Masaryk na plátne, aj knižne

Karel Roden vo filme Masaryk

V predaji je nové vydanie knihy Pavla Kosatíka a Michala Kolářa Jan Masaryk – pravdivý príbeh, ktorá je považovaná za najpresnejší pohľad na  súkromný i verejný život tohto muža. Kniha vychádza už v štvrtej reedícii.

„Jan Masaryk je jeden z najcharizmatickejších politikov v českých dejinách,“ hovorí historik a spisovateľ Pavel Kosatík. „Ten muž bol neskutočne emotívny, v žiadnom prípade sa o ňom nedá povedať, že sám seba zvládal. Po matke mal de facto umeleckú povahu, s ktorou bol nútený pohybovať sa vo svete konvencií, všetkým na očiach. Vlastne musel veľkú časť svojej prirodzenosti po celý život potláčať. Muselo to byť pre neho šialene ťažké: na jednej strane túžil po voľnosti, chcel lietať ako vták. Na druhej sa cítil byť zaviazaný svojmu menu, snažil sa slúžiť otcovej republike. Celý život ho to ťahalo na obidve strany: jeho životu to dodávalo energiu, zároveň ho to však ničilo,“ dodáva spoluautor úspešnej knihy.

Film Masaryk režiséra Júliusa Ševčíka, venovaný jednému životnému obdobiu  diplomata a politika Jana Masaryka príde do slovenských kín 23. marca 2017. V hlavnej úlohe sa predstaví Karel Roden.