Audioknihy sú liekom na stres

Výsledky 8. ročníka Veľkého audioknižného prieskumu ukazujú, že Česi čítajú vďaka audioknihám viac, najradšej používajú mobilné aplikácie a audioknihy im pomáhajú riešiť stres.

  • 50 % ľudí číta vďaka audioknihám viac ako predtým
  • 21 % ľudí si v minulom roku vypočulo viac ako 21 audiokníh
  • 48 % ľudí počúva audioknihy v pokoji domova
  • 77 % ľudí počúva audioknihy na mobile alebo tablete

Povedomie o audioknihách z roka na rok rastie. Pre mnohých čitateľov sú však stále neobjaveným médiom – v minulom roku sa s nimi zoznámilo 13% respondentov.

Naopak, pre skúsených poslucháčov sa z nich už dávno stal spoločník na každý deň. Až 50% respondentov uviedlo, že vďaka audioknihám prečítajú ročne oveľa viac kníh – spoločne s počúvaním audiokníh celá štvrtina respondentov prečítala v minulom roku viac ako 21 kníh.

Audioknihy pomáhajú ľuďom v neistej dobe nájsť pokoj. Podľa výsledkov Veľkého audioknižného prieskumu, mnohým respondentom pomáhajú audioknihy vyrovnať sa so stresom a na chvíľu zabudnúť na problémy. Najviac ľudí si počúvaním audiokníh spríjemňuje domáce práce (21%), ale veľká časť ich počúva aj pri oddychu (12%), na prechádzkach (9%), alebo im pomáhajú pri zaspávaní (14%). Stále veľká časť počúva na cestách (15%).

V súboji medzi digitálnym downloadom a audioknihami na fyzických CD zvíťazilo sťahovanie aj vďaka vplyvu súčasnej pandémie. Z toho taktiež vyplýva, že už celkovo 77% všetkých respondentov používa na počúvanie audiokníh svoje mobilné zariadenia, z nich 56% preferuje špecificky audioknižné mobilné aplikácie.

O oddychovom využití audiokníh svedčia aj vyhľadávané žánre – najobľúbenejšími aj najpredávanejšími audioknižnými žánrami sú detektívky a thrillery. Nasledujú ich kategórie fantasy, história a humor.

O prieskume:
Veľký audioknižný prieskum, ktorý každoročne organizuje spoločnosť Audiolibrix, si kladie za úlohu zmapovať nielen audioknižný trh, ale aj návyky samotných poslucháčov. Už 8. ročníka sa zúčastnilo 4910 respondentov, čím si drží pozíciu najväčšieho audioknižného prieskumu ako u nás, tak v celej Európe.

O spoločnosti Audiolibrix:
Audiolibrix je jedným z najväčších digitálnych distribútorov audiokníh, ktorý prevádzkuje e-shop s možnosťou výhodného predplatného a komplexným vernostným programom. Veľký audioknižný prieskum realizuje už od roku 2014.

Kateřina Horáková (Audiolibrix)