Volavke Jany Benkovej podľahne každý

Tieto spomalené dni prinášajú so sebou jedinečnú príležitosť venovať sa veciam, na ktoré nám v bežných dňoch neostáva čas. Osobne som zo skrinky vytiahol hromadu kníh, ktoré som si odkladal na neskôr, pretože nebol čas. Momentálne mi prečítanie jednej knihy zaberie maximálne dva dni a nestačím sa diviť, čo všetko z titulov, ktoré čakali na moju karanténu dozvedám.

Neviem, či ešte niekto ráta koľko kníh vydala jedna z najúspešnejších slovenských autoriek Jana Benková, ale jej aktuálna novinka Volavka má neuveriteľné poradové číslo – je to jej štyridsiata kniha. Jana Benková je medzi svojimi čitateľkami považovaná za bravúrnu autorku takzvaných ženských románov, ale jej aktuálnu novinku Volavka úplne s prehľadom zhltnú aj muži. Pretože hrdinov (či v prevažnej miere hrdinky) svojej novinky zasadila autorka so sveta vysokej politiky.

Každý z nás skrýva nejaké tajomstvo. Ani Gréta nie je výnimkou, má svoju trinástu komnatu. Keď však dostane šokujúcu pracovnú ponuku, ani na chvíľu nezaváha a prijme ju. Vrhá sa do dobrodružstva, do nového života medzi najvplyvnejšími ľuďmi v krajine, plného vášní a osobných ambícií. 

Ocitne sa vo svete bez morálky, vo víre intríg, pretvárky a nekonečných, často až smiešnych pretekov o moc. Riskuje, balansuje na tenkom ľade, ale spoznáva lesk i biedu ich životného štýlu. Hoci sa tvári ako naivná blondínka, Gréta presne vie, čo chce a koľko dokáže obetovať svojmu cieľu. Nie je to však moc ani luxus…

Fascinujúce na novinke Jany Benkovej je fakt, že napriek tomu, že hlavnými hrdinkami jej príbehu sú v prvom rade ženy, Volavku s prehľadom zhltnú i muži. Pretože svojim spôsobom je o ich svete. O svete, v ktorom vládnu pomyselní mačovia, ktorí si myslia, že sú pupkom sveta a zároveň tou pevnou skalou, o ktorú sa celý svet opiera. Nenahraditeľní, jedineční a pritom hajzli, ktorí nemajú problém pretiahnuť svoju asistentku iba preto, lebo majú pocit, že si to môžu dovoliť, či ba že je to priamo ich povinnosť a nehrozia im za to postihy.

Gréta sa nečakane dostáva presne do tohto sveta a hoci by Jana Benková mohla príbeh svojej najnovšej knihy zasadiť do mnohých iných prostredí, zvolila vysokú politiku, segment, ktorý veľmi dobre pozná. Príbeh je rozpísaný tak, že hoci to autorka neplánovala, veľmi ľahko si do neho zasadíte aj reálne mená a je úplne jedno, či v ňom budú účinkovať aktéri z doby dávno minulej, nedávno minulej, súčasnej, alebo si ich tam dosadíte o nejaký čas, pretože vždy, za každej vlády, za každého systému sa takí nájdu.

Ženská čitateľka knihu zhltne s rovnakým nadšením, ako každý jeden autorkin román, mužského čitateľa zas nadchne prostredie, v ktorom sa odohráva, a niektorým možno postaví pred oči pomyselné zrkadlo. Jana Benková píše absolútne prirodzene, má predsa dlhoročné skúsenosti, kniha sa tak číta doslova sama. Čitateľ do poslednej chvíle netuší, akým smerom sa bude príbeh uberať a môžem prezradiť iba jediné, na konci prichádza prekvapenie, ktoré by očakával málokto.

Volavka Jany Benkovej vyšla v slovenčine, ale v českom vydavateľstve Naše vojsko a k dispozícii je tak klasická kniha, ako i paperbackové vydanie, ktoré distribuujú novinové stánky, ktoré sú otvorené aj v tejto situácii. Knihu Vám však pohodlne a bezpečne doručia aj napríklad z internetového obchodu Martinus.

Pavol Božík
80%