Prežili by sme s dinosaurami, alebo by nás požrali? Jurský svet: Nadvláda je odpoveď

Pred tridsiatimi rokmi objavil Steven Spielberg spôsob, ako cestovať v čase a svojich divákov zobral v čase pred 65 miliónov rokov, keď svetu vládli dinosaury. Jeho Jurský park mal premiéru v roku 1993 a vo filmovom svete znamenal, a dovolím si tvrdiť, že dodnes znamená, revolúciu. Horúca novinka Jurský svet: Nadvláda, celú dinosauriu ságu uzatvára a zároveň vzdáva hold práve Spielbergovej prvej časti.

Na vyvrcholenie ságy som sa tešil od skončenia piateho dielu v roku 2018. Patrím totiž k tým divákom, ktorých Spielberg pred tridsiatimi rokmi doslova vtiahol do Jurského parku. Pamätám si dodnes, ako som prvý raz videl film v Prahe na Malej Strane a po skončení projekcie som doslova utekal na Václavské námestie, aby som stihol ďalšiu projekciu. Bol som uchvátený. Z hudby Johna Williamsa v tomto filme ma dodnes mrazí, dookola som ju počúval na CD, aktuálne na vinylovej platni. Jurský parkJurský svet sú jednoducho mojou filmovou závislosťou. A hoci som od posledného filmu ako divák očakával celkom niečo iné, rešpektujem finálnu cestu tvorcov a v podstate sa s ňou stotožňujem.

Príbeh filmu sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho si ľudia museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe.

Posledný (údajne) zo série jurských filmov uzatvára pomyselný kruh. Za tridsať rokov vzniklo šesť filmov, ktorých životnosť odštartoval fenomenálny Steven Spielberg. Ten následne aspoň z diaľky dohliadal na to, aby filmy, pod ktorými nebol podpísaný ako režisér, dávali prinajmenšom zmysel a nenarúšali koncept, s ktorým prišiel. Ten bol od začiatku nadčasový. Genetika napredovala dopredu a keď sme si dokázali vyrobiť ovcu, prečo by sme nedokázali oživiť dinosaurov?

Spielbergovi k tomu stačilo na prvý pohľad veľmi málo – zmysluplný príbeh a pár šikovných programátorov, ktorí dokážu zariadiť, že tie obrie zvery budú na plátne vyzerať tak, že sa ich Sam Neill naozaj dotýka. Podarilo sa. Rovnako, ako predostrieť problematiku, že žijeme v dobe, keď niektorí neznesú, že by iní mali viac a tak neštítia napríklad kradnúť. V jurskom parku sa to však nevypláca. Stačí veľmi málo, stačí okamih, aby prehistorické obludy pochopili, že cesta je voľná a všetko, čo dovtedy bolo relatívne pod kontrolou sa mení na chaos, na ktorý ľudstvo nie je pripravené. V podstate tak akosi funguje i dnešný svet, a aj bez dinosaurov a Spielberg to iba zabalil do luxusného papiera.

Za tridsať rokov sa koncepcia filmov nijako zvlášť nemenila. Vždy to na začiatku vyzerá, že je všetko pod kontrolou a na konci ľudia utekajú, aby si zachránili život pred sliepkami, ktoré majú veľké hlavy, ale malé mozgy. Aspoň také boli domnienky. Ibaže každým jedným filmom boli dinosaury bližšie k ľuďom, čo čoraz intenzívnejšie vyvolávalo otázku, čo keby sa to v dnešnom svete neobmedzených možností stalo skutočnosťou? Dokázali by sme (pre)žiť vedľa seba?

Zánik ríše v roku 2018 priviedol dinosaury do civilizácie a na konci bolo zjavné, že ich kolonizácia jednoducho nevyšla a v zastavaných oblastiach bude tesno. Presne tak začína posledný diel, v ktorom sa dinosaury objavujú v letnom autokine a apokalypsa začína. A bude mať zrejme obrovské rozmery, keďže niekto ešte stále nepochopil, že ani všetky peniaze sveta ho nespasia, pokiaľ ve(d)ci, ktoré by sa vôbec nemali diať, neostanú aspoň pod kontrolou.

