Dodnes smútite, že vám na 11. narodeniny sova nepriniesla vytúžený list do Rokfortu? Tak už nemusíte! Už čoskoro sa totižto vybrané slovenské centrá kultúry ako mávnutím prútika zmenia na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku. Príďte si do Banskej Bystrice (10.09.), Košíc (11.09.), Bratislavy (12.09.), Trnavy (16.09.), Prešova (24.09.), Popradu (25.09.) a Ružomberka (26.09.) užiť zbesilý let jedného beznádejného mukla fenoménom, ktorý otvoril srdcia celej generácie a naplnil ich mágiou. Mladí divadelníci Katarína Gurová, Kristóf Melecsky a Peter Pavlík, na čele s režisérom Pavlom Viechom, budú v jedinečnom predstavení žonglovať ikonickými postavami všetkých siedmich kníh, aby nám dokázali, že fantázii sa medze nekladú. Aj keby sa možno mali.
Predstavenie Riddikulus je úplne zjavná paródia na celosvetovo známy kult Harryho Pottera, a to na komplet celú túto ságu – všetkých 8 filmov a 7 kníh, hovorí režisér inscenácie Pavol Viecha a v skratke približuje dej predstavenia. Príbeh je o troch kamarátoch, keďže v našej inscenácii vystupujú iba traja herci, ktorí na úvod predstavenia zistia, že jeden z nich vôbec nepozná príbeh Harryho Pottera. Toto samozrejme považujú za prehrešok voči spoločnosti a rozhodnú sa mu prehrať celý ten príbeh, od prvého dielu až po posledný, pri čom sa samozrejme vyskytnú aj nejaké problémy.
Využitie tak známeho námetu, ako je Harry Potter, bolo pre Pavla Viechu osobnou výzvou. Keď sa povie Harry Potter, väčšina ľudí pozná jeho príbeh, kontext tohto príbehu a to, ako tento príbeh skončí. A mňa, ako režiséra, nesmierne zaujímalo, či je možné tento príbeh spracovať tak, aby diváka stále prekvapoval. Riešením tejto otázky sa na koniec stal hlavný ťahač tohto jedinečného predstavenia – humor. V našom predstavení môže divák vidieť veľa zábavy a srandy. Myslím, že tá sranda bude komunikatívna nielen pre dôsledných znalcov príbehu Harryho Pottera, ale aj pre človeka, ktorý len tuší, o čom to môže byť, alebo dokonca pre človeka, ktorý o tomto príbehu nevie vôbec nič. Ten humor nepramení z interných vtipov, ktoré by boli zrozumiteľné iba pre skalných fanúšikov, nie je vulgárny či jednoduchý – sú tam vtipy, ktoré sú skôr úsmevné, ale aj také, ktoré útočia viac na intelekt, približuje Viecha cieľovú skupinu, ktorej požiadavky sú jedine chuť dobre sa zasmiať a vek nad 15 rokov.
Voľba tohto žánru však mala aj rôzne praktické odôvodnenia: Samozrejme sme mali šancu spracovať to na vážno, prípadne spraviť nejakú našu príbehovú nadstavbu v podobe 8. či 9. dielu. Ja si však myslím, že hocijako by sme sa snažili, vyznelo by to skôr smiešne, hovorí režisér. Ako príklad uvádza známe divadelné predstavenie Harry Potter And The Cursed Child, ktoré polarizovalo celú fanúšikovskú základňu a vyšlo aj v knižnom prevedení. Keď sa pozriete na megaprojekt z Anglicka v podobe divadelnej hry, ktorá má byť oficiálnym pokračovaním Harryho Pottera, je z toho cítiť nesmiernu prípravu a veľa peňazí, najmä pri výtvarnej zložke, scénografii, kostýmoch či svetlách. Neviem si predstaviť, že by na Slovensku dokázala nejaká divadelná inštitúcia takýto projekt pokryť, rozvíja myšlienku Pavol Viecha. Najmä nie na princípe, na akom funguje naše predstavenie, ktoré má ambíciu byť zájazdovým predstavením a hosťovať v cudzích priestoroch, kde sa na technické vybavenie spoliehať nedá. Takže logicky to, čo mi s tým jediné zostávalo spraviť, je postaviť to celé na hlavu a nebrať to tak strašne vážne.