experimentálnej scény Jonáš Gruska.

Moderátorom ostatného ročníka Radio_Head Awards bol už tradične Martin Staňo, ktorého novou posilou sa stal Joe Trendy. Večer začal vystúpením niekoľkokrát nominovaného projektu Ľudové Mladistvá. V prekvapivej spolupráci sa predviedli aj producent FVLCRVM a nováčikovia Luvver, ktorí si odniesli aj Ocenenie Nadácie Advance Investments. Rovnakú cenu pre mladé objavy získal aj začínajúci projekt Blanch.

Počas slávnostného večera v bratislavskej AXA Aréne NTC sa predstavil aj Vlado Ďurajka s projektom Autumnist, ktorého na pódiu sprevádzal Stroon. Práve Autumnist si vďaka nahrávke False Beacon odniesli cenu Album roka /Cena novinárov. Zopakovali tak úspech z roku 2009, kedy si odniesli rovnakú cenu za rovnomenný album.

Večer sa niesol aj v znamení niekoľkých exkluzívnych premiér. Jedno zo svojich vôbec prvých vystúpení odohrala dvojica Tono S. a Vec s projektom Ultrazvuk a fanúšikovia slovenskej hudby mohli spoznať aj nový domáci projekt frontmana kapely Diego. Spevák Ľuboš Kukliš po prvýkrát predstavil kapelu, ktorá vystúpila pod menom Toddler Punk

Už pred slávnostným večerom bolo známe meno držiteľa Ocenenia za prínos do hudby. V zahraničí známy hudobník David Kollar si po prebraní ceny na pódiu aj zahral.

Víťazi Rádiohláv za rok 2018 si odniesli sošky, ktoré podľa návrhu Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.

Prehľad víťazov Radio_Head Awards za rok 2018:
ALBUM ROKA 2018
Para – Našou krajinou

SKLADBA ROKA 2018
Vec – Slovák

OBJAV ROKA 2018
Don’t Trust Butterflies          

DEBUT ROKA 2018
Leto s Monikou – Leto s Monikou

NAHRÁVKA ROKA 2018 – ELEKTRONICKÁ HUDBA
Subtension – Nestbox

NAHRÁVKA ROKA 2018 – HARD & HEAVY
Catastrofy – Besnota

NAHRÁVKA ROKA 2018 – HIP HOP / RAP / R’N’B
Strapo – Poschod13

NAHRÁVKA ROKA 2018 – WORLD MUSIC / FOLK
Banda – Telegrafy

NAHRÁVKA ROKA 2018 – KLASICKÁ HUDBA
Eugen Suchoň – Piesňové cykly       

NAHRÁVKA ROKA 2018 – JAZZOVÁ HUDBA
Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

NAHRÁVKA ROKA 2018 – EXPERIMENTÁLNA HUDBA
Jonáš Gruska – Žaburina

ALBUM ROKA 2018 / CENA NOVINÁROV
Autumnist – False Beacon

OCENENIE ZA PRÍNOS DO HUDBY
David Kollar

OCENENIE NADÁCIE ADVANCE INVESTMENTS
Luvver / Blanch