Skoro všetko od Zdeňka Svěráka

Pri príležitosti významného životného jubilea Zdeňka Svěráka vychádza trojalbum, kde pod názvom Skoro všechno nájdu dospelí i detskí poslucháči súhrn nahrávok jeho autorskej a interpretačnej tvorby (okrem nahrávok Divadla Járy Cimrmana), ktoré vznikali desiatky rokov vo vydavateľstve Supraphon.

V nedeľu 28. marca 2021 oslávi dramatik, scenárista, herec, autor piesňových textov a spisovateľ Zdeněk Svěrák 85. narodeniny. Vydavateľstvo Supraphon pripravilo pre jeho priaznivcov špeciálny darček v podobe kompletu 3CD-MP3, ktorý obsahuje bezmála 24 hodín nahrávok z niekoľkých desiatok rokov.

Ako mladý redaktor Československého rozhlasu som sa pokúsil napísať nedeľnú rozprávku. Volala sa Tři auta a nahral ju v roku 1963 režisér Jan Fuchs. Moju prvú poviedku prečítal na mikrofón František Filipovský. Volala sa Ruina musí být opředena. Obe udalosti boli teda sviatkom nielen pre mňa, ale i pre mojich rodičov, ktorí vtedy pri rádiu počúvali so mnou, zaspomínal Zdeněk Svěrák na svoje začiatky a dodal: Zvuková podoba literatúry a divadla je kúzelná vec. Veľa poslucháčov si ju dopriava pred spaním – hovoria, ja s vami zaspávam, a iní zase najmä za volantom. Raz som sa ponáhľal z chalupy na divadelný zájazd a skrátil som si cestu úzkou asfaltkou lesnej správy. Zrazu vidím, že cestu tarasí mohutný voz s drapákom, ktorý nakladá kmene napadnuté kôrovcom. Zastavil som a hovorím človeku, ktorý to ovládal: Čo  budeme robiť? Ja sa veľmi ponáhľam. On sa usmial a povedal: Keď mi podpíšete všetky cédečká s Cimrmanom, tak vám uhnem. Mal ich so sebou v kabíne, a tak som ich podpísal.

Komplet Zdeněk Svěrák – Skoro všechno je rozdelený na 3 albumy. Prvé dve CD zhromažďujú poviedky, ktoré v priebehu rokov Zdeněk Svěrák publikoval v knižnej podobe a potom ich sám načítal. Tri zo Svěrákových poviedok čítajú tiež Dana Kolářová a Libuše Šafránková. Tretie CD prináša tvorbu, ktorú Zdeněk Svěrák venoval deťom. Rozprávky, pesničky a operky, často v spolupráci s Jaroslavom Uhlířom, v ktorých sa predstavujú desiatky skvelých interpretov. Svěrák ku svojej tvorbe pre deti uviedol: Pre deti som sa rozhodol písať s pocitom, že nie som zrelý na to, aby som dospelým čitateľom mal čo povedať. Prvou knižkou, či skôr útlym zošitom, sa stal poučný príbeh Proč malíři nestačí plnovous. Neskôr mi pri písaní pre deti pomohla skutočnosť, že som sa stal otcom a moje dve deti vyžadovali na noc takzvané rozprávanie z hlavy. Vedel som, čo ich baví a pri čom sa nudia.

Trojalbum Zdeněk Svěrák – Skoro všechno vychádza dnes, v piatok 26. marca 2021 na 3CD-MP3 i v digitálnych formátoch. Slovo skoro v titule je akousi nápovedou očakávaného ďalšieho literárneho diela, ešte len pripravovaného na vydanie. Zdeněk Svěrák to s úsmevom komentuje: Keď producentka Supraphonu Naďa Dvorská prišla s nápadom, že by sa ten súbor mohol volať Všechno, tak som sa vzoprel, pretože chcem určite ešte niečo napísať. A tak napokon súhlasila s názvom Skoro všechno. Supraphon, s ktorým spolupracujeme dlhé roky, mi týmto darčekom urobil radosť. Neostáva mi nič iné, než dúfať, že poteší i poslucháčov.