Baja Dolce a Michaela Zamari: Výmena názorov prebehla iba raz

Knižný trh ich pozná ako Baju Dolce a Michaelu Zamari, autorky prevažne romanticko-erotickej beletrie, ktoré už dohromady vydali cez pätnásť titulov. Tentoraz sa spojili, aby čitateľom priniesli jedinečný príbeh. Kto miluje knihy Michaely Zamari pre cestovanie, dobrodružstvo a vášeň a tvorbu Baji Dolce pre romantiku, dôvtip a silné ženské hrdinky, ten si rozhodne príde na svoje, lebo v novinke Nasleduj ma nájde všetko. A ešte čosi navyše.

Ktorá z vás prišla s nápadom na spoločnú knihu ako prvá?
Michaela Zamari
: Ak sa pozrieme do histórie, tak buď som s tým prišla ja, alebo obe. Totiž, už keď sme sa spoznali, tak jedna z myšlienok, ktoré mi preleteli hlavou, bola – ak raz napíšem duet, bude to s touto osôbkou. Neviem, či to bola charizma, či len duša vedela skôr, čo hlava ešte mala zistiť, no ak existuje láska na prvý pohľad aj medzi priateľmi, ja som v tom bola veľmi rýchlo až po uši. A som doteraz. Ale pokiaľ ide priamo o príbeh Nasleduj ma, s ním prišla Baja.

Baja Dolce: S Miškou sme od začiatku vedeli, alebo tušili, že sme akosi prepojené. U mňa to bola láska na prvé videnie, počutie aj prečítanie. A tiež som v hĺbke duše túžila vytvoriť niečo jedinečné s niekým jedinečným – s Miškou. Nápad na knihu Nasleduj ma prišiel ako zjavenie. Bol to článok o bohatom podnikateľovi, ktorý ponúkal prácu snov a zobrazil sa mi až dvakrát. Náhoda? Na náhody neverím. 🙂 Matthew Lepre sa tak stal predlohou hlavného hrdinu a o ostatku príbehu malo rozhodnúť jedno áno. Miška mi ho dala a v tom momente sa začalo nové dobrodružstvo s príbehom, ktorý si už viete prečítať aj vy.

Predchádzali finálnemu verdiktu – ideme do toho – aj nejaké pochybnosti?
Michaela Zamari
: Povedala by som, že žiadne, nebolo o čom uvažovať, ale obidve sme veľmi vyťažené a aktívne na všetky strany. Preto sme museli zvážiť, či to časovo neovplyvní aj naše individuálne projekty, aby sme nemali stres z termínov. Po vyriešení tejto otázky bolo rozhodnuté.

Minulý rok ste krstili knihu Azaelov pád, ktorú ste napísali ešte s troma kolegyňami – Ivicou Ďuricovou, Vandou Kys a Vladimírou Šebovou. Keď teraz porovnáte tieto dve spolupráce, v čom boli iné a v čom možno podobné?
Baja Dolce
: Podobné je to asi v koncepte spolupráce, ale iba na oko. Pretože je to najviac rozdielne, ako sa len dá. Kým pri tvorbe Azaela sme absolútne nevedeli, do čoho ideme a písanie bolo o improvizácii a zakomponovaní kľúčových bodov, ktoré vybrali čitatelia, tento duet bol naopak o vopred naplánovanom príbehu. Pri písaní prvej knihy som mala stres, improvizácia je jedna z najťažších vecí, aké som kedy musela splniť. Pri tvorbe Nasleduj ma som naopak pociťovala veľkú harmóniu, čo sa koniec koncov odzrkadľuje aj na celkovej atmosfére príbehu. Miška má vo veľa veciach podobný vkus ako ja, často sme fungovali na jednej vlne a dopĺňali sa tam, kde druhá potrebovala pomoc. Toto dielo nedelíme na moje časti a jej časti. Toto dielo sme my a je celé naše.

Michaela Zamari: Tentoraz sme sa mohli potiahnuť len navzájom a strážcom deja sa stala Baja, v Azaelovi to bola Ivka. V mojich očiach sa však nič nevyrovná našej súkromnej spolupráci, lebo my dve sme spolu v kontakte dennodenne a tak veľmi sa chápeme, pomáhame si, povzbudzujeme sa a ťaháme jedna druhú, že niekto by nám to možno ani neveril. Preto nie je jednoduché opísať, aké to pre nás bolo a aj je. Minimálne pre mňa. Výnimočné. Asi to najlepšie opíše slovo radosť. A neoceniteľné pre mňa bolo, že keď som sa na nejakú pasáž necítila, nešla by som do nej s plným nasadením, ale pre dej bola podstatná, Baja prevzala kormidlo a napísala to. Ešte k tomu ako profík. Zároveň ma nebrzdila napísať to, k čomu som mala najbližšie. Nejako prirodzene sme si jednotlivé pasáže podelili a nakoniec aj tak vytvorili spoločné dielo. Nebola to iba skúsenosť, nájsť takú spriaznenú dušu ešte aj v písaní je dar.

