Jedna kniha, päť autoriek: Dalo nám to veľa, ba ešte viac, než sme čakali!

Projekt, ktorý na Slovensku ešte nebol! Talentované autorky Vladimíra Šebová, Ivica ĎuricováVanda Kys, Michaela Zamari a Baja Dolce sa spojili a striedavo písali tzv. autorskú štafetu. Vzišiel z nej obdivuhodný výsledok, ktorý dostal názov Azaelov pád a začiatkom júla vyšiel aj knižne vo vydavateľstve Venupress. Spoznali by ste, ktorú kapitolu napísala Vlaďka, Ivica, Vanda, Miška či Baja? My sme ich vyspovedali medzi prvými, no s autorkami sa už čoskoro budete môcť stretnúť na besede spojenej s krstom knihy v Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave. Zapíšte si dátum 3. august 2021.

Ako sa dokázalo zosúladiť 5 autoriek, keď píšete rôzne žánre? Nenastali medzi vami občas nezhody?
Vanda:
 Musím sa priznať, že so mnou to mali dievčatá asi najťažšie. Neraz som prepisovala komplet celú kapitolu, takže som ich vo výsledku napísala dvakrát toľko, ale to tak u spisovateľov býva. Knihu, ktorú čitatelia držia v rukách je častokrát druhá až tretia verzia pôvodného príbehu. Bolo krásne vidieť ako sa naše štýly líšia, a pritom keď to človek číta ani nemá pocit, že to písalo toľko rúk.
Vladimíra: Myslím, že i napriek odlišným žánrom sme sa zladili. Napríklad ja píšem bežne YA fantasy, no keďže by sa to do príbehu zrejme nehodilo, či možno dokonca prekážalo, prispôsobila som sa dievčatám s príbehom zasadeným v reálnom svete a netvorila som nič fantazijné. Výzvou bolo editovanie príbehu pred tlačou. Pôvodne sme totiž písali príbeh len tak pre zábavu a bez pripravenej osnovy, takže keď sme knihu pripravovali k tlači, museli sme niektoré časti upraviť tak, aby bola kniha vyvážená a konzistentná. Už sme sa viac na príbeh nepozerali štýlom moja kapitola a jej kapitola, ale naša kniha.
Ivica: Na moje prekvapenie sme vychádzali naozaj veľmi dobre. Uvidíme, čo na zladenie našich rozmanitých štýlov povedia čitatelia, ale myslím, že finálny edit knihe krásne prospel a učesal ju 😊. Naše rôzne žánrové zameranie je napokon len prínosom, pretože sme do knihy vniesli z každého rožku trošku, aj akciu a napätie, aj romantiku.

Mali ste rozdelené, čo bude ktorá autorka písať? V rámci vašich žánrov?
Michaela:
 Keď sme začínali, tak sme nemali rozdelené nič. Rozhodujúcu úlohu v tom zrejme zohral fakt, že zo začiatku sme to všetky brali iba ako zábavu. Výzvu, ale uvoľnenú. Ja som napríklad pred štafetou netušila, ako píše Vlaďka, lebo som si nestihla prečítať nič z jej pera, no štafetu odštartovala a bola som ohúrená. A nastavila latku tak vysoko, že ostatné sme sa museli hecnúť, aby sme jej úroveň dorovnali. O talente kolegýň som však nepochybovala, od Ivky, Vandy aj Baji som už mala niečo prečítané. A dovolím si hovoriť za všetky, že finálny výsledok nás prekvapil všetky do jednej. V tom najlepšom zmysle slova. Ale musíme priznať, že v závere sme už premýšľali, čo ide ktorej najlepšie. Akčné scény vyfasovala hlavne Vlaďka, odborné časti sme zasa prenechali Ivke, ktorá ich konzultovala aj s lekárkou, mikro biologičkou a genetičkou. S Vandou a Bajou sme si rozdelili romantiku. V konečnom dôsledku sme ale boli prepojené a zápletky spriadali spolu, takže nešlo o to, že by sme si vo veľkom delili časti podľa žánru, skôr sme sa dopĺňali a pomáhali si.

Ako ste vlastne získali indície od čitateľov, na základe ktorých ste príbeh písali?
Autorky: 
Keďže je nás 5 a každá sme aktívna aj na sociálnych sieťach, tak sme si skupiny indícií rozdelili a dali o nich hlasovať našim fanúšikom – čitateľom cez stories na Instagrame. Ivka spustila anketu o profesiu hlavných hrdinov, Baja anketu o ich mená, Miška dostala mesto, kde sa bude príbeh alebo jeho časť odohrávať, Vanda zasa vec a Vlaďka zviera, ktoré sa následne mali objaviť v našom príbehu. Tak sme dospeli k patologičke Rosalie a architektovi Sebastianovi, z miest zvíťazili Florencia a Sydney, a v príbehu sa musel objaviť ježko a pes aj diár a elektrický náramok. Všetko sme zakomponovali.

