Sprievodca lesom

Peter Wohlleben (Zdroj foto: stern.de)

Sprievodca lesom je mimoriadne zaujímavé čítanie pre tých, čo milujú les, ale aj pre tých, čo tam často nezavítajú. Peter Wohlleben je zanietený lesník a autor niekoľkých bestsellerov. Teraz sa s nami delí o to najdôležitejšie zo svojich poznatkov o lese: názorne, zábavnou formou a v prepojení s praxou. Lesy sú jeho prácou, práca so stromami zasa jeho životom.

Pri sprevádzaní lesom Peter odovzdáva ľuďom svoje rozsiahle vedomosti o stromoch. Jeho kniha predstavuje výdatnú i pôsobivú cestu svetom objavovania. Zoznamuje nás s najdôležitejšími listnatými i ihličnatými stromami: čím sú charakteristické, ktoré môžu počas búrky skutočne poskytnúť ochranu – a ktorým patrí budúcnosť.

Objasňuje lásku k lesu a nové nadšenie pre palivové drevo. Rozpráva o líščích norách starých ako stredoveké hrázdené domy, o brezách, ktoré v noci upadajú do hlbokého spánku, a tiež o obdivuhodných schopnostiach lesných bukov.

Peter Wohlleben vysvetľuje, ako sa ideálne obliecť do lesa a ako poľovačka v Nemecku zažila nevídanú obrodu. Prezrádza, čo majú spoločné bresty s jaseňmi, prečo sú jedle biele, hoci ihličnany, v podstate listnaté stromy a prečo aj stromy môžu vo svojom vnútri ukrývať veľa vody.

Kniha Sprievodca lesom nie je ozajstná príručka, má vo vás prebudiť chuť navštíviť les. Nemôžete a vlastne si ani nepotrebujete zapamätať všetko, o čom som vám rozprával, tvrdí autor Peter Wohlleben. Možno, že keď v lese zažijete niečo zaujímavé, radi by ste si o tom z času na čas niečo prečítali. Dôležitejšie ako kniha je však to, čo vám príroda dala do vienka: zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Ste perfektne vybavení, aby ste mohli podniknúť vzrušujúce expedície do lesov v blízkosti vašich domovov. Sú to vaše lesy a čakajú iba na to, že ich objavíte.

Autor tvrdí, že sa nemusíme báť. My ľudia ako občasní návštevníci nie sme pre svet zvierat a rastlín žiadnou záťažou, ba naopak: sme jeho súčasťou. Aspoň vtedy, keď sme na potulkách pešo a prírodu necháme takú, akú sme ju našli.

Milan Buno, literárny publicista