Voda (a krv) nad vodou na Novej scéne

Divadlo Nová scéna uvedie 22. marca 2022 slávnostnú premiéru pôvodného slovenského muzikálu Voda (a krv) nad vodou v koprodukcii, réžii a choreografii Jána Ďurovčíka s najväčšími hitmi legendárnej skupiny Elán. V hlavných úlohách sa na premiére predstavia Patrik Vyskočil, Natália KóšováJán Slezák.

Tvorcovia doteraz najúspešnejšieho slovenského muzikálu Ôsmy svetadiel (spolu 700 repríz na Slovensku a v Česku) siahli opäť po slávnych skladbách legendárnej skupiny Elán a vytvorili úplne nový príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti. Nechali sa inšpirovať slávnym románom Alexandra Dumasa Gróf Monte Christo. Vznikol tak strhujúci a dynamický muzikál o láske, zrade a pomste, ktorý má tendenciu osloviť doslova keždého.

Známy príbeh s novými hrdinami a silnými emóciami prináša mnohé nesmrteľné hity z repertoáru skupiny Elán ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch, Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex a chýbať nebude ani jedna z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán Voda čo ma drží nad vodou.

Aj keď sa pri tvorbe muzikálu stretol rovnaký tvorivý tím (PavlacĎurovčíkElán), ako pri muzikáli Ôsmy svetadiel, Ján Ďurovčík zdôrazňuje, že tam sa akékoľvek porovnávanie končí: Muzikál Voda (a krv) nad vodou nie je v žiadnom prípade pokračovaním Ôsmeho svetadielu, do ničoho takého sme sa zámerne púšťať nechceli. Je to úplne nový príbeh, nové postavy, avšak spojenia medzi oboma inscenáciami sú jasné: zdroj, čiže hudba Elánu a parafráza na veľké klasické literárne dielo posunuté do súčasnej doby, tentokrát je to Gróf Monte Christo Alexandra Dumasa. Jedná sa o príbeh plný emócií, lásky a všetkého, čo patrí k veľkému plátnu. Vybral som z toho ohromného množstva elánovských hitov ďalšie skladby, ktoré som nosil v hlave a ktoré mi dávali dohromady príbeh.

Muzikál mal svetovú premiéru v pražskom divadle Kalich v septembri 2019. O rok neskôr 18. septembra 2020 mal mať slovenskú  premiéru v Divadle Nová scéna, tá sa však pre pandemické opatrenia presunula o ďalších 18 mesiacov.

O úpravu a aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Názov muzikálu Voda (a krv) nad vodou odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou, od ktorej nahrania uplynulo viac ako 22 rokov.

Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska. Mňa v týchto časoch drží nad vodou môj syn. Dostal som dar od života, od mojej manželky. Narodil sa pred osemnástimi mesiacmi, presne v ten istý deň, ako táto inscenácia, dodáva Ján Ďurovčík.

V muzikáli sa predstaví veľa známych sólistov Divadla Nová scénaPatrik Vyskočil, Dárius Koči, Miroslava Drínová, Lukáš Pišta,Vladislav Plevčík, Marcel Ochránek, Monika Drgáňová, ale aj hosťujúci umelci.