Vražda politika, futbalistu a režiséra

Svetovo úspešný autor bestsellerov, Robert Bryndza, sa vracia s ďalším prípadom Eriky Fosterovej a jej tímu. Erika stojí pred zložitým prípadom: Kto zavraždil vysoko postaveného politika, hviezdneho futbalistu a castingového režiséra? Dokáže vypátrať vraha a odhaliť všetky jeho tváre skôr, než pribudnú ďalšie obete? Novinka Anjel smrti vychádza pod značkou Cosmopolis, súčasťou vydavateľstva GRADA Slovakia.

Keď detektív šéfinšpektor Erika Fosterová nájde vysokopostaveného politika Nevilla Lomasa nahého, zviazaného a mŕtveho vo vlastnej posteli, vedenie Metropolitnej polície rýchlo rozhodne, že jeho smrť nie je potrebné vyšetrovať. Prípad je odložený, no len do chvíle, keď je nájdená mŕtva aj futbalová hviezda. Navyše, Erika a jej tím s týmito vraždami spoja aj smrť známeho režiséra. Polícia už nemôže ignorovať to, čo je očividné: v Londýne úraduje sériový vrah, ktorý si chce vybaviť účty. 

Výsledky vyšetrovania sú však trochu mätúce. Na záberoch z priemyselných kamier sa objaví päť podozrivých žien… a všetky sú si na nerozoznanie podobné. Pri pátraní po ich totožnosti Erika niekoľkokrát narazí na zmienku o sexuálnej pracovníčke, ktorá má špinu na toľkých vplyvných mužov, že to znervózňuje aj tých najmocnejších politikov a vedenie Metropolitnej polície.  

Čas do ďalšieho útoku vraha sa kráti a je na Erike, aby rozplietla sieť dôkazov a zodpovedala zásadné otázky: Čo spája obete? Kto ďalší je zapletený do škandálu? A ako ďaleko sú mocní ochotní zájsť, aby ochránili svoje vlastné záujmy?

Britský autor Robert Bryndza, ktorý stvoril výraznú ženskú hrdinku-vyšetrovateľku, pred rokmi plynule prešiel od herectva k písaniu, keď na Edinburghskom divadelnom festivale úspešne uviedol svoju komédiu o chorvátskom kúzelníkovi, v ktorej si sám zahral, a pokračoval komediálnou sériou so smoliarkou Coco Pinchardovou. Prielom mu priniesla až tvrdohlavá a odvážna policajtka Erika Fosterová. Jej prípady vychádzajú už v dvadsiatichsiedmich jazykoch a jednotlivé knihy právom nesú označenie svetový bestseller.

Úspešná séria sa začína dielom s názvom Dievča v ľade, ktorého sa v zahraničí v priebehu necelých dvoch rokov od vydania predali viac ako dva milióny výtlačkov. Príbeh, ktorý sa odohráva počas tuhej zimy v Londýne a predkladá čitateľovi zamotané klbko vzťahov, intríg, skrývaných tajomstiev a nečakaných súvislostí, strhne svojho čitateľa od prvej stránky a nedovolí mu knihu odložiť, dokým nedočíta poslednú stránku. Pre slovenských fanúšikov Eriky Fosterovej môže byť zaujímavý jej pôvod – pochádza totiž zo Slovenska, do Británie prišla pred mnohými rokmi ako au-pair a postupne sa vypracovala až na detektív šéfinšpektora.

Ďalšie zložité prípady musela Erika vyriešiť aj v piatich nasledujúcich príbehoch, po ktorých si autor dal kratšiu pauzu. Na jar 2022 oznámil vydanie siedmeho prípadu Eriky Fosterovej Osudné svedectvo a teraz sa slovenskí čitatelia môžu tešiť už ôsmy diel s názvom Anjel smrti. Erika tentoraz musí odhaliť všetky tváre zla.

Robert Bryndza je autorom mnohých bestsellerov, ktorých sa len v anglickom jazyku predalo viac ako päť miliónov výtlačkov. Preslávil sa však predovšetkým svojimi trilermi. Jeho debut na poli detektívnych trilerov, Dievča v ľade (The Girl in the Ice), vyšiel v Británii vo februári 2016 a v priebehu prvých piatich mesiacov sa z neho predal milión výtlačkov. Kniha sa stala číslom jeden na britskom, americkom aj austrálskom Amazone, pričom do dnešného dňa sa z nej predalo viac ako 2 milióny výtlačkov v angličtine a dočkala sa prekladu do 29 jazykov. Po Dievčati v ľade, kde Robert predstavil vyšetrovateľku Eriku Fosterovú, pokračoval v tejto sérii knihami Nočý lov (The Night Stalker), Temné hlbiny (Dark Water), Do posledného dychu (Last Breath), Chladnokrvne (Cold Blood), Smrtiace tajnosti (Deadly Secrets) a Osudné svedectvo (Fatal Witness), ktoré sa tiež stali svetovými bestsellermi.

Neskôr sa autor zameral na novú sériu trilerov s hlavnou hrdinkou Kate Marshallovou, bývalou policajtkou, ktorá sa stala súkromnou vyšetrovateľkou. Hneď prvá kniha zo série s názvom Kanibal z Nine Elms (Nine Elms) sa stala najpredávanejšou knihou na americkom Amazone, umiestnila sa v prvej pätici bestsellerov na britskom Amazone a postupne vyšla v ďalších 15 krajinách. Na tento úspech nadviazal ďalšími prípadmi Kate Marshallovej Mlha nad Shadow Sands (Shadow Sands), Propast smrti (Darkness Falls) a Diablova cesta (Devil´s Way).

Na jeseň roku 2023 sa rozhodol vydať samostatný triler. Ťaživé ticho (Fear the Silence) sa stalo najväčším knižným prekvapením roku 2023 a čitatelia si temný psychologický triler s tajuplnou zápletkou zamilovali. V knihe predstavil hlavnú hrdinku, úspešnú lekárku Maggie, ktorá musí vypátrať, prečo zomrel jej manžel, než sa sama stane obeťou nešťastných náhod. Problém je, že Maggie nevie, komu môže veriť a čo jej prostredníctvom listu, ktorý dostala až po jeho smrti, odkazuje mŕtvy manžel. Ako dobre ho poznala a čo znamenajú zvláštne náhody, ktoré ju niekoľkokrát takmer pripravili o život? A skutočne platí, že traja dokážu udržať tajomstvo, len ak sú dvaja z nich mŕtvi?

Janka Turňová / GRADA Slovakia