Začína polnočná párty

Vydavateľstvo Radioservis predstavuje pri príležitosti stého výročia narodenia Jiřího Šlitra CD Půlnoční párty S+Š, doposiaľ nevydané nahrávky z jesene 1968, kedy sa v rozhlasovom štúdiu stretávali Jiří Suchý a Jiří Šlitr s publikom a živo vysielali program plný pesničiek.

Korene vzniku programu spadajú do roku 1967. Jiří Šlitr vtedy strávil niekoľko mesiacov na svetovej výstave Expo 67 v Montreale, kde v rámci Kinoautomatu Radůza Činčeru uvádzal program pre deti a tiež hudobný program Stars Of Prague, v ktorom predstavoval československé spevácke hviezdy ako Hanu Juditu Čerovskú alebo Karla Gotta. Pritom tu pozorne sledoval aktuálne umelecké trendy a opakovane jazdil aj do susedných Spojených štátov, kde ho okrem iného zaujal typ hudobného večera, o ktorom sa neskôr po návrate do republiky zmienil aj v rozhovore pre Kultúrnu tvorbu: Keď som bol v Amerike, tak som tam na to narážal v každej krčme, v takých tingl-tangloch, šantánových podnikoch, kde ľudia pijú len pivo a na stole majú arašidy – a to je všetko, nič iné sa tam nedostane. Ale je tam pianista a bendžista a obsluhujú dievčatá v korzetoch, eventuálne v tých lepších lokáloch je dievča na hojdačke pri strope, hojdá sa ako ozdoba – a nič sa teda nedeje, než že tí muzikanti hrajú pesničky a ľudia ich spievajú, národné pesničky, národné pesničky, pesničky, šlágre, a je to taká úžasná atmosféra a je to tak spontánne, že neviem, či tu niekedy niekde v Prahe niečo také bolo.

V archíve Českého rozhlasu sa zachovali iba tri z odvysielaných dielov Půlnoční párty S+Š (1, 2 a 5), ktoré preto Radioservis zaraďuje prednostne v kvalitnej podobe. Po zvyšných troch pátral Lukáš Berný spolu s Ondrejom Suchým, Ruženou a Jaroslavom Majerčíkovými a s nemalou pomocou Davida Hertla z Českého rozhlasu. Najmä vďaka archívom Bohuslava Smítky, Iva Bílého a Věry Kyliesovej sa podarilo objaviť niekoľko záznamov, ktoré síce majú značne zníženú audio kvalitu, avšak vydavateľ ich zaraďuje aj ako cennú archívnu pamiatku práce Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Petra Dankovičová / Radioservis