Veronika Savarijová o svojej novej knižke a mandalách

Mladá spisovateľka s nádherným úsmevom Veronika Savarijová prichádza po dvoch úspešných románoch Neskromná nádej a Keď na Haiti padá dážď s novou knihou. Zatiaľ vychádza iba ako e-kniha, ale dočkáte sa čoskoro aj tlačenej podoby. Volá sa Kráľovstvo smrteľníka a mnohých z vás prekvapí…

V čom, Veronika?
Je to príbeh, ktorý má za sebou mnoho revízií a opráv a prešiel rukami viacerých kritikov aj priateľov, ktorí mi boli inšpiráciou aj sprievodcami. Príbeh je v mojej tvorbe výnimočný v tom, že sa nejedná o román pre ženy, ale o dielo s dobrodružným dejom, sci-fi a fantasy prvkami, šiframi, tajomstvami a samozrejme aj láskou. Kniha Kráľovstvo smrteľníka zároveň poukazuje na problémy súčasnej doby – či už ekologické, sociálne, ekonomické. Hrdinkou príbehu je študentka, ktorá sa ocitne v utopickom kráľovstve na neznámej planéte. Stáva sa súčasťou dokonalého spoločenstva, v ktorom neexistujú peniaze, zlo či nevraživosť, a kde vládnu prírodné zákony a nadprirodzené schopnosti jeho obyvateľov. Veľmi rýchlo však prichádza na to, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, a dostáva sa do nebezpečných situácií plných zrád a tajomstiev, v ktorých musí bojovať o vlastný život. Hoci sa príbeh odohráva na inej planéte, problémy jej sveta sú blízke tej našej. Knihu by som odporučila všetkým mladým a dospelým, ktorí milujú dobrodružstvo a ktorí radi nachádzajú v príbehu hlbší zmysel, tajomstvá, šifry a viaceré línie deja.

Prečo si siahla po takomto motíve?
Dej tohto príbehu som nosila v hlave viac rokov a o to bolo ťažšie dať mu ucelenú knižnú podobu. Nemôžem povedať, že tu ide o jeden konkrétny žáner, pretože kniha nie je typickým predstaviteľom žiadneho z tých, s ktorými sa bežne stretávame. Počas rokov prehodnocovania a písania tejto knižky som sa snažila čo najviac napojiť na jej potencionálnych čitateľov a ponúknuť im nielen dobrodružný príbeh a lásku, ale aj úvahy a odpovede o vzniku sveta a o ekologických, zdravotných a sociálnych dopadoch ľudských činov.

Veronika, čo ti dáva písanie?
Je to pre mňa spôsob a možnosť vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky, ale aj myšlienky iných ľudí, ktorí ma v živote ovplyvnili. Keď píšem, cítim, že som to naozaj ja a môžem tak zo seba dostať to najlepšie a v najširšej možnej miere.

Začínala si s písaním a vôbec so záľubou v knihách ako zvyčajne aj iní spisovatelia – v detstve? Kto ťa k literatúre viedol?
Áno, v detstve som bývala často zasnívaná, v hlave sa mi rodil jeden príbeh za druhým a ja som ich často dávala na papier. Ako dvanásťročná som napísala krátky príbeh, ktorý mal asi 50 strán, a často som posielala poviedky do súťaží. No s pribúdajúcim vekom som hlavne pod vplyvom škôl s písaním prestala a začala som sa venovať štúdiu a čítať odbornú literatúru. Tým sa uzavrela aj moja kreativita a vášeň k tvorbe ako takej, ktorú som začala znovu objavovať až po vysokej škole, keď vznikla moja knižná prvotina – Neskromná nádej.

Máš veľmi krásne povolanie, či skôr poslanie, si lekárka. Venuješ sa čínskej medicíne. Prečo? V čom vidíš jej zásadný prínos?
Prínos čínskej medicíny vnímam v súčasnej dobe ako veľmi významný, pretože narastajú chronické ochorenia, predávajú sa nekvalitné potraviny a vládne elektronika a sedavý spôsob života. Čínska medicína totiž poskytuje nielen kompletné možnosti liečby najrôznejších ochorení, ale pripomína nám, že nesmieme zabúdať na prirodzenosť, múdrosť prírody, striedanie ročných období či poznávanie svojho tela a mysle.

Máš aj praktické skúsenosti s liečbou, ktorú prináša čínska medicína?
Po čínskej medicíne siahnem vždy, keď ja alebo moji blízki trpíme nejakým ochorením. Ak nie som úspešná, obrátim sa na medicínu zapadnú, ktorej prostriedky využijem aj v akútnych a vážnych prípadoch. Mam šťastie, že mám vyštudovanú klasickú aj čínsku medicínu, takže sa dokážem lepšie rozhodnúť, po ktorej v akej situácii siahnuť. A keď môj malý syn trošku vyrastie, rada by som sa venovala čínskej medicíne naplno a pomohla tak širšej skupine ľudí.

Veronika, tvoje umelecké sklony nekončia pri písaní, si doma aj vo výtvarnom umení, čiže umelkyňa telom aj dušou. Vytváraš nádherné mandaly. Kde a kedy ich môžu ľudia vidieť na výstave?
Som veľká milovníčka tvorby a kreativity, a preto vďačná za každú umeleckú príležitosť, ktorá sa mi naskytne. Pokladám sa len za amatéra, no o to viac sa teším záujmu ľudí, ktorí ma žiadajú o mandalu, obraz, či iný ručný výrobok. Cez leto sme s kamarátkou vytvorili písanku – Písané mandaly s energiou zvierat, aby sa písané mandaly stali prístupnejšie pre tých, ktorí sa o ne zaujímajú. Sériu mojich originálnych písaných mandal si zatiaľ môžu priaznivci pozrieť na mojom webe či sociálnych sieťach. Výstavu plánujem budúci rok v Košiciach alebo v Prahe.