Slovensko: Najkrajšie pešie okruhy a cyklovrcholy

Hustá sieť turistických chodníkov na Slovensku poskytuje veľké možnosti na pešiu turistiku rôznej dĺžky a náročnosti a vybrať tie najkrajšie pešie turistické trasy nie je jednoduchou úlohou, píšu autori v úvode knihy Najkrajšie pešie okruhy – 2. diel.

Napriek tomu sa o to pokúsili a teraz vychádza už druhý diel, ktorý mapuje 25 okruhových trás nielen zo známych, ale aj menej známych slovenských pohorí. Dominujú pohoria stredného Slovenska, avšak čitateľ tu nájde aj pešie okruhové trasy zo západného či východného Slovenska, ktoré takisto vedia ponúknuť nevšedné turistické zážitky.

V knihe nájdete peší okruh Okolo Marianky, Na Veľkú Javorinu, Okolo Magurky, Na Muráň, ale aj Planinou Geravy a údolím Hnilca, či na Kojšovskú hoľu. Ku každej trase detailný popis a profil, časové rozvrhy a prevýšenia, mapové výrezy so zakreslenými trasami a celkovo 240 farebných fotografií. Nechýbajú rôzne zaujímavosti, tipy a odporúčania, čo si po trase pozrieť.

Keďže jednotka sa rýchlo vypredala, vychádza aj aktualizovaný a prepracovaný 1.diel Najkrajšie pešie okruhy. Je to výber 25 najkrajších okruhových trás na Slovensku: päť výletov z Vysokých Tatier a Západné Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj, Malá Fatra, Veľká Fatra či Chočské vrchy sú zastúpené dvomi trasami. Zostávajúcich osem okruhov pochádza z ďalších pohorí Slovenska.

Druhou novinkou sú Najkrajšie cyklovrcholy – 2. diel pre všetkých milovníkov cykloturistiky. Ponúka v porovnaní s prvým dielom nových 25 slovenských vrchov, ktoré možno zdolať v sedle bicykla. Pri niektorých trasách sa vyskytuje jedna alebo viac možností na zdolanie aj ďalších vedľajších cyklovrcholov. Pre menej náročných cyklistov sú pri opisoch po absolvovaní hlavného cyklovrcholu tipy na skrátenie trasy.

V publikácii tak nájdete cyklotrasu na Veľký Tribeč, Pravnáč, Oravickú Maguru, Veterný vrch, ale aj na Žobrák, Jelení vrch, Ostrôžku či na Javorie. 208 farebných fotografií, 18 panoramatických fotografií, profily trás, itineráre a prevýšenia trás + mapové výrezy so zakreslenými trasami.

Náročnosť trás je vyjadrená stupňom od 1 do 5. Osem trás má najvyšší, piaty stupeň náročnosti, štrnásť trás má stupeň 4 a tri trasy majú stupeň 3. Priemerná dĺžka trás je 61 km (z toho 31 km terén) pri celkovom priemernom stúpaní 1 534 m. U jedenástich najnáročnejších trás sú v popise uvedené možnosti na skrátenie a uľahčenie celého výstupu. Stredne náročné a kratšie, alternatívne trasy zvládne horský cyklista s priemernou kondíciou.

Milan Buno, literárny publicista