Drsný pohľad na dedinský život

Vydavateľstvo Fama art vydalo netradične naturistický pohľad na zákutia dedinského života. Prozaik Martin Hlavatý si nedal servítku pred ústa, keď pomenoval mnohé boľačky slovenského moderného vidieka. Tak, ako kedykoľvek predtým, je Hlavatého dedina plná domáceho násilia, falše a bolesti. Je dobré, keď slovenská próza demystifikuje selanky, obraz Vianočných oblátok a prizná sa k realizmu a aktuálnosti problémov.

Nie som sviniar, ktorý sa kochá v násilí, chcem iba dať čitateľovi nadrobené, tradičné jedlo chudoby, mlieko s rožkom, pravdu, ktorá ho vracia nohami na zem. Slovenská realita nie sú báchorky zo Slovanov, hejslovácke halucinácie, ani sebatýranie sa a kydanie do vlastného hniezda. Viem, odkiaľ fúka vietor, na dedine som zažil veľa a formovala ma, hovorí autor.

Debutová zbierka Nadrobené obsahuje poviedky zachytávajúce desaťročnicu Hlavatého tvorby. Finálny výber obsahuje dvadsaťosem poviedok rozdelených do troch častí: (Nadrobené) V rukách, (Nadrobené) Z ulice(Nadrobené) Jazvy. Kniha vyšla vo vydavateľstve, ktoré pomáha pri vydávaní pôvodnej mladej slovenskej poézie a prózy, pod vedením Jána Petríka. Na knihe spolupracoval so skvelým tímom ľudí z vydavateľstva a taktiež s talentovanou ilustrátorkou Nikol Kolačkovskou, ktorá svojimi ilustráciami doladila autorov prozaický svet nadrobený na papieri a výrazne prispela k celkovému originálnemu vizuálu knihy.

Nadrobené príbehy sú omrvinky ožívajúce v rukách mojich postáv, pozbierané osudy ľudí z ulíc, ktorými kráčali, jazvy na duši, ktoré potrebovali zahojiť. Sú to kolieska narezaných rožkov, ktoré padajú do horúceho mlieka. Topia sa a menia, niekedy chutia príliš sladko a inokedy sa miešajú so slzami. Nadrobený svet, ktorý som stvoril je tvrdý, disharmonický, bizarný, niekedy až vulgárny. Moje postavy napriek bolesti snívajú a stále hľadajú niečo oveľa intenzívnejšie, občas je to sebazničujúce. V mojom svete sa skrátka nedejú veci, tak ako by sa mali. Avšak napriek drsnosti veľmi rád využívam lyrickosť a silnú obraznosť, ktorá príbeh zjemňuje, opisuje svet svojho literárneho debutu autor.

Kto sa chce ponoriť do bičujúceho sveta dedinskej reality, ten siahne po Hlavatého debute. Brutálny svet s farbami babkinho šifónera, v ktorom sa zrkadlí celá rodina aj so susedmi, to je ponuka, ktorá sa neodmieta. Kto neprehryzne tvrdý rožok, nadrobí si ho v poetike prozaického debutu. Je čas vyskúšať chuť pravdy, dobrú chuť!

Vlasto Bogár