Vraždy sa stále dejú, aj na prelome milénií

Zdalo sa, že cesta ostane zarúbaná. A celkom pochopiteľne. Keď v novembri 2018 odišiel do umeleckého neba Marián Geišberg, okrem všetkých jeho umeleckých aktivít, prišli fanúšikovia audiokníh i o hlas vyšetrovateľa Richarda Krauza. Práve on, či jeho hlas sa stali synonymom detektívok Dominika Dána, ktoré ako audioknihy vychádzajú vo vydavateľstve Publixing.

Kto ho nahradí? Marián Geišberg navyše nahrával Dánovky doslova do posledného dychu a jeho nahrávky sa stali kultovými. Nájsť náhradu nebolo ťažké z toho dôvodu, že by sme nemali hercov, že by nemal kto čítať, ale je veľmi zložité nájsť hlas, ktorému to poslucháč uverí. Pretože u Dominika Dána sme si už zvykli, že jeho príbehom veríme a hltáme ich za jednu – dve noci. Bavíme sa o vlastnom čítaní.

Hlasom Mariána Geišberga postavy z detektívok Dominika Dána ožívali, dostávali jasné kontúry, stačilo trochu zapojiť fantáziu. Nájsť relevantnú náhradu nebolo ľahké a trvalo to viac ako rok. A Martin Mňahončák vošiel do jamy levovej možno i trochu nerozvážne, bez vedomia toho, čo ho čaká. Alebo nad tým mávol rukou a neriešil. Podal najlepší možný výkon a… je rovnako famózny, ako bol Marián Geišberg.

Štafetu prevzal s absolútnou cťou a priznám sa, že okrem toho, že mi načítané Dánovky už mimoriadne chýbali, bál som sa nového podania neopísateľne. Ibaže Martin Mňahončák svojim prejavom priniesol tie isté pocity, ako som mal pri predošlom počúvaní. Na nahrávanie bol zrejme absolútne pripravený, postavy v jeho podaní opäť priam ožívajú v poslucháčovej mysli a i vďaka nemu poslucháč miluje každú minútu, počas ktorej má priestor počúvať najnovšiu jedenásť a pol hodinovú nahrávku s kriminálkou Dominika Dána – Nevieš dňa, nevieš hodiny, ktorá knižne vyšla minulý rok.

V Biblii nájdeme poučný odkaz, že človek ani netuší, kedy sa priblíži jeho koniec. Ak je však niekto nepoučiteľný a postaví sa osudu, sú z toho len problémy. Detektív Richard Krauz je tu na to, aby osudové problémy riešil. Tak to bolo aj v pamätný deň na prelome tisícročí – na Silvestra 1999. Dve hodiny pred polnocou ho zavolali na cintorín k náhrobnému kameňu postriekanému krvou. Krv nebola jediná zvláštnosť na hrobe, záhadnejší bol čerstvo vytesaný dátum úmrtia – nasledujúci deň, prvý deň nového milénia. 

Na prvý pohľad hlúpy žart, no detektíva Krauza prejde smiech v momente, keď mu z operačného strediska zahlásia, že majiteľ hrobu prvú hodinu po polnoci naozaj zomrel. Osud sa s ním kruto zahral, nech plánoval svoju smrť akokoľvek precízne, niekto ho predbehol. Muža strelili do chrbta spôsobom vylučujúcim samovraždu. Oddelenie vrážd má pred sebou ďalší hlavolam, no zďaleka nie jediný. Magická noc deliaca dve tisícročia im prinesie viac prekvapení, bohužiaľ, prekvapenia na oddelení vrážd väčšinou stoja niekoho nevinného život.

Už sa budem opakovať, ale pri recenziách na nahrávky s knihami Dominika Dána môžem opäť a znova iba spievať chvály. Dominik Dán má dar opísať prípady, s ktorými sa slovenský čitateľ a poslucháč dokáže absolútne stotožniť. Nie je to iba z dôvodu, že ich zasadzuje do hlavného mesta a že jeho hrdinovia sú rýdzo našinskí, ale mnohí v nich možno nájdu i podobnosť so skutočnými prípadmi, i keď autor nikdy priamo nepotvrdil, že z takých vychádza.

V knihe Nevieš dňa, nevieš hodiny rieši prípad, ktorý je záhadou od samotného začiatku, až po samotný koniec, pričom finále príbehu je prinajmenšom prekvapivé. Na oddelení vrážd však v tejto knihe pristane i ďalší prípad, hoci viac menej si ho na svoje bedrá zobrali samotní vyšetrovatelia. Spája ich niečo viac, než spoločná noc na prelome milénií?

Mám mimoriadnu radosť, že sú audioknihy s detektívkami Dominika Dána späť a sú na rovnakej úrovni, ako boli predtým, či už sa bavíme o príbehu, alebo samotnej nahrávky. Teším sa na ďalšie, ktoré prídu. Nasledovať by mala Venuša zo zátoky, a to už začiatkom apríla. Ideálny čas, aby ste si dovtedy vypočuli aktuálnu novinku. Za najlepšiu cenu ju nájdete v digitálnom formáte mp3 na stránkach spoločnosti Audiolibrix a najjednoduchšie a najpohodlnejšie počúvanie bezpochyby zažijete prostredníctvom ich vlastnej aplikácie Audiolibrix, ktorá je k dispozícii zadarmo a je naozaj vymakaná. K dispozícii je ale samozrejme aj mp3 CD.

Pavol Božík
80%