V modernej ére existujú traja hlavní hráči, ktorých potrebujeme poznať: Čína, Spojené štáty americké a Rusko. Sú to nezávislé štáty, ktoré lietajú do vesmíru, a to, ako sa rozhodnú pokračovať, ovplyvní všetkých ostatných na Zemi. Armáda každého z týchto štátov má vlastnú verziu vesmírnych síl, ktoré poskytujú bojové schopnosti silám na zemi, na mori a vo vzduchu…
Tim Marshall prichádza s novinkou Budúcnosť geografie, v ktorej sa zameriava na vesmír a jeho úlohu. Zatiaľ sa totiž pozeráme dolu, na našu planétu, do rôznych kútov sveta, no astropolitika bude čoraz dôležitejšia a vplyvnejšia. A bude záležať na tom, či vesmír využijeme alebo odovzdáme do rúk pochybným špekulantom, plutokratom, či vojnovým štváčom.
Budúcnosť geografie
Vesmír: nová hranica, divoké miesto bez zákonov. Už teraz je kľúčový pre komunikáciu, ekonomiku, vojenskú stratégiu a medzinárodné vzťahy na Zemi. Stáva sa najnovšou arénou, ktorú ľudia preskúmajú, využijú – a možno dobyjú. Smerujeme do výšin a svoje mocenské súboje berieme so sebou. Tempo udávajú Čína, USA a Rusko.
Špionážne satelity obiehajúce okolo Mesiaca, kovy z vesmíru v miliardovej hodnote, ľudia na Marse ešte za nášho života. To nie je sci-fi, je to astropolitika. Púšťame sa do nových vesmírnych pretekov – a môžu spôsobiť prevrat v živote na Zemi.
Od územia a zdrojov po satelity, zbrane a strategické oblasti je geopolitika hore na oblohe rovnako dôležitá ako tu dole na zemi. Ak ste niekedy uvažovali, či sa ľudia vrátia na Mesiac, kto bude profitovať z jeho využívania alebo ako môžu vyzerať vesmírne vojny, tu nájdete odpovede.
Táto pútavá kniha so všetkou hĺbkou a dôvtipom, ktoré urobili z Tima Marshalla najobľúbenejšieho britského autora o geopolitike, ukazuje, ako sme sa sem dostali a kam smerujme. Pokrýva rivalitu veľmocí, technológie, obchod, súboje vo vesmíre a čo to znamená pre nás všetkých na Zemi. Je to zásadný text o moci, politike a budúcnosti ľudstva.
Tim Marshall je v novej knihe Budúcnosť geografie tým starým dobrým Timom, ktorý nás berie na dobrodružnú cestu plnú zaujímavých faktov, nečakaných súvislostí a kľúčových otázok, nad ktorými by sme s mali zamyslieť. Načrtáva politické i vojenské dôsledky našej prítomnosti vo vesmíre.
Astropolitika je slovo, o ktorom som si nikdy nemyslela, že sa dostane do môjho slovníka – ale táto fascinujúca kniha ma dostala, vyhlásila Becky Smethurstová, astrofyzička na Oxfordskej univerzite a autorka knihy Stručné dejiny čiernych dier.