Výber českého účastníka Eurovízie už dnes

Už dnes večer fanúšikovia z celej Európy rozhodnú, kto bude zastupovať Českú republiku na 67. ročníka súťaže Eurovision Song Contest (Eurovízia). Do národného kola sa prebojovali piati finalisti, je medzi nimi i Slovenka. O účasť na Eurovízii večer zabojujú skupina Vesna, držiteľka Oscara Markéta Irglová, pesničkár Rodan, česká speváčka s arménskymi koreňmi Pam Rabbit a Michaela Charvátová, ktorá si hovorí Maella.

A hoci Slovensko aj tento rok súťaž úspešne ignoruje, svoje zastúpenie na nej má minimálne v českom národnom kole. Vo formácii Vesna na basovú gitaru hrá Slovenka Tereza Čepková. Okrem nej kapelu tvoria Češky, Ruska a Bulharka. Dievčenská formácia sa na oboch brehoch rieky Moravy presadila úspešným singlom Bečva. Pieseň, s ktorou sa pokúsia presvedčiť fanúšikov Eurovízie, bude mať premiéru až dnes večer.

Pokiaľ máme s niečím reprezentovať Českú republiku a náš národ, nechcem spievať o zlomenom srdci alebo novej láske. Chcem spievať o niečom čo aktuálne prežíva celý svet. Je to pieseň, ktorá vytvára neviditeľné puto medzi všetkými, ktorí prežívajú akúkoľvek neslobodu. Či už vo forme neustáleho tlaku valiacich sa trendov alebo sa k nim zachoval niekto neúctivo a pošliapal ich dôstojnosť. Je to súcit so všetkými, ktorí prežívajú akúkoľvek formu neslobody a podpora v tom aby sa nebáli vymaniť, hovorí speváčka skupiny Vesna, Patricie Fuxová, ako práve ich pieseň podčiarkuje slogan tohtoročnej súťaže #chooseloveoverpower, teda vyber si lásku namiesto moci.

Fanúšikovia v Čechách i v zahraničí, vyberú českého zástupcu dnes, 30. januára o 21. hodine a i naši diváci to budú môcť sledovať na platformách iVysílání Českej televízie, alebo na Eurovision Youtube Channel. Následne sa 67. ročník najsledovanejšieho nešportového podujatia na svete uskutoční v druhý májový týždeň, od 9. do 13. mája v britskom Liverpoole.