Výnimočná slávičia kronika

Nová audiokniha Slavíci – Kronika československé populární hudby mapuje 60-ročnú históriu ankety popularity Zlatý Slávik, neskôr premenovanej na Český slávik. Autorom audioknihy je obľúbený moderátor Martin Hrdinka, ktorý je zároveň dlhé roky súčasťou ankety. Audioknihu tiež sám načítal a predstavuje v nej výsledky, najúspešnejších interpretov a hity jednotlivých ročníkov a rozpráva príbehy stálic i nováčikov na nebi populárnej hudby. Audioknihu s pesničkami vydáva pri príležitosti 60. výročia tejto ankety vydavateľstvo Supraphon.

Slávičia anketa oslavuje 60. narodeniny a podľa mňa je najrozsiahlejšou anketou popularity na svete. Niekto hlasoval, niekto fandil víťazom, niekto bol nešťastný z umiestenia svojho obľúbenca a iný výsledkami pohŕdal, ale všetci tú anketu poznáme. Tak som sa rozhodol zhrnúť to všetko do audioknihy Slavíci, ktorá je pohľadom do histórie nielen tejto ankety a nielen populárnej hudby, dodáva k audioknihe jej autor Martin Hrdinka.

Dalo by sa povedať, že audiokniha Slavíci je vlastne dejinami československej populárnej hudby od roku 1962 až po súčasnosť. Každá kapitola pripomína najpopulárnejších spevákov, speváčky a skupiny príslušného roka, dôležité domáce i svetové udalosti a uzatvára ju pieseň z danej doby. Audioknihu navyše zdobia ďalšie tematické a dobové pesničky. Celkový čas je viac než sedem hodín vyplnený zaujímavými príbehmi a legendárnymi piesňami.

Vybrané skladby z audioknihy vychádzajú tiež samostatne na digitálnom kompilačnom albume s názvom Slavíci – Písničky ze stejnojmenné audioknihy. Titul vydáva Supraphon na CD, mp3 a tiež digitálne.