Na ľudí a svojich fanúšikov pôsobíte ako veľmi zohratá dvojka. Nastali medzi vami pri práci na spoločnej knihe aj nejaké nečakané nezhody, alebo ste sa vždy na všetkom zhodli?
Michaela Zamari
: Doteraz sme sa zhodli takmer vo všetkom a pri knihe už úplne. Ak si dobre pamätám, výmena názorov prebehla iba raz. Paradoxne, skončila remízou. Išlo o farby a do tejto chvíle sa nevieme stopercentne zhodnúť na tyrkysovej farbe. Skrátka každá ju vidíme inak. Aj preto sme ju dali na obálku. Je veľmi vzácne, mať iba takéto farebné nezhody.

Baja Dolce: Zabudla si na krokodíla, ktorého som nechala vyhrievať sa na slniečku pri ceste na Leviu skalu (smiech). Tú scénku sme museli vymazať, pretože voľne pobehujúci krokodíl by bol aj v takej divočine ako je Srí Lanka priveľké sústo pre každého turistu, ktorý by riskoval aj končatinu pre skvelý insta-záber. 🙂

Miška, ty sa netajíš tým, že knihu Nebol si v pláne si napísala počas písania Nasleduj ma. Tieto dva projekty spolu nejako súvisia?
Michaela Zamari
: Súvisia spolu iba do tej miery, že pre mňa sa budú navždy spájať s Bajou. Áno, písali sme Nasleduj ma, keď ma jedného dňa prepadli hlavné postavy z knihy Nebol si v pláne a nechceli si dať pohov, pokiaľ nenapíšem ich príbeh. A ja som po skúsenostiach vedela, že ak to neurobím a nevyhoviem im, možno sa odmlčia a už sa nevrátia. Spýtala som sa Baji, či by mi dala priepustku a nevadilo by jej, že pozdržíme písanie našej spoločnej knihy. Nikdy jej nezabudnem, ako mi doslova prikázala, nech si sadnem za počítač a napíšem to. Inak by moja desiata kniha bola naša spoločná. Takto je jedenásta, ale Baja je pre mňa číslo jedna.

Baji, tvoji fanúšikovia sa od vydania Habibiho v roku 2020 dočkali spoločnej knihy Azaelov pád a reedície série Placebo a teraz prichádzaš s duetom. Uprednostnila si spoločné projekty pred vlastnými, alebo pracuješ na niečom zložitom, čo si vyžaduje viac času?
Baja Dolce
: Skúšala som písať dve knihy naraz – aj pokračovanie série Habibi aj náš duet Nasleduj ma. Nešlo to. Sú to diametrálne odlišné svety aj príbehy. Ku každému potrebujem iné emócie, ktoré následne dávam do písmeniek, no ako vravím, nešlo to. Potrebovala som však písať niečo iné, niečo s pozitívnym duchom, čo ma na chvíľu odnesie preč z temnoty žánru darkromance. Nikdy nebudem ľutovať, že som príbeh Jasona a Lucky uprednostnila. Tak či onak, čitatelia sa nemusia báť. Dostanú svoju dávku darkromance s názvom Candy už túto zimu. A nebude to len sladké. 🙂

O čom je novinka Nasleduj ma?
Bohatý podnikateľ Jason poverí svojho brata nájsť niekoho, kto by mu spravoval siete vo virtuálnom svete, zatiaľ čo on sa plne sústredí na zlepšenie toho skutočného.
Naopak, Lucia z virtuálnej reality uteká, aby zvládala aspoň skutočný svet. Počas úniku naprieč Talianskom jej pomaly dochádzajú financie, a ak niečo nevymyslí, bude sa musieť popasovať s návratom domov. Práve tam sa všetko jej trápenie začalo. Preto, keď si vypočuje cudzí rozhovor o práci snov, nezaváha ani na sekundu. Jasonov brat sa nemieni prehŕňať tisíckami životopisov, a keď mu príde do rany šikovná fotografka Lucia, rozhodne sa šetriť čas aj nervy. Aspoň tie svoje.
Jason mal len jedinú podmienku. Aby túto lukratívnu pozíciu získal muž. Keď sa stretáva s Luciou, šľahá okolo seba blesky a robí všetko preto, aby ju čím skôr poslal tam, odkiaľ prišla. Ona sa však nevzdáva. Je ochotná strpieť aj náladového šéfa a s veľkým sebazaprením opäť vstúpiť do víru sociálnych sietí, len aby si túto prácu udržala.
Najspontánnejšie veci predsa bývajú tie najlepšie a zmena plánov nakoniec prinesie do života Jasona a Lucie nový vietor. Pôjde však o hurikán ničiaci všetko, čoho sa dotkne, alebo o čerstvý vánok, ktorý vyčistí cestu novej úrode?

Dve obľúbené slovenské autorky sa spojili, aby v jedinečnom príbehu premietli, že svet nie je iba čierno-biely, sociálne siete môžu byť peklom, ale zároveň spásou, a pre každú náročnú dušu existuje tá pravá polovička. V príbehu Nasleduj ma nájdete humor, lásku, vášeň, čarovné momenty a myšlienky, ktoré vám môžu zmeniť život tak ako autorkám a hlavným hrdinom. Chcete zažiť dobrodružstvo na jedinečnej ceste Srí Lankou, Indiou, Thajskom či Laosom? Tak nasledujte Lucku a Jasona za lepšími zajtrajškami.