Leto s Venušou

Tak za toto som ochotný pokojne nechať sa označiť za narkomana, ktorý nezvládol absťák a podľahol tomu opäť naplno. A pritom priznávam, že som nikdy v živote neprivoňal ani len k tráve. A predsa sa cítim ako závislák.

Audio nahrávkam Dominika Dána som podľahol od samotného začiatku ich vychádzania v spoločnosti Publixing. Myslím, že dve vyšli ešte predtým v iných spoločnostiach, ale akúsi ucelenú koncepciu im dali práve v spoločnosti Publixing.

Po odchode Mariána Geišberga do umeleckého neba sme si museli rok a pol počkať na nové nahrávky, pretože prebiehalo intenzívne hľadanie nového hlasu, pričom Martin Mňahončák už pri svojej prvej nahrávke Nevieš dňa, nevieš hodiny dokázal, že to zvládol absolútne prirodzene a tak sa mohol kolotoč rozbehnúť opäť.

Vydanie novinky Venuša zo zátoky bolo naplánované na začiatok apríla. Vyšla však napokon už minulý týždeň, čo je v súčasnej situácii absolútne ideálne, pretože popri domácemu väzeniu možno počúvať audioknihy. A táto sa, ako drvivá väčšina kníh Dominika Dána, oplatí!

Pohodovú prázdninovú atmosféru leta v roku 2009 naruší hrôzostrašný nález dievčenského tela bez hlavy a rúk. Torzo pláva v ramene rieky neďaleko lodenice, mladí športovci zažijú na tréningu ozajstný šok. O dva dni sa na opačnom konci mesta v zátoke rieky nájde odseknutá hlava. 

Prípad sa začne nepríjemne a hlavne nepredvídateľne zamotávať. Extrémne horúce leto komplikuje vyšetrovanie nielen milovníkom snehu a dažďa, akým je detektív Richard Krauz, ale aj odolnejším kolegom. 

Do života oddelenia vrážd v Našom Meste zasiahnu okrem rozsekaného dievčaťa aj iné tragické udalosti. Prvý raz od založenia samostatného oddelenia špecializujúceho sa na najzávažnejšie trestné činy zažijeme tragédiu priamo v radoch detektívov. 

Od tohto pamätného leta v roku 2009 vraždárska partia už nikdy nebude kompletná, ale úľavy im žiadny nadriadený funkcionár nepovolí. Realita býva občas krutá ‒ so stratami sa ráta na každom vojnovom poli, no boj treba doviesť do úspešného konca, nech sa osud vzpína, ako chce.

Keby dnes nefungovali internetové obchody s knihami, ale iba niekdajšie kamenné kníhkupectvá, tak som presvedčený, že na knihy Dominika Dána by sa dvakrát v roku (pretože dve knihy dokáže Dominik vydať každý rok) stáli pred nimi fronty, ako kedysi na banány, mandarínky, salámy, či nové vinylové platne slovenských interpretov.

Venuša zo zátoky so sebou prináša drobnú štipku Grishamovho Klienta, ktorú si však spoja iba tí, ktorí Grishama čítali, prípadne videli film. Spojitosť tu možno nájsť aj s filmom Joela Schumachera 8MM, v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom, čo však opäť dôjde iba tomu, kto ten film videl a pamätá si ho aj dvadsať rokov od premiéry. Inak je to príbeh rýdzo slovenský. A hoci mne sa veľmi páči, keď takúto drobnú spojitosť s nejakými kultovými vecami objavím, pretože ju považujem skôr za vzdanie holdu daným príbehom, než za nejaké vykrádanie, Dominik Dán je výsostne domáci autor a navyše sa traduje, že vo svojich príbehoch vychádza so skutočných kriminálnych prípadov, takže tu naozaj ide zrejme o náhodu, za ktorú si u mňa Dominik Dán vyslúžil bod navyše.

Ďalší má za dokonalú anotáciu, ktorá mimoriadne navnadí čitateľa a pritom Dán nemusí ani len opustiť kanceláriu vyšetrovateľov z oddelenia vrážd. Konkrétne? Prvý raz od založenia samostatného oddelenia špecializujúceho sa na najzávažnejšie trestné činy zažijeme tragédiu priamo v radoch detektívov. Od tohto pamätného leta v roku 2009 vraždárska partia už nikdy nebude kompletná.

Už iba prečítanie tohto vypudí poslucháča / čitateľa k nedočkavosti. To predsa nemôže byť pravda! Polemizujete nad tým ešte skôr, než sa započúvate do nahrávky. Až postupne prídete na to, že tých tragédií na oddelení vrážd sa v jednej časti zbehlo až príliš mnoho. Takže to predsa len možné je. A osobne ma veľmi baví to záverečné polemizovanie nad tým, ktorú z nich má Dominik Dán v anotácii konkrétne na mysli. Myslí to seriózne, alebo je to ten istý štýl humoru, akým oplývajú jeho vyšetrovatelia z knihy? Na to nech si každý urobí názor sám.

Nahrávka pár minútami presahuje dvanásť hodín počúvania. Martin Mňahončák potvrdil svoju pozíciu a absolútne prirodzene pokračuje nielen po Mariánovi Geišbergovi, ale po svojej úvodnej nahrávke i po sebe samom. A bravúrne. Po technickej stránke je nahrávka dokonalá, strhujúca, napínavá do poslednej chvíle, kedy prichádza nečakané rozuzlenie – za to ale patrí uznanie kumštu autora.

Počúvať sa dá veľmi rýchlo bez toho, aby ste museli opustiť bezpečie bytu. Zakúpiť a stiahnuť si ju za najlepšiu cenu môžete na stránkach spoločnosti Audiolibrix a počúvať úplne pohodlne v dokonalej aplikácii uvedenej spoločnosti. Verte, že práve s audioknihami Dominika Dána, ktorých sú už temer dve desiatky, vám bude čas utekať neuveriteľne rýchlo a neuveriteľne príjemne.

Pavol Božík
90%