Severské krimi Kuriérka

Kjell Ola Dahl

Kniha ocenená Rivertonovou cenou za najlepšiu nórsku detektívku roku. Kuriérka. Napínavý a dusný román – nielen pre kriminálnu zápletku, ale aj pre spleť vzťahov medzi jednotlivými postavami, napísal Verdens Gang.

V roku 1942 niekto zradí kuriérku Ester a jej sa len tak-tak podarí ujsť pred Gestapom. Život si zachráni útekom do Švédska, no jej rodinu, ktorá ostane v Osle, deportujú do Auschwitzu. V Štokholme sa stretne s odbojárom Gerhardom Falkumom, ktorý zanechal v Nórsku svoju malú dcérku. Falkumovu ženu niekto zavraždil a z jej smrti upodozrievajú práve jeho. Ich klíčiaci vzťah sa rýchlo končí, keď Falkum zdanlivo hynie pri požiari.

V roku 1967 sa Falkum objavuje opäť v Osle. Rád by nadviazal kontakt so svojou dcérou. Ale prečo ju vyhľadal až teraz? A čo je skutočný dôvod jeho návratu?

Ester začína opäť premýšľať nad tým, čo sa stalo počas druhej svetovej vojny. Do Nórska sa vrátila potom, ako istý čas pracovala pre izraelskú spravodajskú službu. Do rúk sa jej dostávajú nové informácie o Falkumovi a ona je nútená opäť zabojovať – a pátrať po pravde.

Čisto a výborne napísaný thriller, ktorý pripomína klasický britský film noir.
Dagbladet

Kuriérka je podľa legendárneho nórskeho periodika Aftenposten elegantný príbeh a bez zádrhelov. Keď sa začítate do Dahlovho románu, okamžite vás premkne pocit, že ste v dobrých rukách.

Viac mrazivých príbehov z drsného severu nájdete na severskekrimi.sk

Kjell Ola Dahl je nórsky spisovateľ, ktorý debutoval už na začiatku 90.rokov. Odvtedy vydáva romány s vyšetrovateľmi Gunnerstandom a Frølichom v hlavnej úlohe. V roku 2000 mu udelili prestížnu Rivertonovu cenu za Zlatý prstienok.

V roku 2015 ju dostal opätovne – za román Kuriérka. Za tento román mu udelili aj rovnako významnú Brageho cenu. Jeho kriminálky vychádzajú v štrnástich krajinách.

Milan Buno, literárny publicista