Stratená princezná sa našla, už tretí raz

Talentované a úspešné sestry Celeste a Carmel Buckingham bodujú už niekoľko rokov v Európe i v zámorí so svojimi vlastnými sólovými speváckymi projektmi. Aby toho nebolo málo, v týchto dňoch navyše vychádza ich výnimočný spoločný projekt. Na prekvapenie fanúšikov však tento raz nejde o projekt hudobný – talentované sestry sa podpísali pod spoločnú knižnú prvotinu.

Na slovenský knižný trh vstupuje unikátna publikácia. Ide o detskú knihu The Lost Princess (Stratená princezná), ktorej autorkami sú sestry Celeste a Carmel Buckingham. Unikátnosť projektu spočíva v tom, že hoci vychádza v súčasnosti, keď majú Celeste 21 a Carmel 18 rokov, dievčatá ju napísali už dávno, ako 11 a 8 – ročné. V prvom vydaní kniha vyšla v roku 2007. Druhej reedície sa dočkala v roku 2014 a jej tretie vydanie prichádza na pulty práve v týchto dňoch.

„The Lost Princess je séria dobrodružstiev, ktoré vznikali postupne v priebehu dvoch rokov. Časť z nich bola nahratá, časť napísaná na počítači a časť zaznamenaná na papier. Prvé vydanie bolo pri tom iba malou časťou celého príbehu,“ vysvetľujú speváčky dôvod, prečo sa rozhodli prísť s reedíciou knižky. Nápad vydať príbeh opäť prišiel pred dvoma rokmi, keď spoločne triedili svoje staré kresby a texty a uprostred nich znovuobjavili odložený materiál k tejto knižke. Obe sa zhodli, že zozbierajú zvyšnú nevydanú časť príbehu a rozprávku dopíšu.

„Dievčatá začali tvoriť príbehy od útleho malička. Najskôr si obe čítali veľa knižiek. Náš dom bol vždy doslova plný kníh. Čítali si stále, aj keď sme boli na cestách, takže knižky sme mali všade,“ spomína na detstvo svojich dvoch dcér mama Zarin Buckingham, ktorá sa stala ich hlavnou pomocníčkou, aby mohli príbehu o stratenej princeznej vdýchnuť život. „Cez týždeň sme im čítali rozprávky na dobrú noc, a cez víkend pred spaním namiesto čítania vymýšľali svoje vlastné príbehy. Za vreckové, ktoré dostávali, si vždy kúpili krásne poznámkové zošity, ktoré nosili všade so sebou, aby si mali kam zapisovať svoje nápady. Zrazu sa z toho stalo ich obľúbené hobby,“ hľadá Zarin Buckingham v spomienkach okamih, kedy si všimla, že jej deti majú k písaniu oveľa silnejší vzťah než k akýmkoľvek iným hrám. Ich tvorivý talent sa napokon rozhodla podporiť a dala mu podobu rozprávkovej knižky. Na pomoc si prizvala učiteľku dievčat zo školy Georginu Soar, ktorá priložila ruku k dielu po vizuálnej stránke a nakreslila k rozprávke obrázky.

Ako sestry prezrádzajú, rozprávku pôvodne napísali v anglickom jazyku, v ktorom spoločne doma komunikujú. Keď ich mama začala pripravovať jej vydanie vo forme knižky, rozhodla sa zvýšiť pridanú hodnotu pre čitateľov tým, že ju nechá preložiť aj do slovenského jazyka. Výsledkom sú slovenská i anglická verzia príbehu v jedinej knižke. „Stratená princezná je určená pre deti na Slovensku, preto sme sa rozhodli vydať ju dvojjazyčne. Môžu si ju čítať v slovenčine a anglická verzia môže byť skvelá učebná pomôcka, ak sa učia angličtinu. Zároveň je určená rodičom a starým rodičom, ktorí ju môžu deťom a vnúčatám čítať aj ak nevedia anglicky,“ vysvetľuje Zarin Buckingham.

Dej knižky sa dotýka tém rozdielnosti, tolerancie,  sily a poctivosti – a to všetko jemným a zmysluplným jazykom, ktorému môžu porozumieť len deti. Ako Blossom a jej priatelia rastú a učia sa na svojich dobrodružstvách, takisto rastie a učí sa i čitateľ prostredníctvom vzrušujúcich epizód a rozprávkových príbehov, ktoré prirodzene pripomínajú situácie z reálneho života. Kniha The Lost Princess (Stratená princezná) vychádza vo vydavateľstve Buckingham Entertainment Group a je v predaji na rukahore.sk.