Smrť je mojim remeslom

Svetoznámy román Smrť je mojím remeslom je sugestívnou spoveďou Rudolfa Langa (inšpirovaný skutočnou postavou Rudolfa Hössa), ktorý sa počas druhej svetovej vojny stal veliteľom nacistického koncentračného vyhladzovacieho tábora Osviečim (Auschwitz) a dohliadal na smrť nespočetného množstva obetí.

Na jednej strane milujúci otec a manžel sa stal pre milióny ľudí symbolom zla a smrti. Bol to muž, ktorý postupne stratil vieru v Boha, ale našiel novú vieru: v Nemecko.

Robert Merle, jeden z najznámejších francúzskych spisovateľov, sa narodil 29. augusta 1908 v Alžírsku. Žil vo Francúzsku, vyštudoval filozofiu a anglistiku, učil a prekladal. Bol trikrát ženatý, mal šesť detí. V roku 1949 získal prestížnu Goncourtovu cenu (najvýznamnejšia francúzska literárna cena). Do vysokého veku si uchoval obdivuhodnú fyzickú i duševnú sviežosť a staroba sa takmer vôbec neprejavila na jeho tvorbe. Zomrel 29. augustu 2004, na svoje 95. narodeniny. Jeho knihu Smrť je mojim remeslom vydalo v slovenskom jazyku pražské Nakladateľstvo Naše vojsko.