Výsledky krimi ankety vydavateľstva Ikar

Apríl bol mesiacom severskej detektívky. Fanúšikovia tohto žánru vyberali na špeciálnej stránke severskekrimi.sk najobľúbenejšieho severského autora a TOP severské detektívky za rok 2016. Čitatelia navyše hrali o atraktívne ceny – poznávací zájazd do Nórska s CK Bubo, či knižné balíčky podľa vlastného výberu.

S veľkým odstupom sa najobľúbenejším autorom severskej detektívky stal Samuel Bjork, ktorý bol vlani v novembri aj na Slovensku. Zatiaľ u nás vyšli len dve jeho knihy, Cestujem sama a Sova, no stihol si získať množstvo fanúšikov, ktorí sa nevedia dočkať ďalšieho príbehu dvojice kriminálnych vyšetrovateľov Holgera Muncha a Mie Krügerovej. Druhou najobľúbenejšou autorkou je Camilla Läckbergová a bronz získava Jorn Lier Horst.

Samuel Bjork získava double – je nielen TOP autorom, ale aj jeho Sova sa stala s predstihom najobľúbenejšou detektívkou roka 2016. V lese sa našlo telo tínedžerky Camilly, ktorá bola tri mesiace nezvestná. Niekto ju rituálnym spôsobom zavraždil, možno aj týral a mučil. Opatrne ju položil na lôžko z vtáčích pier, nahú, a okolo tela umiestnil sviečky v tvare pentagramu. Podľa súdneho lekára obsah jej žalúdka vypĺňali pelety. Vtáčí zob…

Na druhom a treťom mieste skončili knihy dvojice Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth zo série Sebastian Bergman. Hrob v horách a Učeň. A karty v tej budúcoročnej ankete určite zamieša aj aktuálny 4. diel série Nemý svedok, ktorý patrí medzi najlepšie detektívky tohto obdobia. Kompletný rebríček TOP 10 krimi a autor nájdete na stránke ankety.

Aj 2. ročník ankety TOP autor a TOP kniha severskej krimi ukázal, že tento fenomén je na Slovensku naozaj silný. Tisícky hlasujúcich v priebehu jediného mesiaca dokázali, že tento žáner je zárukou jedinečného čitateľského zážitku.

A lákala najmä hlavná výhra – 8-dňový poznávací zájazd do Nórska s BUBO. Cestovná kancelária rada podporuje podobné akcie a teraz na máj si pripravila novinku s názvom Cestujte a množte sa! Podporuje v nej demografický vývoj na Slovensku, takže výzva je jasná: počnite dieťa na ich dovolenke a oni vám vrátia peniaze za zájazd. Ak sa prihlásite počas májovej akcie na niektorý BUBO zájazd, a podarí sa vám na ňom otehotnieť, CK BUBO vám vráti po narodení dieťatka plnú sumu, ktorú zaplatila za zájazd ženská polovička. Inými slovami – vaše bábätko dostane od BUBO tým vyššiu sumu, čím drahší zájazd si vyberiete…