Dúhové hory, ľadovec aj chrliaca sopka

Magické miesto zahalené parou geotermálnych prameňov, zvukom rozmanitých vodopádov a aktívnych sopiek. Cestovateľské kino sa v utorok 14. júna vyberie v KC Dunaj do európskej Narnie objavovať tajomstvá prírody. Sprevádzať ním bude skúsený cestovateľ a fotograf Robert Taraba, ktorý sa okrem užitočných tipov podelí aj o tie najlepšie zážitky z Islandu.

Naj zážitok: Tých zažijete na Islande veľmi veľa a skutočne ťažko vybrať iba jeden. No osobne veľmi rád spomínam na dobrodružstvo v podobe päťdňového Laugavegur Trail, keď sme pešo prechádzali z vnútrozemia až na južné pobrežie ostrova. Prechádzka po ľadovci či vidieť naživo sopku chrliť lávu, patrí k mojim top zážitkom na ostrove.

Naj miesto: Pre mňa osobne je to oblasť Landmannalaugar vo vnútrozemí Islandu. Izolovaná oblasť, ktorá je dostupná iba v určitých mesiacoch v roku, je známa najmä svojimi farebnými horami. Aj preto sa často nazýva Dúhové hory. Je tu priestor na skvelú turistiku či oddych v horúcich prameňoch. Navštíviť túto oblasť môžete formou jednodňového výletu, alebo prespať v miestnom kempe.

Naj východ slnka: Na tie najkrajšie východy slnka by som sa ja osobne vybral na južné pobrežie ostrova. Jedným z najkrajších miest, kde si ho môžete užiť je Diamantová pláž, ktorá sa nachádza neďaleko lagúny Jökulsárlón. Práve z nej sa dostávajú ľadovcové kryhy na čiernu pláž a vytvárajú tak pri vychádzajúcom slnku nádherný kontrast.

Naj kultúrny zážitok: Island je krajinou hudby a každý kto smeruje na tento ostrov ukrytý uprostred severného Atlantiku sa už určite stretol s islandskou hudbou. Jedným z top kultúrnych zážitkov, ktorý máte možnosť na ostrove zažiť je koncert niektorého z islandských interpretov či kapely.

Naj jedlo: Každý, kto navštívi Island by mal určite ochutnať výbornú jahňacinu a tradičnú jahnaciu polievku, ktorú nájdete vo všetkých častiach ostrova. Milovníci rýb a darov mora si tiež prídu na svoje, či si už dajú skvelú islandskú tresku, homárov, alebo údeného islandského pstruha. Ak hľadáte niečo exotické, nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať fermentovaného grónskeho žraloka – hákarl. Ja osobne mám rád islandské pivo Einstök a niekomu možno zachutí pálenka Brennivín.

Naj stretnutie: Vo všeobecnosti stretnutia s miestnymi ľuďmi. Keď si vás už trochu obľúbia, sú to vždy veľmi príjemné stretnutia, ktoré budete zažívať pri návrate na Island.

Naj služba: Všeobecne by sa dalo povedať, že služby v gastronómi sú na veľmi vysokej úrovni. Island celkovo ponúka množstvo zaujímavých turistických atrakcií. Či už sa vyberiete do Modrej lagúny, zajazdiť si na snežnom skútri, poprechádzať sa po ľadovci, alebo si vychutnať vyhliadkový let ponad ostrov, určite nebudete ľutovať.

Naj fail: Mnoho ľudí na Islande potrápilo hlavne počasie, a tak si na neho dajte určite pozor a nepodceňujte jeho premenlivosť. Nenadarmo sa vraví, že ak sa vám zdá, že je zlé počasie, počkajte ešte chvíľu, bude ešte horšie.

Robert Taraba už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a neustále objavuje nové miesta. Cestovanie nie je len jeho vášňou, ale aj prácou, keďže sprevádza ľudí po celom svete. Bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok, aby na svojich fotografiach uchoval čaro výnimočných miest.