Vyšla historicky prvá výberovka legendárnej kapely Prúdy

Foto: Patrik Ratajský

Legendárna slovenská skupina Prúdy vydáva po prvýkrát v 50-ročnej histórii výberové CD. Výberovka Pavol Hammel a Prúdy: The Best Of obsahuje 12 najznámejších skladieb a jednu novú pieseň s názvom Víno, spev a ženy. Novinku má na konte autorská dvojica Pavol Hammel a Fero Griglák, text napísal Boris Filan. Časť skladieb, z dnes už legendárneho albumu Prúdy Zvoňte zvonky, zaznie po prvýkrát v stereo verzii. Fanúšikovia sa môžu tešiť na hity Chlapci z mesta, Zvonky zvoňte, Kamalásky či Učiteľka tanca.

Oslavujeme 50 rokov od platne Zvoňte zvonky. Vtedy sa nenahrávalo naraz v štúdiu. Pesničky vznikali priebežne v rokoch 1967-68 v nahrávacom štúdiu v budove Československého rozhlasu v Bratislave na Jakubovom námestí. Pri zostavovaní výberovky bolo najťažšie skĺbiť najznámejšie skladby s tými, ktoré my považujeme za najlepšie. O to to bolo horšie, lebo ich mohlo byť iba dvanásť. Už tridsať by sa lepšie vyberalo, vysvetľuje Pavol Hammel.

Výberovku nedávno pokrstila herečka Kamila Magálová, ktorú s kapelou spája dlhoročné priateľstvo. Som nesmierne rada, že som mala tú možnosť stretnúť sa na začiatku mojej kariéry s takýmito úžasnými a talentovanými ľuďmi. Muzikál Cyrano z predmestia bola moja prvá veľká rola, ktorá ma vykopla v mojej kariére. Palimu Hammelovi želám, aby si zachoval tú muzikálnosť, hudobnú genialitu a humor, ktorý milujem, zaželala krstná mama Kamila Magálová.

Všetky skladby sa nanovo nahrávali v jednom z najlepších štúdií v strednej Európe – v štúdiu SONO pri Prahe.

Chceli sme nahrávkam dať špičkový zvukový vnem v dokonalom technickom prevedení, čo samozrejme pesničkám zo 60. a 70. rokov chýba. Nahrávali sme v Čechách v štúdiu Sono Records pri Prahe. Potom v Little M studio v Prahe sme robili mix a master pre CD, pre digitálnu distribúciu a pre LP, hovorí Pavol Hammel.

Album nahrala hviezdna zostava hudobníkov Pavol Hammel – spev, vokály, španielska gitara a ústna harmonika, Fedor Frešo – basgitara a vokál, Fero Griglák – gitary a vokál, Peter Preložník – syntezátory a klavír a Igor Teo Skovay – bicie a percusie.

Hral som aj s mnohými inými kapelami, ale vždy ma nakoniec okolnosti priviedli späť do Prúdov, ktoré sa vlastne nikdy nerozpadli. Čiže je to pre mňa akási istota, kam sa vždy vraciam. V posledných rokoch fungujem paralelne aj v iných zoskupeniach, ale na toto si vždy nájdem čas, vyznal sa Fedor Frešo.

Pavol Hammel a Prúdy: The Best Of
Podnájom
Chlapci z mesta
Víno, spev a ženy
Zvonky zvoňte
S rukami vo vreckách
Kamalásky
Ked pavúk svoje siete dotká
Stromy
Medulienka
Koče plné ruží
Cirkus leto
Dnes už viem
Učiteľka tanca