História Spejbla a Hurvínka na zvukových nosičoch

Šelakové a vinylové platne, audiokazety, videokazety, CD a DVD – z toho všetkého v priebehu mnohých desaťročí s úspechom rozprávajú svoje veselé príbehy Spejbl a Hurvínek.

 • Prvá nahrávka so Spejblom a Hurvínkom vznikla v júni 1929. Vyšla na značke His Master´s Voice. Ide o paródie pesničiek Sonny Boy a Maminko, mámo.
 • Prvá nahrávka Josefa Skupu so Spejblom a Hurvínkom pre značku Ultraphon (historického predchodcu Supraphonu) je z 31. júla 1930 a ide o Pohádku o chcíplé vodě. Ďalšie vznikli v novembri 1930 pod názvom Hurvínkův dějepis.
 • Revue z donucení z listopadu roku 1930 – tak sa volá prvá nahrávka, v ktorej sa prihovára Mánička. Ide o hlas Anny Kreuzmannovej, prvej interpretky Máničky, a ešte rozbitnú šelakovú platňu vydanú na značke Esta.
 • Spejbl a Hurvínek sa prvýkrát prihovárajú hlasom Miloša Kirschnera v nahrávke podľa textu Josefa Barchánka: Spejbl básníkem a Čím bude Hurvínek. Ide o nahrávky zo štúdia Mozarteum zo 14. februára 1957.
 • Prvá nahrávka Máničky na značke Supraphon je z 3. júla 1957.  Ide o Pohádky tetinky Švitorkové a Máničku nahovorila Božena Velebová. V tejto nahrávke tiež prvýkrát pre Supraphon zašteká Žeryk.
 • Medzi autormi, ktorí písali scenáre pre nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka, boli predovšetkým Josef Skupa, Miloš Kirschner, Helena Štáchová, Martin Klásek, Denisa Kirschnerová, Josef Barchánek, Pavel Cmíral, Josef Svoboda, Augustin Kneifel, Pavel Grym, Jan Fuchs či František Nepil.
 • Prvá nahrávka s Helenou Štáchovou v roli Máničky vznikla 2. februára 1969 a ide o scénku Hurvínkovi k narozeninám.
 • Martin Klásek prvýkrát nahovoril Spejbla a Hurvínka v nahrávke z roku 1997 pre titul Hurvínek mezi Přemyslovci.
 • V priebehu desaťročí vyšli nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka postupne na malých i veľkých šelakových a vinylových platniach, na audiokazetách, videokazetách, CD i DVD. V uplynulých rokoch sa predalo na značkách Ultraphon, Esta a Supraphon úctyhodných 5 428 000 zvukových nosičov. Teraz sú tieto nahrávky k dispozícii i v digitálnej podobe – v digitálnych servisoch ako je napríklad Supraphonline.cz.
 • So Spejblom a s Hurvínkom spojili v nahrávkach Supraphonu svoj hlas operní speváci Eduard Haken a Ivo Žídek, speváci Waldemar Matuška, Karel Černoch, Karel Gott, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Václav Neckář či Hanka Křížková a herci Svatopluk Beneš, Josef Bek, František Filipovský, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Lubomír Lipský, Jiřina Jirásková, Jiří Krampol, Jiří Lábus, Jana Preissová, Simona Stašová, Marek Vašut, Filip Blažek, Vojta Kotek a mnoho ďalších.
 • Po hudobnej stránke na nahrávkach Divadla Spejbla a Hurvínka spolupracovali také osobnosti ako Karel Vlach, Václav Vobruba, Václav Zahradník, Jiří Stivín, Emil Viklický, Lubomír Brabec či Jan Rotter.
 • Nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka získali 40 Zlatých a 26 Platinových platní Supraphonu. V celej histórii Divadla Spejbla a Hurvínka je najpredávanejšou nahrávka v nemčine Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, z ktorej sa predalo 101 403 kusov zvukových nosičov. Z bohatého katalógu českých titulov Spejbla a Hurvínka bol najpredávanejší Vánoční kapr u Spejblů, z ktorého sa predalo 92 939 kusov zvukových nosičov.
 • Riaditeľka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová prevzala v rámci slavnostného otvorenia zrekonštruovaného divadla v pražských Dejviciach 1. apríla 2010 Diamantovú platňu Supraphonu.
 • Za 90 rokov spolupráce Divadla Spejbla a Hurvínka so Supraphonom bolo predaných 5 427 000 zvukových nosičov (šelakové a vinylové platne, audiokazety a videokazety, CD a DVD) vydaných na značkách Ultraphon, Esta a Supraphon.

Člen činohry Národného divadla v Prahe Igor Orozovič na facebooku v úlohe krstného otca online pokrstil najnovšiu nahrávku Ať žije Spejbl! vydanú pri príležitosti 100. narodenín legendárnej bábky. Kvôli aktuálnej situácii bol krst CD pôvodne zrušený, napokon sa však predsa len uskutočnil prostredníctvom facebooku Supraphonu a Divadla Spejbla a Hurvínka. Riaditeľka Divadla S+H Denisa Kirschnerová už začiatkom tohto roka oslovila herca Igora Orozoviča, či by sa stal jeho krstným otcom.

Presunutie krstu CD ma dosť mrzelo, pretože ja som tá generácia, ktorá na Spejblovi a Hurvínkovi doslova vyrástla, uviedol Igor Orozovič, ktorý pri tejto príležitosti zložil a zaspieval pesničku Mám doma tři Spejbly. Denisa Kirschnerová konštatovala: Keď Spejbl prvýkrát pred 100 rokmi vstúpil na scénu, vo svete vyčíňala španielska chrípka! Takže ho asi len tak niečo neprekvapí. Z oslavnej pesničky Igora Orozoviča je, však dojatý a nadšený rovnako ako my! A verím, že fanúšikom Divadla S+H urobí pesnička radosť tak ako novinkový album Ať žije Spejbl!

Výberová nahrávka Ať žije Spejbl! predstavuje slávneho Spejbla v podaní zakladateľa divadla Josefa Skupu, jeho žiaka Miloša Kirschnera i ďalších pokračovateľov Martina Kláska a Ondřeja Lážnovského. Najmladší interpret Spejbla a Hurvínka Ondřej Lážnovský pridal na CD i premiérovú nahrávku. Album Ať žije Spejbl! obsahuje tiež Kirschnerov monológ O lásce z roku 1980, ktorý prvýkrát vychádza na CD v češtine.