Ako sa lepšie a viac sústrediť

Možno aj vy máte problém sústrediť sa na konkrétnu úlohu. Myšlienky a pozornosť vám poletujú, zabiehajú, neviete dokončiť projekt, úlohu. Pravdou je, že žijeme v systéme, ktorý každý deň polieva našu pozornosť kyselinou, zaťažuje nás, rozptyľuje, a potom nám povie, aby sme sa obviňovali a zaoberali sa svojimi návykmi.

Uvedomil som si, že vo všetkých knihách o pozornosti, ktoré som si prečítal, chýbali informácie o tom, ako zlepšiť vlastné sústredenie. Táto diera bola obrovská, tvrdí uznávaný medzinárodný autor Johann Hari a tak začal skúmať, robiť rozhovory, cestoval po svete. Výsledkom je kniha Ukradnutá pozornosť.

Tak ako mnohí z nás, aj Johann Hari zistil, že neustále presúvanie pozornosti z mobilu na televízor či iné zariadenie a z jednej internetovej stránky na druhú je ubíjajúci a deprimujúci spôsob života. Vyskúšal najrôznejšie svojpomocné riešenia – dokonca sa na tri mesiace vzdal svojho telefónu –, ale zdalo sa, že nič nefunguje. Autor sa teda vydal na cestu okolo sveta, aby urobil rozhovory s poprednými odborníkmi na ľudskú pozornosť, a zistil, že všetko, čo si myslíme, že o tejto kríze pozornosti vieme, je nesprávne.

Spisovateľ zistil, že existuje 12 hlbokých príčin tejto krízy pozornosti, od pozvoľného úpadku predstavivosti až po rastúce znečistenie prostredia, ktoré nás pripravili o časť pozornosti. Dospel som k presvedčeniu, že tento problém môžeme z dlhodobého hľadiska vyriešiť len vtedy, ak týmto silám porozumieme a následne im spoločne zabránime ďalej nás ovplyvňovať, dodáva.

V knihe Ukradnutá pozornosť predstavuje disidentov zo Silicon Valley, ktorí sa naučili heknúť ľudskú pozornosť, a veterinárov, ktorí diagnostikujú psom ADHD. Skúma favelu v Riu de Janeiro, kde všetci stratili pozornosť mimoriadne surrealistickým spôsobom, a kanceláriu na Novom Zélande, ktorá objavila pozoruhodnú techniku na obnovenie produktivity pracovníkov. Čo je však kľúčové, Johann Hari sa dozvedel, ako môžeme získať svoju pozornosť späť, ako jednotlivci, aj ako spoločnosť, ak sme odhodlaní o ňu bojovať.

Keď v Moskve robil rozhovor s terajším najdôležitejším filozofom pozornosti na svete, Dr. Jamesom Williamsom, ktorý sa na Oxfordskej univerzite zaoberá filozofiou a etikou v technike, tak mu povedal: Ak chceme robiť to, na čom nám skutočne záleží, v akejkoľvek oblasti, v akomkoľvek kontexte života, musíme byť schopní venovať pozornosť správnym veciam. Ak to nedokážeme, tak je potom ťažké čokoľvek spraviť.

A presne tým smerom sa vás snaží navigovať táto kniha. Aby ste sa vedeli sústrediť a dosahovať lepšie výsledky.

Milan Buno, knižný publicista