LITA s autormi ráta

Autorky a autori, o svoje odmeny sa môžete prihlásiť do 28. februára. LITA, autorská spoločnosť, sprostredkúva autorom a autorkám odmeny za použitia ich diel. Prihlásiť sa o ne môžu tvorcovia z oblasti literatúry, divadla, audiovízie a výtvarného umenia.

Autorky a autori sa môžu ešte niekoľko dní prihlásiť o odmeny za svoje diela a ich používanie. Ak majú záujem tieto odmeny získať, je potrebné nahlásiť si svoje údaje a diela za rok 2020 do LITA, autorskej spoločnosti – a to najneskôr do 28. februára 2021 na stránke autorskej spoločnosti. Ide o peniaze za tzv. sekundárne použitia diel, akými sú napríklad vypožičiavanie kníh v knižniciach, sledovanie filmov a seriálov cez káblovú televíziu  – skrátka o použitia, za ktoré si autori nedokážu vybaviť odmeny sami. Nárok na ne však podľa Autorského zákona majú.

Odmeny, ktoré autorkám a autorom sprostredkúvame, sú férovou súčasťou ohodnotenia ich práce – sú to peniaze, ktoré im skrátka patria. Ich dôležitosť je ešte citeľnejšia v aktuálnej krízovej situácii, kedy majú mnohí umelci sťažené podmienky alebo sa svojej práci vôbec nemôžu venovať, vysvetľuje riaditeľka LITA Jana Vozárová.

Nahlasovanie diel do LITA je jednoduché, bezplatné a nezaberie veľa času. Všetko sa dá vybaviť online – stačí navštíviť portál Moja LITA, zaregistrovať sa a nahrať do svojho autorského konta informácie o svojich dielach. Autori, ktorí portál používajú prvýkrát, musia navyše vyplniť svoje osobné údaje, vďaka ktorým im dokáže LITA peniaze doručiť.

Tieto kroky je potrebné stihnúť každoročne do konca februára – pre tento rok do nedele, 28. februára 2021. LITA po uzávierke nahlášok prepočíta výšku odmien, na ktoré majú jednotlivé autorky a autori nárok. Odmeny následne vyplatí do 30. septembra na účet.

Autorské odmeny za použitia diel LITA každoročne vypláca približne štyrom tisíckam slovenských autorov a nositeľov práv v súhrnnej hodnote viac než 2 milióny eur. LITA tieto peniaze počas celého roka podrobne a transparentne rozúčtováva a následne v septembri vypláca autorkám a autorom. Výška odmien pre konkrétnych tvorcov závisí od množstva nahlásených diel a ich použití. Odmeny LITA vypláca od sumy 10 eur, no produktívnejší autori si môžu privyrobiť aj niekoľko stovák.

V rámci informačnej kampane k nahlasovaniu diel LITA tento rok pripravila minisériu rozhovorov Povolanie: autor. V rámci nej sa s piatimi známymi autormi a autorkami rozpráva o ich práci a živote (nielen) v čase korony. Respondentmi sú scenárista Ondrej Šulaj, spisovateľky Monika KompaníkováUršuľa Kovalyk, prekladateľka Elena Flašková a grafický dizajnér Peter Gála. Tvorcovia v rozhovoroch úprimne rozprávajú o svojej aktuálnej aj dlhodobej životnej situácii – o zmysluplnosti svojej práce, ale napríklad aj o preťaženosti, slabom pocite docenenia a o reakciách, s ktorými sa stretávajú, znevažujúcich právo umelcov na odmenu. LITA videá zverejnila na svojom FacebookuYoutube kanáli.

LITA, autorská spoločnosť, je občianske združenie autoriek a autorov z oblasti literatúry, divadla, audiovízie a výtvarného umenia. Na základe oprávnenia od Ministerstva kultúry SR sa venuje kolektívnej správe práv podľa autorského zákona. Pre autorov vyberá odmeny a náhrady odmien za rôzne použitia ich diel. Pomáha tvorcom spravovať ich autorské práva a uzatvárať férové licenčné zmluvy, spolupracuje s autormi aj používateľmi všetkých typov – od divadiel, cez knižné vydavateľstvá, knižnice, galérie, televízie až po rôznych menších používateľov. Snaží sa o zlepšenie autorskoprávnej legislatívy v prospech autorov na Slovensku aj v rámci EÚ, organizuje workshopy a semináre, ktorými sa snaží pomôcť autorom zorientovať sa v tejto zložitej problematike. Ako občianske združenie autorov pôsobí od roku 1993. LITA v súčasnosti združuje 345 členov.