Tým, ktorých hudba zachránila

Máloktorá veta tak vystihuje podstatu hudby, ako tá, ktorá otvára novú knihu producentky Susan Rogersovej, Milovaná hudba: Venované Artovi, ktorého hudba zachránila. Špeciálne Artovi, ale inak všetkým, ktorí sa vedia s týmto venovaním naplno stotožniť. Keď by sme totiž zobrali všetky významy slova zachrániť, zrejme by väčšina z čitateľov prijala toto jedinečné posolstvo hudby za svoje.

Čo o nás vypovedá muzika, ktorú milujeme? Prečo sa tak bezhlavo dokážeme zamilovať do hudby? V knižnej novinke Milovaná hudba teraz konečne prichádzajú odpovede na všetky podobné otázky.

Susan Rogersová odhaľuje tajomstvá toho, prečo nás obľúbené piesne dojímajú a napĺňajú radosťou. Zároveň je to aj príbeh hudobnej priekopníčky, ktorá začínala ako zvuková technička v Los Angeles a vypracovala sa na vedúcu inžinierku svetoznámej skladby Purple Rain od Princea, a ako jedna z najúspešnejších producentiek všetkých čias vytvorila ďalšie svetoznáme hity. Poukazuje aj na to, že každý môže byť muzikálny, a to jednoducho tým, že je aktívnym a vášnivým poslucháčom.

Autorka taktiež skúma vedecké poznatky o hudbe a mozgu a zároveň nás zavedie do zákulisia výroby nahrávok, pričom svojím zasväteným sluchom osvetľuje hudbu Princea, Franka Sinatru, Kanyeho Westa, Lany Del Rey a mnohých ďalších svetoznámych umelcov. Rozpráva o skladbách, ktoré zmenili jej život a dáva ich do kontrastu s tými, ktoré oslovili jej spoluautora a študentov. Jej hravý rozprávačský štýl osvieži vaše hudobné playlisty, prehĺbi vzťah k obľúbeným interpretom a ozvláštni spôsob počúvania hudby.

Horúca knižná novinka Milovaná hudba, z vydavateľstva Grada je určená bežným konzumentom hudby, ktorí si denne pustia rádio, vnímajú ho ako kulisu a občas spozornejú pri pesničke, ktorú si zamilovali. Prečítať by si ju mali aj nadšenci, ktorí denne vložia platňu na gramofón a vychutnávajú jej výnimočný zvuk, alebo minimálne vložia slúchadla do uší a počúvajú svoje obľúbené mp3ky. A v neposlednom rade je to tiež kniha pre tých, ktorí hudbe rozumejú, alebo sa jej akýmkoľvek spôsobom venujú na polo, či celkom profesionálnej úrovni.

Špecifické je, že túto knihu môžete aj počúvať. Nie však ako klasickú audioknihu. V tom je to špecifické. Na ktorejkoľvek svojej obľúbenej streamovacej službe si totiž môžete zostaviť playlist zo skladieb, ktoré autorka v knihe spomína. Aby ste si ho mohli vytvoriť ešte pred samotným čítaním, hneď v úvode knihy nájdete internetový link, na ktorom sa nachádza zoznam všetkých skladieb, ktoré sú v knihe spomenuté. Stránka má mimoriadne pútavú grafiku a je vcelku interaktívna a perfektne dopĺňa tristostranovú knižnú novinku o ďalší rozmer.

Milovaná hudba v žiadnom prípade nie je iba životopisom hudobnej producentky, ale je fundovaným pohľadom do zákulisia vzniku hudby, piesní, hitov a ich následného nášho vnímania hudby. Autorka pre lepšie pochopenie prináša i niekoľko grafík a grafov, ktoré danú tému dokážu ešte viac priblížiť poslucháčovi, ktorý po prečítaní tejto knihy bude hudbu počúvať už zrejme inak, než len obyčajnú kulisu pri čomkoľvek.

Susan Rogers získala doktorát v odbore behaviorálna neuroveda na McGill University. Pred svojou vedeckou kariérou bola Susan multiplatinovou nahrávacou producentkou a inžinierkou. Najviac ju preslávila práca s Princeom počas jeho vrcholného tvorivého obdobia (1983 – 1987). Jej diskografia zahŕňa aj nahrávky s Davidom Byrneom, Barenaked Ladies, Geggy Tahom, Nilom Larom, Robbenom Fordom, Trickym, Michaelom Pennom, Jeffom Blackom a mnohými ďalšími.

Ogi Ogas získal štipendium na Ministerstve národnej bezpečnosti na Katedre kognitívnych a neurónových systémov na Bostonskej univerzite a je výskumným pracovníkom na Harvard Graduate School of Education. Je spoluautorom kníh Dark Horse, The End of Average a Shrinks.

Pavol Božík
Zdroj Info: Grada Slovensko