Jana Benková: Leto plné kníh!

Spisovateľka Jana Benková je autorkou 35 kníh a ako sama vraví, takmer rok nechala svojich čitateľov oddýchnuť, aby ich mohla znova zasypať novými príbehmi. A počas tohtoročného leta ich bude viac ako dosť, bude z čoho vyberať! Tak čujme, čujme, respektíve čítajme…

Keď sa človek zahľadí na tvoj knižný plán na nasledujúce mesiace, asi sa najskôr spýta, kedy si to všetko stihla…
(smiech) Stihla som to rada a v pokoji, lebo som si na všetky knižné projekty vyčlenila dostatok času a nič ma nevyrušovalo. Na Slovensku som mala nový román naposledy vonku vlani v lete, v Česku to bolo na jeseň Bláznivé pokušení. Mala som časť skoncentrovať sa na nové knižky, lebo tém a inšpirácie mám viac ako dosť a rozpracované mám už aj ďalšie motívy.

Prečo tá dlhšia prestávka?
Riešila som niekoľko ponúk od českých vydavateľov, ktoré som dostala, a napokon aj jednu z nich prijala. Takže mi od jesene bude jeden český pán vydavateľ vydávať, paradoxne, slovenské knihy na Slovensku. Je veľmi profesionálny, flexibilný a rýchly – takto pracujem veľmi rada.

Najskôr nám teraz avizuješ román Osa na bonbóne…
Osu na bonbóne nájdu čitatelia v kníhkupectvách už v júni, práve finišujeme s prípravou a vyberáme obálku. Hlavná hrdinka Tereza miluje svoju prácu v personálnej agentúre, ktorá je jednou z najprestížnejších vo svojej oblasti. Odchodom starého šéfa a príchodom jeho rozmaznanej dcéry Emílie, ktorá sa v kresle riaditeľky usalaší ako osa na bonbóne, sa však všetko zmení nielen vo firme, ale naruby sa obráti aj Terezin súkromný život. Býva so svojou dobrou kamarátkou, začne si vzťah s príťažlivým Artúrom a je presvedčená, že jej nič nechýba. Kým pred ňu osud nepostaví zložité skúšky…

V románoch píšeš o témach, ktoré prežívame, ale napríklad tam nenájdeme žiadne vulgarizmy…
Určite nie, veď napäté situácie v deji románov sa dajú popísať aj inak než vulgárne. Nikdy som sa vulgárne nevyjadrovala, som vychovaná tak, aby som používala pekné slová – a veľmi sa mi to tak páči, preto vulgárne výrazy nikdy nenájdete ani v mojich knižkách.

V júli ti zasa vyjde prvý z letných románov v magazíne pre ženy…
Je to projekt, ktorý spolu s redakciou pripravujeme už siedmy rok a stále je čitateľkami veľmi žiadaný, moje romány si tam doteraz prečítalo viac ako milión žien a dievčat. Už od februára dostávam na sociálnu sieť otázky, či bude román v EMME aj toto leto… Tohtoročný príbeh sa nesie v znamení Shakesperovej myšlienky o tom, že prudká vášeň môže aj veľmi prudko dohorieť… Ide o príbeh troch mladých dievčat – Maríny, Natálie a jej 17-ročnej sestry Romany. Vyberú sa spolu na dámsku jazdu, na poznávací zájazd do južných Čiech. Označenie poznávací si však vyložia po svojom a počas prázdnin prežijú letnú lásku, vášeň i sklamanie, a to najmä Romana, expertka na skutočne bláznivé príhody. Román je plný slnka, úsmevov a dynamických dialógov a je už tradične rozdelený na dve časti. Každá z nich bude pribalená k časopisu ako darček pre čitateľky do dovolenkového kufra.

Komu by si ho odporúčala?
Príbeh je – na rozdiel od ostatných chystaných románov, ktoré spomínam –  napísaný špeciálne pre EMMU, ktorú čítajú aj dievčatá od 16 rokov, takže som ho smerovala predovšetkým tejto vekovej skupine. Dej som zasadila do lokality nádherne romantických južných Čiech. Tábor, Český Krumlov, České Budějovice, Domažlice, Hluboká nad Vltavou… Je to krásny kus zeme a dokumentuje, ako si Česi vážia svoju kultúru, históriu a dokážu sa postarať o pamiatky, hrady, zámky, ktorých je v tejto oblasti ako húb po daždi, a fascinujú aj filmárov zo zahraničia. Porovnajme to s našimi hradmi, z ktorých sú ruiny, alebo s rekonštrukciou Krásnej Hôrky, ktorú za dlhých šesť rokov štát nevie dať do poriadku.

To nie je na leto od teba všetko…
Veru nie, kypím nápadmi! (smiech) Dva romány mi vyjdú v Českej republike – pred prázdninami Musíme zůstat spolu a v auguste Simonino tajemství. No a ešte úplne koncom kalendárneho leta, asi v septembri, najneskôr začiatkom jesene v októbri, vychádza moja ďalšia slovenská knižka s názvom Šťastie, z ktorej sa tiež veľmi teším a verím, že každému, kto po nej siahne, urobí radosť. Prezradím, že sa v nej stretnete s hrdinkami mojich letných románov Marínou, Romanou a Natáliou, no tentoraz to bude najmä Natáliin príbeh. Podarí sa jej totiž napísať knihu. A v jej živote vzápätí nastane peklo… Viac zatiaľ povedať nemôžem. (úsmev)

Svojim čitateľom si pripravila veľa darčekov, majú si z čoho vybrať, ako stráviš prázdninové obdobie ty?
Plánujem si aj niekoľko voľných dní, ale tentoraz budú moje letné mesiace pracovné. Napísaním sa moja práca na knižke nekončí, po vydaní sa treba postarať, aby sa o nej ľudia dozvedeli. Čakajú ma teda prezentácie postupne všetkých kníh, stretnutia s novinármi, fotenia, nakrúcania, besedy a literárne večery s mojimi čitateľmi… Každé stretnutie s nimi vnímam ako možnosť poďakovať sa im za to, že si kupujú a čítajú moje knihy, len vďaka tomu totiž môžem písať ďalej.

Na tvojej tvári nikdy nechýba úsmev. Z čoho čerpáš toľko energie a šťastia?
Napríklad z toho, keď sa mi podarí urobiť niekomu radosť!


Jana Benková je mediálna poradkyňa a autorka 35 úspešných knižných titulov, medzi ktorými sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala TOP autorkou roka 2012.

Doteraz jej na Slovensku vyšlo 35 kníh: Rozhovory na telo I. (s umelcami a športovcami), Rozhovory na telo II. (s politikmi), Má láska krídla?, Ľúbim ťa, Slovenské hviezdy v NHL, Alena Heribanová: Vždy s úsmevom, Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná, Máš, čo si chcel, miláčik, Čistá láska,  Až po uši, Ben a Maxová, Haló, tu je tvoja láska, Zlatíčko, Dievča s mačacím menom, Slnečnica, Večernica, Ten bozk, Už sa mi aj snívaš, Chcem takého ako ty, Malinový sen, Šťastná žena, Jedna noc nestačí, Agátová alej č. 25, Nájdem ťa, Oliver, Bláznivé pokušenie, Uličnica, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita, Musíme zostať spolu, Pozývam ťa na večeru, Čip, Láska odvedľa a Mamy a dcéry. V Českej republike sú to tieto romány: Máš, cos chtěl, miláčku, Slečna nebezpečná, Druhá šance, lásko!, Haló, tady tvoje láska, Až po uši, Malinový sen, Pralinky s chilli, Čistá láska, Uličnice, Bláznivé pokušení.