Nestarnúci sex idol uriekla mumifikovaná princezná

Tom Cruise vo filme Múmia

Tom Cruise vo svojom najnovšom filme bojuje s niekoľko s dve tisícročia starou múmiou. Všeličo môže vo filme Alexa Kurtzmana vyznieť vtipne, ale presvedčivé akcie hlavného hrdinu sú až neuveriteľné. Tom Cruise si drvivú väčšinu akčných scén natočil sám a neostáva nič iné, iba s nadšením spustiť sánku dole…

Pred dvetisíc rokmi v Egypte sa veľmi ambiciózna princezná Ahmanet chystá na prevzatie vlády v krajine po svojom otcovi a pre naplnenie svojho cieľa sa neváha spojiť s temnými silami a vykonávať veci, z ktorých tuhne krv v žilách. Za svoje činy bola potrestaná mumifikáciou zaživa a pochovaná tak, aby ju nikto nenašiel.

O dvetisíc rokov neskôr sa v mieste jej večného odpočinku ocitli dobrodruh Nick Morton a archeologička Jenny Halsey. Tí nešťastnou náhodou objavili Ahmanetin sarkofág, ktorý nechala Jenny urýchlene previezť do Londýna k ďalšiemu skúmaniu.

Jenny pracuje pre tajnú organizáciu Prodigium, ktorej cieľom je prenasledovanie a odchyt nebezpečných monštier. Riaditeľom Prodigia je Dr. Jekyll, ktorý má v tomto smere pomerne bohaté skúsenosti.

Lenže lietadlo prevážajúce múmiu prekliatej princeznej sa zrúti k zemi krátko pred pristátím a na miesto určenia už nedoletí. Nickovi sa akoby zázrakom podarí katastrofu prežiť, nakoniec ale zistí, že smrť v troskách lietadla by bola pre neho vykúpením. Princezná Ahmanet sa vďaka jeho nepremysleným činom prebudí a túži po nadvláde nad svetom. K tomu ale potrebuje aj svojho domnelého osloboditeľa – Nicka.

Samozrejme, už len pri postave meno Dr. Jekyll väčšine divákov mykne kútikom úst a takýchto momentov je vo filme viac. Najnovšia Múmia nie je ani poctou obľúbenej mumifikovanej trilógie z prelomu milénií, nie je ani ničím, čo by sa tvárilo príliš seriózne, nie je ničím, čo by ašpirovalo na veľké filmové ocenenia.

Je to skôr skoro vydarená oddychovka na nedeľňajšie popoludnie, pri ktorej divák strávi niečo cez hodinu a pol, vypije kýbeľ kávy, zje nedeľný zákusok a na konci si povie, no však dobre. Scenáristická trojka David Koepp, Christopher McQuarrie a Dylan Kussman by sa mohla pokojne aj namnožiť, aj tak by sa im zrejme nepodarilo napísať oslnivý scenár, ktorý by dával nejaký hlbší zmysel.

Videli sme to už toľko ráz. Náhodne vykopaná mŕtvola, ktorá pošla za dramatických okolností a ktorú po dlhých a dlhých rokoch niekto nechtiac objaví. To, čo zemi súdené je, má ostať v zemi a keď sa to dostane na povrch, príde skaza, proti ktorej treba bojovať. Film síce končí s poriadne otvorenými zadnými vrátami pre prípad úspechu, no na druhej strane nekončí typicky americky, čo je jeho veľké plus.

Tým najväčším plusom je tu napokon Tom Cruise, bez ktorého účasti by ten film ani nemusel vzniknúť. Väčšina divákov si totiž Múmiu pozrie zo zvedavosti práve kvôli tomuto nestarnúcemu sex symbolu. Nesmrteľný agent Ethan Hunt sa v Múmii predstavuje skôr v úlohe novodobého Indiana Jonesa, a mrštný je rovnako. Milovník adrenalínových scén si prišiel na svoje a opäť si to zjavne užíval. Je absolútne presvedčivý, hoci úloha dobrodruha mu príliš nesedí.

Ešte stále však Tom Cruise dopadol lepšie ako Russell Crowe, ktorý má vo filme pár štekov, je tam naozaj do počtu a úprimne, keby tam nebol, nikto si to ani nevšimne. Najväčšou devízou filmu sú tak efekty, ktoré sú naozaj vynikajúce, ani tie však nedokážu zalátať mimoriadne deravý scenár. Ale berme to tak, že aj veľké hviezdy sa chcú občas odreagovať a tak nakrútia Múmiu.

Film u nás vydáva spoločnosť Bontonfilm, vychádza na DVD, Blu ray a pre zberateľov je k dispozícii i Blu ray v naozaj krásnom steelbookovom prevedení. Zaujímavé je, že v období, keď sa obsah bonusového materiálu na v našom teritóriu distribuovaných nosičoch obmedzuje na minimum, DVD Múmia ponúka hodinu nadupaných bonusov, ktoré sú hádam lepšie, než samotný film. Český dabing, české titulky a skvelý obraz sú samozrejmosťou, ktoré pri takomto dobrodružstve nesmie chýbať.

Pavol Božík
60%

Réžia: Alex Kurtzman
Hrajú: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson, Javier Botet, Courtney B. Vance, Sean Cameron Michael, Parker Sawyers, Neil Maskell, Grace Chilton

Žáner: Dobrodružný
Rok výroby: 2017
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 106 minút
Jazyková verzia: česká, anglická, poľská, maďarská, ruská (5.1)
Titulky: české, anglické, bulharské, chorvátske, estónske, grécke, maďarské, litovské, lotyšské, poľské, rumunské, ruské, slovinské
Bonusy: Vynechané scény, predĺžené scény, krátke dokumenty z nakrúcania, audiokomentár tvorcov