Príbeh duchov

Divadlo komédie predstavilo brilantne vtipnú divadelnú hru, o ktorej sa šepká ako o divadelnej udalosti sezóny. V hite súčasnej divadelnej Európy s názvom 2:22 – príbeh duchov, od britského autora Dannyho Robinsa, excelujú herci Soňa Norisová, Dominika Žiaranová, Marcel Ochránek a Přemysl Boublík.

Hra je neuveriteľne zaujímavá. Nečítal som lepší divadelný text za posledných dvadsať rokov. Nádherné postavy – radosť pre hercov ich tvarovať, kreovať a následne aj hrať. Ale je to aj hra, ktorá dá inscenátorom poriadne zabrať. Je v nej niekoľko technických a technologických daností, ktoré ak chcete divákom pripraviť pôžitok zo sledovania deja, musíte precízne zrealizovať. Musím sa priznať, nenapĺňali sa ľahko, skonštatoval režisér Svetozár Sprušanský, ktorý originál hry objavil v Londýne.

Najväčšia atraktivita a výnimočnosť hry je jej žánrová nejednoznačnosť. Zábavná komédia, napínavý triler, vzťahová groteska aj dobrodružná detektívka.

Boli sme skvelý tím, pomáhali sme si, bolo to pohodové. V tomto predstavení je veľa technických vecí, ktoré sme museli nacvičiť. Ja a Soňa sme nedávno oslávili 50-tku a poprosili sme režiséra Sveťa Sprušanského o darček v podobe hry. Ponúkol nám viacero a my sme si vybrali túto. Ďakujeme režisérovi za tento darček, prezradil herec Marcel Ochránek.

Už pri prečítaní hry som na ňu tešila. Celý skúškový proces nás bavil a užívali sme si to. V hre sú rôzne efekty, ktoré musia presne zapadnúť. Na premiére sa nám dokonca nepodarila zapáliť sviečka, snažila som sa Marcelovi pomôcť s náhradným zapaľovačom, ale neúspešne. Stalo sa nám to po prvýkrát, s úsmevom hovorí Soňa Norisová.

Titul 2:22 – príbeh duchov je jedným z najžiadanejších divadelných textov na svete. Vlastní ho renomovaná divadelná agentúra, ktorá dohliadala na vznik a prípravu slovenskej inscenácie do každého detailu. Dokonca schvaľovali aj obsadenie slovenských hercov, ktorí prešli na jednotku.

Domovskú scénu hra našla v Dome kultúry Ružinov, avšak už na jeseň sa jej aktéri vyberú za divákmi po celom Slovensku.

Nora Krchňáková / NK Factory