Hlavná hrdinka knihy Azaelov pád je patologička Rosalie. Dokážete sa s ňou stotožniť? Akoby ste sa na jej mieste zachovali vy, ak by vás niekto obvinil v takej vážnej veci, ako ju obvinil architekt Sebastian?
Baja:
 Rosalie je v prvom rade veľmi silná žena, ktorá to nemala ľahké. Aj keď bolo najhoršie, zachovala si rozvahu a ukázala svoju silu. Určite sa s ňou v niektorých veciach stotožňujem.
Michaela: Ja ju predovšetkým obdivujem, lebo už samotný výber povolania je riadne sústo. Keď sa k tomu pridá jej odvaha a ľudskosť, je to kombinácia, ktorú si čitateľ ľahko zamiluje. Aspoň u mňa to zabralo a hoci sa s ňou stotožňujem len v málo veciach, za kamarátku by som ju brala hneď.
Ivica: Rosalie je jedna z mojich najobľúbenejších knižných postáv, ktoré som mala tú možnosť (spolu)vytvoriť. Myslím, že sme do nej všetky vložili kúsok svojej vlastnej sily a preto je taká, aká má podľa mňa skvelá knižná hrdinka súčasnosti byť – silná a odvážna, no vo vnútri aj krehká a starostlivá. Rosalie je princezná bojovníčka, ktorá sa dokáže zachrániť aj sama a ešte popri tom stihne zachrániť aj celý svet. Pre mňa je ikonou feminizmu v tom najpozitívnejšom zmysle slova.

Vedeli by ste si predstaviť Azaelov pád sfilmovaný? Koho ste si predstavovali v hlavných úlohách?
Baja: 
Samozrejme. Určite by som bola za, aj keby som sa bála, či by vedeli príbeh spracovať podľa našich predstáv. Ja som si napríklad ako Rosalie predstavovala herečku Emmu Stone a Sebastian bol u mňa jednoznačne Henry Cavill.
Ivica: Áno, myslím, že takýto typ príbehu je ideálny ako podklad pre filmový scenár. Ja mám Rosalie v hlave uloženú v podobe herečky Isly Fisher alebo Amy Adams, tie dve sú si veľmi podobné. O Sebastianovi nemám až takú jasnú predstavu, ale páčil by sa mi herec s takou tou klasickou mužnou charizmou ako napríklad Luke Evans či Joe Manganiello.

Ako sa päť žien zhodlo na výbere názvu a výslednom vzhľade obálky?
Ivica:
 S názvom sme bojovali pomerne dlho, nakoniec sme sa však zhodli pomerne jednohlasne. S obálkou to šlo už oveľa jednoduchšie a ja sa z nej veľmi teším, pretože sa podľa mňa mimoriadne vydarila a krásne reprezentuje príbeh.

Čo vám táto spolupráca dala do života a čo by prečítanie knihy mohlo dať vašim čitateľom?
Baja: 
Táto spolupráca mi toho dala veľmi veľa. Ukázala mi štyri ďalšie pohľady na situácie, naučila ma spolupracovať a myslieť kolektívne. Ako autorke mi tento projekt pomohol posunúť sa vpred. Čitatelia si určite prídu na svoje. Tým, že každá z nás preferuje niečo iné, máme odlišné žánre, sa nám podarilo namiešať zaujímavý knižný elixír a dúfame, že vám zachutí rovnako ako nám. 😊
Michaela: Dalo mi to viac, než som čakala. Predsa len, knihu s ďalšími štyrmi autorkami človek nepíše každý deň. 😊 Spoznala som, aké je to spolupracovať a dopĺňať sa, keď príbeh nemám vo vlastných rukách, a naučila som sa aj niečo o sebe. Alebo si skôr potvrdila, že potrebujem slobodu aj v písaní a spoločné deadliny sú pre mňa tak trošku hardcore. Ale výsledok stojí za každú kvapku driny a verím, že čitatelia si túto dobrodružnú jazdu užijú s nami. Je to príbeh, kde si svoje víťazstvo musí vybojovať dobro a láska, a presne také dnešná doba potrebuje.
Vanda: Spolupráca s babami mi dala najmä skvelé štyri ženy, ktorých sa môžem čokoľvek knižno-pracovné spýtať a predbiehajú sa s odpoveďami. Naučila ma premôcť sa, keď som mala nevoľnosti a nechcelo sa mi ani otvoriť počítač (aj ja som bola počas minulého roka tehotná ale držala som to v súkromí, takže ani dievčatá o tom nevedeli). A zistila som, že dokážem za deň napísať kapitolu, kompletne ju zmazať a napísať novú (smiech).
Vladimíra: Ja sa hlavne teším z toho, že som mohla spoznať skvelé autorky a že sme spoločne mohli potešiť čitateľov počas lockdownu.
Ivica: Mňa obohatil hlavne spoločný záverečný editačný proces. Niet lepšej školy pre autora ako toto. A verím, že čitateľom sa tento uhladený a premakaný výsledok bude páčiť a že si touto sviežou akčnou knihou oživia snáď už popandemické leto 😊.

Knihu Azaelov pád už nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách. A o čom príbeh bude?
Rosalie nikdy netúžila zachraňovať svet. Sebastian nikdy nechcel byť tajným agentom. Napriek tomu im osud obom rozdal iné karty. Patologička Rosalie mala v živote iba jeden cieľ – pomáhať ľuďom z bezpečia svojho laboratória. Lenže keď prijme ponuku na utajený výskum, jej život sa otočí naruby. Podľa inštrukcií v obálke má nájsť tajomného architekta Sebastiana. Charizmatický muž jej však odhalí sprisahanie, na ktorom sa údajne podieľa aj ona. Rosalie a Sebastian pomyselne stoja na opačných stranách brehu, no ťahá ich k sebe silná príťažlivosť. Ak chcú ochrániť nevinných a svoju rodinu, musia spojiť sily. Môže Rosalie dôverovať neznámemu spojencovi? Smrtiaci Azael rozprestiera krídla. Preteky o čas sa začínajú…