Výzbroj svetla Kena Folletta

Ken Follett napísal pred viac než tridsiatimi rokmi svoj najznámejší román Piliere zeme. V strhujúcom pokračovaní série Kingsbridge nás unáša prostredníctvom bohato vykreslených postáv na bojisko, kde medzi sebou zápasia súcit a chamtivosť, láska a nenávisť, pokrok a tradície. Výzbroj svetla je dlho očakávané pokračovanie románu Ohnivý stĺp, čo bol tretí diel fenomenálne série Kingsbridge.

Výzbroj svetla som si za názov vybral preto, lebo v 18. storočí sa ľudia aktívne snažili zlepšiť prostredníctvom vzdelania. V tomto prípade je teda tma symbolom nevedomosti a svetlo predstavuje zbavovanie sa nevedomosti prostredníctvom vzdelania, vysvetľuje Ken Follett.

Vynález tkáčskeho stroja v roku 1770 prináša novú éru výroby a priemyslu, ktorá v priebehu jednej generácie zmenila ľudské životy na nepoznanie.
Istý robotník tragicky zahynie pri pracovnom úraze z nedbanlivosti a zanechá za sebou vdovu s dieťaťom.
Iná mladá žena sa snaží zachrániť školu pre chudobné deti.
Dobromyseľný mladík nečakane zdedí podnik na pokraji krachu.
A ďalší za každú cenu chráni svoj majetok.
Medzitým sa z Francúzska ozývajú bojové výkriky a Napoleon Bonaparte sa vyhlasuje za jediného cisára sveta.
Revolučné zmeny zasahujú do životov postáv, ktoré musia čeliť nejasnej budúcnosti a z popola vojny znovu vybudovať svet.

Výzbroj svetla je presne v duchu Folletových predošlých kníh – veľkolepý historický román o boji obyčajných ľudí za slobodu. Za svoje práva a to, na čo majú nárok. Či už je to lepší, slobodnejší život, alebo lepšie platové a pracovné podmienky. Aj v tomto sú jeho romány aktuálne, pretože tieto veci riešime dodnes, sú pre nás rozhodujúce a príbehy jeho postáv blízke.

Ken Follett si vybral naozaj turbulentné obdobie. Koniec 18. storočia bol plný vojen a bojov, navyše priemyselná revolúcia výrazne vplývala na dejinné udalosti aj samotných ľudí. A konflikt je vždy skvelým základom pre román. V tomto období dochádzalo k potravinovým nepokojom, štrajkom a veľkým nepokojom medzi robotníkmi, ktorých prácu ohrozovali nové stroje, vysvetľuje Ken Follett.

Follett naplno rozvinul svoj rozprávačský talent a posiela svoje postavy do strhujúcich dobrodružstiev, napísali v The Times.

Historické pozadie
Tak ako sme u Folletta zvyknutí, jeho príbehy sú neuveriteľne autentické, akoby autor v danom období žil. Na toto si dáva veľký pozor a skutočne precízne a dôsledne študuje všetky relevantné historické pramene, archívy, mapy a ďalšie knihy. Rád navštevuje konkrétne miesta.

Pomáha mi to vizualizovať si udalosti príbehu, takže ich môžem čitateľovi lepšie priblížiť. Navštívil som napríklad múzeum Quarry Bank Mill v anglickom grófstve Cheshire, ktoré mi priblížilo najmä stroje, ktoré moje postavy používali. A neznesiteľný hluk, ktorý tieto stroje vydávali. Týždeň som strávil aj na bojisku pri Waterloo s odborným sprievodcom, ktorý je sám generálom vo výslužbe. Chodil som po teréne a študoval polia, lesy a hospodárske budovy, dodáva úspešný autor.

Ken Follett mal dvadsaťsedem rokov, keď napísal román Oko ihly. Tento triler získal ocenenie a stal sa medzinárodným bestsellerom. Po niekoľkých úspešných trileroch prekvapil svojich priaznivcov románom Piliere zeme, v ktorom zachytáva stavbu stredovekej katedrály. Kniha upútala milióny čitateľov po celom svete.

Jeho ďalší historický román Na veky vekov je voľným pokračovaním Pilierov zeme a obsadil prvú priečku na zozname bestsellerov v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

Úspech, ktorý mu priniesli historické romány, ho podnietil k napísaniu trilógie Storočie, aby pripomenul najvýznamnejšie medzníky 20. storočia, ktoré hnali ľudstvo do záhuby alebo k obrovským úspechom, ako bolo pristátie na Mesiaci. Žije v Anglicku so svojou manželkou Barbarou Follettovou.