Vlčie maky s Danom Bártom

V lete tohto roka vydali Vlčie maky album Horehronie, na ktorom umne kombinujú slovenské ľudové piesne s jazzovým prevedením. Aktuálne predstavujú prvý singel z tohto albumu, dueto s Danom Bártom Kážu sa mi ženiť.

Ľudovú skladbu Kážu sa mi ženiť poznáme na Slovensku v dvoch verziách – oravskú a horehronskú, ktoré sa mierne odlišujú vo svojom texte. Práve druhá, verzia z obce Heľpa, sa nachádza na albume HorehronieVlčie maky ju v modernej jazzovej podobe uvádzajú ako svoj jesenný singel. Skladba Kážu sa mi ženiť sa mi zapáčila na prvé počutie a stala sa pre mňa srdcovou, keď sme ju nahrali, povedala speváčka Jana Kozáková a dodala: Klaudio Kováč ju krásne zaranžoval a Dan Bárta jej priniesol ďalší rozmer. Keďže text bol v mužskom rode, rozhodli sme sa z piesne spraviť dueto.

Na albume Horehronie sú použité reharmonizačné techniky, aranžér projektu Klaudius Kováč hľadal inšpiráciu v klasickej a jazzovej hudbe. Aj vďaka dôrazu kladenému a na rytmické obohatenie znejú tradičné horehronské ľudové piesne na albume veľmi moderne. Do štúdia som si na túto skladbu pozvala českého speváka, ktorý je známy aj projektami Illustratosféra či J.A.R. – Dana Bártu, prezradila speváčka projektu Jana Kozáková. Spevák bol pre ňu prvou voľbou, a preto bola veľmi rada, keď súhlasil. Dan mal v lete veľa koncertov na Slovensku. Z jedného odbehol k nám do štúdia a naspievali sme to spolu. Aj vďaka tomu vznikli v strede piesne krásne improvizácie, ktoré sme vytvorili priamo v štúdiu. Spolu s producentom Petrom Dobríkom sme dotvárali, kto bude spievať, ktorý verš a vymysleli sme aj zaujímavý vokál na konci piesne, povedala speváčka.

Mám rád obecne ľudovú pieseň, nakoľko nie som znalcom ani bohvieako aktívnym vyhľadávačom, povedal o svojom vzťahu k ľudovej hudbe Dan Bárta. Vždy ma to vie rozosmútiť, zasiahnuť, najmä zbor a capella, to sa zväčša neudržím. Mám rád slovenskú melodiku, je blízka tej našej, aj s ohľadom na texty, ktorým rozumiem. Navyše sú v nej také vzrušujúce rozdiely, pokračoval spevák, ktorému sa páčil aranžmán aj samotná skladba. V slovenčine sa spoliehal na slovenských kolegov: Dobre sa mi spievalo, ja si vlastne v slovenčine celkom verím. Školenie som špeciálne nemal, ale tak nejak som spoliehal na to, že keby som to vážne kazil, oni mi povedia a nenechajú ma v tom.