Knihu si autor presvedčený o kvalite svojho textu môže vydať i sám

Píšete do šuflíka a snívate o tom, že by ste raz mali v poličke vlastnú knihu? Nikdy to nebolo jednoduchšie, ako v súčasnosti. Samozrejme, s prižmúrením oboch očí, ale pravdou ostáva, že dnes si môže vlastnú knihu do poličky založiť každý.

Isteže, ak máte za sebou menšieho, väčšieho, či najväčšieho vydavateľa kníh, je to jednoduchšie a v podstate jedinou úlohou autora je dodať rukopis, o ktorý sa vydavatelia pobijú, následne kooperovať pri korepetícii textu a potom si už iba vychutnávať ten pocit, keď svoje dielo vidíte v kníhkupectve.

O niečo zložitejšia, no nie neprekonateľná je situácia, keď sa autor, z akéhokoľvek dôvodu rozhodne, že si knihu vydá sám. Isteže, stojí to nielen viac peňazí, ale prináša to so sebou i značnú dávku adrenalínu, ale pocit nadšenia je vo finále zrejme ešte väčší.

Michaela Zamari je sympatická a úspešná mladá spisovateľka, ktorej debut síce vyšiel v knižnom vydavateľstve, avšak všetky ďalšie knihy si s veľkým úspechom vydáva sama. Iba na upresnenie, nie, nemá knižné vydavateľstvo, vydáva iba svoje knihy, ale ide jej to perfektne.

A vo svojej najnovšej knihe dáva prekvapivo nahliadnuť na Zákulisie samovydávania i svojim čitateľom. Možno preto, aby raz a navždy odpovedala na nekonečné otázky svojich čitateľov a možno preto, aby len uľahčila cestu svojim prípadným nasledovníčkam, pretože ako Michaela uvádza, nové autorky nepovažuje za konkurenciu, ale skôr za výzvu, neustále sa zlepšovať.

V knihe nájdete:

  • názory iných úspešných autorov, ktorí si vydali alebo vydávajú knihy na vlastné
    náklady a ich rady, čo by poradili začiatočníkom
  • jednotlivé kapitoly venované korektúre, zalomeniu textu, tlači, výrobe obálky, distribúcii knihy, marketingu, e-booku
  • vlastné skúsenosti autorky, vtipné aj tie poučné
  • všetko o tom, čo ju motivuje, čísla, orientačné ceny, možnosti trhu

Môžeme sa pokojne baviť o tom, že istým spôsobom ide o akýsi manuál, ktorým Michaela Zamari čitateľovi ozrejmí cestu, na ktorú sa ona sama svojho času vydala bez toho, aby len tušila, na ktorých dverách si má vlastne podať kľučku, na koho sa obrátiť, koho požiadať o radu. A predsa je z nej napokon úspešná spisovateľka i samovydavateľka.

Prostredníctvom jej knihy sa dozviete, že nie je na Slovensku jediná a kolegýň s rovnakými skúsenosťami má viac. Mnohé z nich sa v knihe podelili o svoje vlastné skúsenosti. Čitateľ tak dostáva od autorky veľmi jednoduchou a dokonca i zábavnou formou pomocnú ruku, ak by sa rozhodol prípadne si knihu vydať sám. Je v nej absolútne všetko. Chýba hádam iba autorkin telefónny diár, prostredníctvom ktorého by odhalila všetky svoje kontakty, ale uznajte, že bez akejkoľvek námahy by to jednoducho nebolo ono. Tak veľa šťastia!

Kniha Zákulisie samovydávania je k dispozícii v tlačenej verzii, ale aj ako e-kniha, v tejto forme sme ju mali k dispozícii my a bolo to veľmi pohodlné a zároveň poučne a príjemné čítanie.

Pavol Božík
80%