Vojtěch Dyk a Ewa Farna veľkolepo

Dva výnimočné hlasy českej popovej scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – sa spojili, aby naspievali pieseň Zuzany Navarovej a skupiny Nerez s názvom Kočky, v novom sviežom aranžmáne Petra Kovaříka. Pieseň je súčasťou jedinečného projektu Folk Swings, ktorý prepája osobnosti prevažne českej folkovej scény.

Skladba vznikla pod taktovkou producenta albumu a bandleadera kapely B-Side Band Josefa Buchtu. Na albume Folk Swings sa objavia vo swingových úpravách autorské skladby hostí, a tiež skladby už zosnulých autorov, ktoré naspievali Ewa Farna, Vojtěch Dyk, Petr Rybíz Toman alebo Jiří Kalousek.

Spojenie Ewy Farnej a kapely B-Side Band sa ukázalo ako geniálne nielen pre ucho, ale aj pre oko fanúšika. Skvelá energia a nálada zanecháva stopy v celej skladbe, čo potvrdzuje Ewa Farna slovami o spolupráci s Vojtěchom Dykom a celou kapelou: Vojta je neskutočný spevák, ovláda svoj hlas neskutočným spôsobom. A tak, keď som dostala ponuku od B-Side Bandu, zaspievať si s toľkými hudobníkmi a s Vojtom k tomu, bola som poctená.

Urobiť cover verziu akejkoľvek piesne Zuzany Navarovej je, dalo by sa povedať, odvážny kúsok. Ale keď sme sa do toho pustili, som naozaj rád, že to bolo práve s Ewou. V Čechách nie je mnoho speváčok, ktoré by cítili ducha tej piesne a zároveň jej pridali ešte niečo iba svoje. Za toto stretnutie, vrátane celého Nerezu, ktorý tak obdivujem, môžem iba poďakovať, pridáva sa Vojtěch Dyk.

Album Folk Swings vychádza už 30. októbra a k jeho počúvaniu pozývajú fanúšikov okrem Vojtěcha Dyka a Ewy Farnej aj Vlasta Redl, Jarek Nohavica, Samson Lenk, Radek Pastrňák, Slávek Janoušek, Pokáč, Kristýna Daňhelová a mnohí ďalší umelci.