Kontroverzný Diablo

Z pera autorky Michaely Brnkovej ste si už mohli prečítať niekoľko príbehov z prostredia mafie, ale tiež romantickej slovenskej prírody alebo fantasy. Po sérii Nekompromisní, ktorej tri diely (Konflikt, DôveraOdveta), zožali na našom knižnom trhu veľký úspech a tešia sa i na vydanie v Čechách, prichádza spisovateľka s ďalším trhákom.

Román s názvom Diablo je druhou generáciou tejto populárnej série, zároveň je samostatným románom bez nutnosti čítať predošlé diely, a je to rozhodne iný typ knihy, na aký sme v našich končinách u slovenských autoriek zvyknutí.

Čím sa teda kniha odlišuje?
V prvom rade tým, že nie je určená pre citlivé a romantické povahy. Práve preto má na zadnej strane obálky príznačné varovanie, ktoré nie je v tomto prípade iba kozmetickým doplnkom k inak vizuálne pútavej obálke. V zahraničnej literatúre súčasnosti je celkom bežné, ak autor uvedie v knihe upozornenie, že hlavná mužská postava nie je hrdinom, ale práve naopak, pôsobí, rozpráva a správa sa ako antihrdina. Aj v tomto príbehu je to tak.

Drsnejšie erotické scény, či sebavedomé a dokonca bezohľadné správanie antihrdinu s výstižnou prezývkou Diablo môžu vyvolať kontroverzné reakcie. A nie je tomu inak ani v tejto knihe. Bolo práve toto spisovateľkiným cieľom? Rozhodne áno. Tento typ románu je cielený na vyvolanie emócií rôzneho druhu. Zatiaľ čo niekomu ulahodí, povzbudí jeho fantáziu a napne všetky zmysly, u niekoho môže vyvolať protichodné pocity. Preto neprekvapuje, že reakcie na túto horúcu knižnú novinku sú rôznorodé a naozaj pestré i plné emócií. Niektoré čitateľky sa do pútavého príbehu vžili až tak, že ho začali podvedome spájať s realitou a obávať sa o city ženských postáv zasadených do príbehu. Je skutočne pozoruhodné sledovať rozporuplné vlny reakcií, ktoré doslova sršia z recenzií na internete.

Autorka sama na sociálnych sieťach uvádza, že Diabla buď milujete alebo nenávidíte. Preto je táto kniha na našej scéne doslova testom čitateľských reakcií a dojmov. To, čo ponúka, je totiž temné a kontroverzné, no zároveň to kráča s trendom, ktorý prinášajú svetové autorky postupne i na náš knižný trh.

Trópy ako dubcon – násilné privlastnenie si hlavnej ženskej postavy – môžu znieť skutočne surovo a v spojení s majetníckym správaním voči hrdinke dokonca až drsne, no práve tie sú momentálne v zahraničnej literatúre považované za najatraktívnejšie. Predaje kníh s týmito a podobnými témami doslova lámu rekordy predajnosti v mnohých krajinách a čitateľky ich vyhľadávajú.

Čo sa však stane, keď na takýto typ príbehu narazí citlivá duša čitateľky, ktorá podobný typ príbehu nevyhľadáva? Potom je na mieste pripomenúť, že je dôležité si skutočne dobre prečítať anotáciu spojenú s varovaním, ktorá má predísť sklamaniu alebo dokonca zlým pocitom pri čítaní príbehu. Označenie dark romance je tiež pojem, ktorý sa u nás udomácňuje už niekoľko rokov. Temná romantika je podžáner romantických románov s temnejšími témami a obsahom pre dospelých. Tieto príbehy často obsahujú upozornenia na obsah, morálne šedé postavy a zápletky plné traumy a násilia. Populárne trópy, ktoré tvoria časť týchto románov, zahŕňajú mafiu, gangy, prenasledovanie a únosy. Kniha Diablo od Michaely Brnkovej patrí do tohto výnimočného subžánru a podľa veľkého množstva pozitívnych reakcií bola na Slovensku prijatá výborne. Na internetovej stránke známeho slovenského kníhkupectva, ktoré román ponúka v knižnej i elektronickej forme, si nádejný kupujúci môže prečítať nielen spomínané varovanie, ale i recenzie čitateliek, ktoré sú v prevažnej miere pozitívne, dokonca nadšené. Môžeme teda konštatovať, že moderné prvky, ktoré k nám nezadržateľne prenikajú zo svetovej knižnej produkcie sa u nás udomácnili až nad očakávania.

Komu je teda tento typ príbehu určený? Odporúčaný je ženám, ktoré majú nadhľad, vidia jasný rozdiel medzi realitou a svetom fantázie, neboja sa skúšať nové veci a sú otvorené prežívaniu pikantných dobrodružstiev na hranici morálky. V najbližších dňoch chystá vydavateľstvo Moderné romány pre veľký záujem o román Diablo dotlač.