Nadvláda sa napokon trochu zvrtla a hoci dodržiava pravidlá zavedené v jurských filmoch, tvorcovia sa rozhodli v prvom rade vzdať hold filmu, ktorý v roku 1993 prekopal filmový svet naruby. Podarilo sa to? Za mňa určite áno, osobne som si to vychutnal naplno, hoci isté momenty, akoby vystrihnuté z filmov o Indianovi Jonesovi, či Jamesovi Bondovi, do ktorých sa nejakým omylom dostali dinosaury, ma prinajmenšom zaskočili. Občas som sa totiž nedokázal zbaviť dojmu, že sa tvorcovia pokúsili byť mimoriadne akční bez akéhokoľvek dôvodu, čo by možno neprekážalo, keby boli aspoň trochu inovátorskí. Filmové naháňačky na motorkách, hoci bez dinosaurov, zažil už aj James Bond, aj Tom Cruise, keď plnil ktorúsi misiu.

Samotný príbeh sa pokúša dávať zmysel, a aj sa mu to celkom darí, napriek tomu, že nie je až tak podstatný a zrejme budete chvíľu dumať nad tým, kto je to dievčatko, ktoré tak všetci chcú či už uniesť, alebo zachrániť. Nadvláda je totiž v prvom rade akýmsi holdom prvému filmu. Je v nej niekoľko výrazných odkazov na prvý Jurský park a vo filme sa objavujú aj traja hlavní hrdinovia, ktorí v jednotke prežili a dali jej kus svojej osobnosti. Na obrazovke sa tak stretávajú dve generácie filmových hrdinov, ktorí s dinosaurami prišli do styku. Nadšenci, odborníci, špekulanti i záchranári sveta. To všetko Nadvláda má. I dva a pol hodinovú stopáž, ktorá napodiv neprekáža, pretože film má spad a nakreslený je opäť tak reálne a dokonale, že to divák tvorcom hltá so zatajeným dychom. Nadvláda je urobená tak, že divák nechce riešiť, či by to a to bolo reálne, alebo či niektorá z postáv koná iracionálne a v reálnom živote by konala inak. Nadvláda je v prvom rade akčná zábava.

A určená je naozaj všetkým. Aby ste si ju však vychutnali naplno, bolo by celkom dobré vidieť všetky filmy, alebo aspoň ten prvý. Zrejme i preto distribučná spoločnosť Magic Box aj do nášho teritória priniesla komplet Jurský svet, teda kolekciu všetkých šiestich filmoch a to dokonca na všetkých troch v súčasnosti používaných formátoch, teda DVD, Blu ray a tiež 4K Ultra HD, vo všetkých prípadoch s českým dabingom.

Samozrejme, ak už predošlé filmy máte vo svojej filmografii, nemusíte si zaobstarávať komplet, ale iba samostatnú novinku Jurský svet: Nadvláda, pričom na výber sú opäť všetky tri formáty – DVD, Blu ray4K Ultra HD. Formáty s vyšším rozlíšením (Blu ray a 4K Ultra HD) prinášajú dokonca kinoverziu a zároveň aj o štvrťhodinu predĺženú verziu filmu. Problém je iba v tom, že hoci sa aj u nás predávajú verzie s oboma verziami filmu, česká podpora je k dispozícii iba pri kinoverzii. Tá predĺžená má jazykovú podporu iba pre oblasť Škandinávie, čo je dosť prekvapujúce, pretože minimálne české titulky by tá predĺžená verzia určite pojala. Videl som obe verzie filmu a priznám sa, že 15 minút je už dosť na to aby si divák tú predĺženú verziu aj skutočne užil.

Pavol Božík
85%

Réžia: Colin Trevorrov
Hrajú: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Daniella Pineda, Kristoffer Polaha, Sam Neill, Jeff Goldblum, Laura Dern